Ιταλία - Π.Φάληρο, Αθήνα
Αυγ

Απόγευμα καθημερινής μετά απο ένα όμορφο μπάνιο στη παραλία της Γλυφάδας, αποφασίσαμε να πάμε στο all time classic ιταλικό εστιατόριο Da Bruno. Να μην κεράσω κάτι ενόψει γενεθλίων... ;;
Πρόκειται για ένα παλαιάς κοπής εστιατόριο που με ταπεινότητα και σεβασμό προς τους θαμώνες, συνεχίζει μια παράδοση ετών.
Μετά από την επίσκεψή μου στο Da Bruno, διάβασα διάφορα σχόλια στο ask4food για το συγκεκριμένο εστιατόριο. Τα περισσότερα θετικά σχόλια αφορούσαν την ποιότητα τού φαγητού. Οι αρνητικές κριτικές στέκονταν στο θέμα της τιμολόγησης των πιάτων. Σας πληροφορώ, λοιπόν, ότι οι τιμές έχουν μειωθεί αρκετά, σε επίπεδα αρκετά ανεκτά για την εποχή που διανύουμε και την εξαιρετική ποιότητα τού φαγητού που συναντήσαμε.

Μάλιστα, η τύχη μας ευνόησε στο γεγονός ότι πετύχαμε το καινούργιο -ανανεωμένο μενού Ιουλίου - Αυγούστου ( περιλαμβάνει περί τα τριάντα πιάτα ). Μας ενημέρωσαν ότι το μενού αλλάζει κάθε μήνα με εξαίρεση τη θερινή περίοδο.

Την ώρα που πήγαμε στο Da Bruno έβραζε ο τόπος και έτσι καθήσαμε στον εσωτερικό, κλιματιζόμενο, χώρο. Βέβαια, μας έκανε εντύπωση που ο cozy εξωτερικός χώρος ήταν σχεδόν γεμάτος από κόσμο. Για την ώρα και την εποχή πολύ θετικό σημάδι.

Εσωτερικά, ο χώρος είναι αρκετά προσεγμένος χωρίς όμως ιδιαίτερες διακοσμητικές παρεμβάσεις. Θυμίζει πιτσαρίες της περασμένης δεκαετίας αλλά δεν μας χάλασε. Αντιθέτως, ανασύρθηκαν ωραίες μνήμες από εποχές που τα ιταλικά εστιατόρια ήταν λίγα και καλά.
Μου άρεσε που πριν την είσοδο υπήρχε κάποιο προσεγμένο πόστο, και ειδικό σταχτοδοχείο, για τους καπνιστές.
Οι στολές των ανθρώπων που εργάζονταν στο κατάστημα ήταν όλες προσεγμένες και πεντακάθαρες.
Η συμπεριφορά του προσωπικού, από την αρχή έως το τέλος, τυπική και διακριτική χωρίς όμως να γίνεται αυστηρή και σνομπ. Έλυναν με προθυμία την όποια απορία μας.
Ωστόσο, τα πάντα συντονίζονταν από τον ώριμο και έμπειρο μετρ του εστιατορίου.

Από μακριά, κάποια στιγμή που άνοιξε η πόρτα, είδαμε τις κυρίες της κουζίνας με τα σκουφάκια τους.
To τραπέζι μας, μας φάνηκε άψογα επιμελημένο, χωρίς υπερβολές, με ωραίες πετετούλες - θήκη.
Μάλιστα, μετά από λίγη ώρα μας προσέφεραν και αρωματικές πετσετούλες.

Δοκιμάσαμε:
Γαρίδες κοκταίιλ, με τη γνωστή ρόζ σάλτα, όμορφα σερβιρισμένο, με μικρές φετούλες φρυγανισμένου ψωμιού γύρω από το- στρογγυλό- ποτήρι για κοκταίιλ! Αρκετά νόστιμο ορεκτικό! ΕΥΡΩ 6,50

Σαλάτα Rubens. Σαλάτα με αβγό, τόνο, φασολάκια, ελίτσες και κρεμμύδι. Ουσιαστικά για εμφανή ομοιότητα με τη γνωστή σαλάτα Νισουάζ, χωρίς τις πατάτες και τα φιλετάκια αντζούγιας. Τα υλικά, η διακόσμηση και η παρουσίαση αυτής της σαλάτας μου θύμισαν αξέχαστα χρόνια στο La Bussola στη Γλυφάδα και την Capriccioza στην Κηφισιά. Αφήστε που η σαλάτα αυτή ήταν σήμα κατατεθέν κάθε αξιοπρεπούς ιταλικού εστιατορίου...! Νόστιμη και πλουσία...!! ΕΥΡΩ 4,00

Πένες με προσούτο και μανιτάρια. Ειλικρινά, τι δε θά 'δινα να ξαναπάω μόνο και μόνο για αυτό το πιάτο!!!
Μια νοστιμότατη και χορταστική ποσότητα πάστας, σερβιρισμένη μέσα σε βαθύ πιάτο, αρκετά al dente για τα γούστα μου. ΕΥΡΩ 6,50

Πίτσα Fontana di Trevi! Η παρουσίαση της πίτσας ήταν άψογη, μια σχετικά μικρή πίτσα των έξι τεμαχίων, όπου στην επιφάνεια υπήρχε αρκετή ποσότητα φρεσκότατης ρόκας, φέτες ντομάτας και κομματάκια παρμεζάνας. Μοτσαρέλα, ντομάτα και γαλοπούλα ήταν τα υπόλοιπα υλικά της πίτσας. Σερβιρισμένη σε ένα ξύλινο και στρογγυλό δίσκο. Νοστιμότατη και άκρως καλοκαιρινή!! Εκ πρώτης όψεως, θύμιζε χορτοφαγική πίτσα. ΕΥΡΩ 6,50

Yπήρχαν δύο πιάτα ημέρας: ψητό μοσχάρι με σάλτσα τόνου (! ) και μπιφτέκια απο κιμά Black Angus και σπαγγέτι, σε λογικές τιμές ΕΥΡΩ 6,50 και 8,50 αντίστοιχα.

Το κανονικό αλλά και το καλοκαιρινό μενού του Da Bruno έχουν αναρτηθεί με κάθε λεπτομέρεια στην ιστοσελίδα του εστιατορίου. Μάλιστα, είναι από τα λίγα εστιατόρια που έχουν τις τιμές του μενού στο internet!! Σ

Από γλυκά, πήραμε μία μερίδα γλυκού semifreddo alla mandorle. Γλυκό Σεμιφρέντο με γεύση αμυγδάλου και λουσμένο με σος σοκολάτας, σταγόνες της οποίας ξέφευγαν από το γλυκό και άγγθζαν με χάρη το υπόλοιπο πιάτο.

"Ξεφύγαμε" με τέσσερα ποτήρια λευκή Σαγκρία, όμορφα παρουσιασμένη με φρούτα του δάσους και μία φέτα λεμόνι. Ελαφριά και δροσερή. ΕΥΡΩ 3,50

Στο τέλος, μας κέρασαν δροσιστικό limoncello.
To νερό ήρθε σε κανάτα και ερωτηθήκαμε κατά πόσο επιθυμούσαμε ψωμί.

Oι άνθρωποι του Da Bruno σέβονται την ιστορία του εστιατορίου και αυτό μας το έδειξαν με κάθε τρόπο. Είναι δυνατόν, λοιπόν, εμείς να μείνουμε αμέτοχοι και να μην ξαναπάμε ;;