Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Βάρη, Αθήνα
Ιούλ

Η αναζήτησις, ενδελεχής, το ask4food, όμως, μας έδωσε τη λύση!
Περπλανηθήκαμε στη λεωφόρο Βάρης με τους γραφικούς κράχτες, ήμασταν, όμως, αποφασισμένοι. Ωραία έκπληξη η καλοκαιρινή και καλοστημένη ταράτσα που φάνταζε όαση μέσα στη λεωφόρο.

Ας μπούμε στο ψητό!!

Πρώτα, ήρθε το ροζέ κρασί, το οποίο μας φάνηκε αραιωμένο με νερό.

Άσχημο!

Θα μπορούσε μια τέτοιας ποιότητας χασαποταβέρνα να προσφέρει καλύτερο κρασί.
Ο ευγενικός και γρήγορος σερβιτόρος μας πρότεινε να αρκεστούμε στο μισό κιλό για αρχή και βλέπουμε.. Λες και ήξερε (sic).

Kαι ύστερα, ήρθαν οι πρώτοι μεζέδες.

Χωριάτικη, αξιοπρεπέστατη με τη φετούλα της και τα όλα της, αν και λίγο πιο χοντροκομμένη για τα γούστα μας.

Πατάτες τηγανιτές, σπιτικές, προσεγμένες.

Σαγανάκι στα τέσσερα.. μέτραγε πολύ!!
Πρωτότυπο σερβίρισμα.. απίστευτη γεύση!
Τι τυρί να ήταν άραγε??Δε ρωτήσαμε ποτέ...
Την επόμενη φορά!

Ψωμάκι, ψημένο με λαδορίγανη και αλάτι.
Περιποιημένο!

Τζατζίκι, συνόδευσε τα κρέατα που ακολούθησαν.
Δεν ήταν κάτι το ιδιαίτερο.

Και εκεί που μασουλάγαμε με μεγάλη όρεξη τα πρώτα ορεκτικάκια, σκάει στο τραπέζι η πρώτη πινελιά κρεατοφαγικής καφρίλας.

Κοκορέτσι, ζουμερό καθαρό μυρωδάτο και πιπεράτο!
Βέβαια, οι φανατικοι πιπεράδες (όπως εμείς) θα βάζανε κι άλλο!

Αρνάκι μερίδα, σωστό κομμάτι (ποδαράκι) με όλα τα σέα και τα μέα...
Σωστό αλάτι και πιπέρι, που την ισορροπία αυτών, κάθε κρεατοφάγος που σέβεται τον εαυτό του ξέρει να εκτιμά. Με την μουσταρδίτσα aside, κατά προτίμηση.

Μοσχάρι καλαμάκι.
Ψημένο προβλεπέ, με τα ζουμάκια του.
Γευστική έκπληξη τα ψημένα λαχανικά ( ντομάτες, πιπεριές και κρεμμύδια ) ανάμεσα στα κομμάτια του κρέατος.

Οι μερίδες ικανοποιητικές και σερβιρισμένες με τις πατατούλες τους.

Και για το τέλος, κερασμένο πρόβειο γιαούρτι, αληθινό με τη πέτσα του, συνοδεία μελιού........ του εμπορίου.
Εναλλακτικά, προσέφερε και φρούτα.

Μαζί με το γλυκό ξεμύτισε και η πίκρα με ένα λογαριασμό στα 53 euro... δε λέω, είμαστε foodies και.... ΙΣΩΣ να πήραμε πολλά για 2 άτομα, αλλά... food happens... (! )

Ταπεινή μας άποψη είναι ότι θα μπορούσε, ιδιαίτερα στους καιρούς που ζούμε, να έχει λίγο πιο... "βελούδινες" τις τιμές του, για νη μην μετανιώνουμε και εμείς, μια ωραία στιγμή για όλο τον υπόλοιπο μήνα!

Overall, μια αξιοπρεπέστατη ταβέρνα για να φας καλά (πολύ καλά! ) και να περάσεις όμορφα! Λίγο το κρασάκι μόνο προσέξτε παιδιά!!!

Καλή όρεξη στους απανταχού foodies!