Κίνα & Ν. Ασία - Πετράλωνα, Αθήνα
Ιούλ

Σάββατο βράδυ κι ενώ η αρχική μας επιλογή ήταν άλλη, αποφασίσαμε να επισκεφθούμε το Andaman για το οποίο είχα διαβάσει πολλά καλά. Φτάσαμε λίγο πριν τις 11 χωρίς κράτηση στην πανέμορφη ταράτσα και ευτυχώς προλάβαμε το τελευταίο τραπέζι. Ο πολύ ευγενικός κύριος που μας υποδέχθηκε μας πρότεινε αν θέλουμε να κάτσουμε στο επάνω μπαλκόνι για να είμαστε πιο άνετα αλλά ήταν εντελώς άδειο και αρνηθήκαμε.

Ο χώρος είναι πολύ όμορφος. Η ταράτσα είναι ό, τι πρέπει για Καλοκαίρι. Όμορφα χρώματα, φυτά που δίνουν μια εξωτική ατμόσφαιρα και καλή μουσική. Η θέα δεν είναι ό, τι καλύτερο. Ουσιαστικά βλέπεις το πάρκιγκ του Praktiker και έχεις στα μάτια σου την τεράστια φωτεινή επιγραφή του.

Η εξυπηρέτηση είναι υποδειγματική. Αν μπορούσα να βάλω παραπάνω ντοματούλες θα έβαζα. Πολύ ευγενικοί όλοι τους. Επεξηγηματικοί στην όποια απορία και με πολλές προτάσεις σχετικά με το ποιο πιάτο ταιριάζει με ποιο, ποια μπίρα, ποιο κοκτέιλ κλπ.

Το φαγητό είναι επίσης από τα δυνατά χαρτιά του μαγαζιού. Το ταϊλανδέζικο κάθεται έτσι κι αλλιώς πολύ καλά στα γούστα μου αλλά στην προκειμένη μιλάμε για ένα ιδιαιτέρως καλό και γευστικό μενού. Για αρχή μας πρόσφεραν τσιπς γαρίδας με δύο dips, πολύ καλά και τα δύο. Διαλέξαμε τη σαλάτα με την παπάγια και τα spring rolls. Νόστιμα πιάτα με τη σαλάτα να υπερέχει. Δροσερή, καθόλου βαριά με τους ζωμούς του φρούτου να τη νοστιμεύουν. Για κυρίως πήραμε το κόκκινο κάρυ με τις γαρίδες και το πιάτο με το κοτόπουλο, τις γαρίδες και την oyster sauce. Τα συνοδέψαμε με Noodles λαχανικών και ρύζι ατμού. Το δικό μου πιάτο (με το κάρυ) ήταν εξαιρετικό. Όσο έπρεπε καυτερό, με τη γλύκα της καρύδας και του ginger να το απογειώνουν.

Τα Noodles επίσης πολύ καλό πιάτο ενώ το ρύζι χωρίς να έχει κάτι ιδιαίτερο ήταν καλομαγειρεμένο. Με το λογαριασμό ήρθαν και δυο μεγάλα σφινοπότηρα με ένα κοκτέιλ με βάση το μάνγκο. Κι εδώ (στο μάνγκο) έχει ένα θεματάκι το μαγαζί. Το ντιπ που μας προσφέρθηκε στην αρχή είχε μάγκο και τα δύο κοκτέιλς που διαλέξαμε είχαν χυμό από μάγκο και το κέρασμα στο τέλος είχε μάνγκο. Αν είχαμε πάρει και τη σαλάτα με το μάνγκο (στο τσακ δεν τη διαλέξαμε) θα είχαμε σιχαθεί αυτό το τόσο ωραίο κατά τα άλλα φρούτο.

Για τα παραπάνω χωρίς να υπολογίζω τα ποτά δώσαμε 50 ευρώ. Κατά τη γνώμη μου είναι μια νορμάλ τιμή σε σχέση με αυτά που φάγαμε. Δεν είναι λίγα αλλά ούτε και πολλά με δεδομένο ότι η ταϊλανδέζικη κουζίνα είναι στην Αθήνα από τις ακριβές.

Ανακεφαλαιώνοντας θεωρώ πως είναι ένα μαγαζί που αξίζει τουλάχιστον μιας επίσκεψης και το Καλοκαίρι ίσως είναι η κατάλληλη εποχή για αυτό.