28 Ιούλ 2015

Επισκεφτήκαμε το cookouchi μετά από από μια βάπτιση στην οποία είμαστε προσκεκλημένοι. Μας έκανε εντύπωση όχι μόνο η γρήγορη εξυπηρέτηση στην βάπτιση αλλά και οι πολύ καλή ποιότητα φαγητού, πράγμα που δεν συναντάς συνήθως σε τέτοιες εκδηλώσεις.

Επισκεφτήκαμε λοιπόν ξανά το μαγαζί, παρέα πέντε ατόμων.

Η αυλή πολύ όμορφη αν και αρκετά απλή, κάτι σαν να της λείπει, ήταν λίγο άδεια. Ο σερβιτόρος χαμηλών τόνων, χωρίς να γίνετε κουραστικός, μας βοήθησε με τα πιάτα που επιλέξαμε και μας πρότεινε κάποια πιάτα.

Ας ξεκινήσουμε λοιπόν … Ζεστό, φρέσκο καρβελάκι για αρχή που το κόβουμε μόνοι μας … λίγο άβολο, αλλά νιώθεις σαν να είσαι σπίτι σου, η σαλάτα Cookouchi στα 7,50ευρώ φρεσκότατη και πολύ ιδιαίτερη, με άρωμα σοκολάτας!!! Ο σεφ όπως μας ενημερώσανε έχει καταγωγή από την Σίφνο και σαν πιάτο ημέρας πήραμε ρεβύθια, είχαν την μυρωδιά από ξυλόφουρνο, πολύ νόστιμα, δεν σταματάς να βουτάς το ψωμάκι στο ζουμί τους!!!

Στα ορεκτικά πήραμε μία κουκουβάγια, ή ακόμα καλύτερα ντάκος, σερβιρισμένο ιδιαίτερα αφού έμοιαζε με τούρτα, εύκολο να το φας και πολύ νόστιμο. Περίπου στα 6ευρώ. Τυροπιτάκια με μια καταπληκτική μαρμελάδα τομάτας και αυτό περίπου στα 6ευρώ. Τέλος πήραμε μια ντροπαλή … Παντζαροσαλάτα, δροσερή και πολύ νόστιμη, ότι πρέπει για καλοκαιρινό μεζεδάκι!

Από κυρίως, προτιμήσαμε ένα Κοντοσούβλι κοτόπουλο, εξαιρετικός ο τρόπος που το σερβίρανε, νοστιμότατο … όπως μας ανέφερε ο σερβιτόρος οφείλετε στο μαρινάρισμα του κοτόπουλου, πατατούλες με πίτα και τζατζίκι.

Προτιμήσαμε και ένα μαγειρευτό που μας πρότεινε ο σερβιτόρος, σουπιές με σπανάκι και ρύζι…. ομολογώ πως πρώτη φορά δοκίμασα τόσο καλομαγειρεμένες σουπιές με σπανάκι, του οποίου δεν είμαι και λάτρης του…. Τέλος πήραμε και ένα ριζότο μανιταριών με ταρτούφο, πολύ νόστιμο επίσης!

Για το τέλος μας κεράσανε παγωτάκι που φτιάχνει ο σεφ με σιρόπι καραμέλας, πολύ ωραίο!

Για αυτά και ένα λίτρο κρασί πληρώσαμε 63,50, μπορώ να πώ πως η ποιότητα σε σχέση με την τιμή είναι απόλυτα ικανοποιητικά!

2015-07-29 21:09:43

Αγαπητή κυρία Κουρτίδη, σας ευχαριστούμε πολύ που διαθέσατε τον πολύτιμο χρόνο σας για να αξιολογήσετε το εστιατόριό μας!
Είμαστε ιδιαίτερα χαρούμενοι που διαβάσαμε τα θετικά σας σχόλια για την ποιότητα του φαγητού μας, τον χώρο, την εξυπηρέτηση μας. Είναι πολύ σημαντικό για εμάς η προσπάθεια που κάνουμε ως νέο εστιατόριο να έχει την ανταπόκριση που επιθυμούμε και θέλουμε στον κόσμο, καθώς αυτός είναι και ο σκοπός μας!
Εκτιμούμε απεριόριστα το χρόνο που διαθέσατε για τα σχόλιά σας και ελπίζουμε να έχουμε την ευκαιρία να σας καλωσορίσουμε και πάλι στο εστιατόριό μας.

28 Ιούλ 2015

KOYRTIDI