Σουβλάκι & Σχάρα - Αγ.Δημήτριος, Αθήνα
Ιούλ

Έχοντας διαβάσει τόσες κριτικές για τον «Μπάρμπα-Μήτσο» το είχα βάλει εδώ και καιρό «στο μάτι» για να το επισκεφθώ. Το βράδυ λοιπόν την προηγούμενης Τρίτης 14/07/2015 πήρα τον κολλητό μου και πήγαμε στο εν λόγω μαγαζί.

Είχα κάνει έρευνα από πριν στο googlemaps οπότε δεν δυσκολεύτηκα να το βρω. Σε περίπτωση όμως που χαθείτε στα στενά του Αγ. Δημητρίου το καλύτερο gps θα είναι η μύτη σας, καθώς η τσίκνα από την καμινάδα του «Μπάρμπα-Μήτσου» κάνει αισθητή την παρουσία της στη γύρω γειτονιά. Υποψιασμένος από τις άλλες κριτικές των φίλων του ask4food φτάσαμε με μοτοσικλέτα στο μαγαζί πριν τις 9.00 το βράδυ και παρκάραμε απ’ έξω. Κίνηση που αποδείχτηκε πολύ σωστή, αφού μόλις προλάβαμε ένα από τα δύο εναπομείναντα τραπέζια στην αυλή. Μέχρι τις 9.30 είχαν γεμίσει και τα είκοσι περίπου τραπέζια του καταστήματος (καμιά 15αριά στην αυλή και άλλα πέντε μέσα στην αίθουσα).

Ο χώρος δεν είναι τίποτα το ιδιαίτερο. Πρόκειται ουσιαστικά για την αυλή μιας διώροφης πολυκατοικίας η οποία είναι περικυκλωμένη από φυτά και δέντρα. Στους τοίχους και στο εσωτερικό του καταστήματος υπάρχουν φωτογραφίες από τον ελληνικό κινηματογράφο, ενώ στο βάθος μπορείς να δεις την ψησταριά.

Με το που κάτσαμε στο τραπέζι ήρθε ένας νεαρός και μας έστρωσε ένα νάιλον τραπεζομάντιλο και αμέσως δώσαμε παραγγελία. Η σαλάτα, τα ορεκτικά και οι μπύρες ήρθαν πολύ γρήγορα, γεγονός που δείχνει ότι οι σαλάτες τουλάχιστον είναι από πριν κομμένες. Μαζί του κατέφθασε και ένα ψωμάκι ψημένο στα κάρβουνα ανοιγμένο στα δύο με λάδι και ρίγανη. Τα κυρίως όμως ήρθανε σχεδόν μετά από μισή ώρα και γι αυτό βάζω δύο στην εξυπηρέτηση. Απόδειξη κόπηκε κανονικά.

Η αγγουροντομάτα και η τυροκαυτερή που πήραμε δεν έλεγαν και πολλά πράγματα. Ειδικά η τυροκαυτερή έτοιμη του εμπορίου και μάλιστα από τις χειρότερες που έχω φάει. Αυτό που όμως αξίζει είναι φυσικά η τεράστια λαδόκολλα που προσγειώθηκε στο τραπέζι μας με έξι μπιφτέκια, τέσσερα κομμάτια λουκάνικο και ένα βουνό πατάτες! Τα μπιφτέκια πολύ νόστιμα και το λουκάνικο επίσης. Οι δε πατάτες φρέσκες, ψιλοκομμένες στο χέρι και πεντανόστιμες.

Για όλα τα παραπάνω μαζί με πέντε μπύρες Μύθος (μαζί με τη Henniger είναι οι μοναδικές επιλογές σε μπύρα) πληρώσαμε 29 €. Οι μερίδες κοστίζουν από 5 €, η τυροκαυτερή 2,50 €, η σαλάτα 3 €, το ψωμί 1 € και οι μπύρες 2,50 €. Αξίζει τα λεφτά του και με το παραπάνω.

Κλείνοντας θέλω να σημειώσω δύο πράγματα. Καθ’ όλη τη διάρκεια της παραμονής μας αρκετοί πελάτες περίμεναν υπομονετικά απ’ έξω και έφευγαν με σακούλες με φαγητό για το σπίτι. Προφανώς αυτός είναι και ο λόγος που καθυστέρησε η παραγγελία μας αφού φαινόταν ότι στην ψησταριά «δινόταν μάχη». Σίγουρα θα το επισκεφθώ ξανά και την επόμενη φορά θα δοκιμάσω και την χοιρινή του μπριζόλα, η οποία απ’ ότι είδα από διπλανό τραπέζι φαινόταν πολύ λαχταριστή.