26 Ιούλ 2015

Ουτε ενα, ουτε δυο ειναι τα βραδια που εχω γευματισει στο αγαπημενο πλεον καφεποινω ενα απο τα τιμιοτερα μεζεδοπωλια που εχω επισκεφθει. Το φαγητο του ειναι ωραιο, θα το αναλυσω στη συνεχεια. Μπορω να μιλησω με βεβαιοτητα για το συγκεκριμενο μαγαζι, ισως να ειναι και η πιο all-around κριτικη μου μεχρι τωρα, καθως εχω παει χειμωνα, καλοκαιρι, μεσημερι, βραδυ, σε φαση που ειναι full (καλα δεν και δυσκολο αυτο ειναι μικρο μαγαζι.. ) αλλα και ως μοναδικος πελατης.

Ειναι στεκι πλεον για τους εξης απλους λογους σταθερα καλη ποιοτητα στα πιατα του, οικονομικες τιμες που προσφερουν ενα πολυ καλο λογο στο VFM. (επισης μενει η κοπελα μου Πετρουπολη, αν και αυτο απο μονο του δεν θα ηταν λογος).

Παμε στο ψητο... Ποικιλια κρεατικων 2ατομων 10€ εχει το 60% του καταλογου, Σαλατουλα με λιγη φετα, τυροκαυτερη(χειρ/τη), πατατοσαλατα(χειρ/τη), μπεκρη μεζε, μοσχαρακι ριγανατο, μπριζολακι χοιρινο, φιλετο κοτοπουλο, λουκανικο. Ολα τα παραπανω ειναι καλης ποιοτητας (πιστεψτε με δεν τρωω για βραδυνο, ουτε οτι να ναι, ουτε απο οπου να ναι). Τωρα γιατι η τιμη ειναι τοσο καλη ? Γιατι θα πιειτε και νερακι εμφιαλωμενο +1€ αλλα και αλλα 2€ το ψωμακι, οποτε η ποικιλια κρεατικων στοιχιζει 13€! (δεν εχει να λεει αξιζει τα 13€) Συμβουλη μου, αν θελετε να παρετε ποικιλια 4ων ατομων που ειναι στα 20€ ειναι στα 3/4 της ποσοτητας των 2 ποικιλιων των 2 ατομων, αρα συμφερει αν ειστε 4 να παρετε 2 ποικιλες των 2 ατομων περισσοτερο φαγητο στα ιδια χρηματα.

Αλλα πιατο που παιρνω συχνα ειναι το μπριζολακι που ερχεται πανω σε πιτα απο σουβλακι, εδω τα χαλαμε στην τιμη 6€ και δεν ειναι ουτε το 1/4 της ποσοτητας της ποικιλιας. Γευση δεν ξανασχολιαζω ειπαμε πανω απο μετριο εγκρινεται. Γενικα εχει κι αλλα πραγματακια στον καταλογο που δεν με εχουν τραβηξει να τα παρω γιατι παω και τα συγκρινω ολα με την ποικιλια αχαχαχα καταλαβατε.

Επισης οι 2 μπυρες που προτιμω εγω ειναι σε καλη τιμη βεργινα και amstel στα 2 €. Κρασι δεν πολυ πινω δεν θυμαμαι.

Παμε να που με και κανα κακο:) Βραδια χειμωνα (21.30-22.30) που ειναι γεματο εχει πολυ φασαρια εγω δεν μπορω να απολαυσω το φαγητο μου με τοση οχλαγωγια, ανοιξη, καλοκαιρι καλυτερα, επισης και πιο νωρις που δεν εχει πολυ κοσμο. Οποιος ειναι εκει γυρω σας κανει μια δοκιμη ειναι απο τα μαγαζια της λιστας μου ;).

26 Ιούλ 2015

JohnGo