Beer Restaurants - Σύνταγμα - Κέντρο, Αθήνα
Ιούλ

Δεν έχει περάσει πολύς καιρός από την επίσκεψή μου στο ATHENS BEER, και η αλήθεια είναι ότι εκκρεμούν αρκετές κριτικές για άλλα μέρη, τα οποία επισκέφθηκα προηγουμένως. Ωστόσο, για τα περισσότερα εξ αυτών έχουν ήδη προηγηθεί αρκετές κριτικές «έμπειρων» κατά βάση φίλων του site, οπότε η δική μου κριτική μπορεί να καθυστερήσει λίγο για αυτά. Αντίθετα, για το ATHENS BEER νομίζω ότι επιβάλλεται η άμεση καταγραφή της εμπειρίας μου, δεδομένου ότι το δείγμα κριτικών στο site είναι αρκετά μικρό και η εντύπωση που τελικά αποκόμισα από την έξοδό μου ξεπέρασε, πραγματικά, κάθε προσδοκία (τηρουμένων των αναλογιών πάντα).

Συναντώντας, λοιπόν, μετά από καιρό ένα φίλο μου στο κέντρο της Αθήνας, προκειμένου να βγούμε για φαγητό και να τα πούμε, εγώ παραδοσιακά πρότεινα την Κρήτη, στην Κάνιγγος, ή έστω τον Μελίλωτο. Ο φίλος μου αντίθετα πρότεινε το ATHENS BEER, μια μπυραρία που μετρά 2 με 3 το πολύ χρόνια παρουσίας στην οδό Νίκης. Αν και αρκετά επιφυλακτικός (θα εξηγήσω παρακάτω το γιατί), πείσθηκα τελικά, οπότε βρεθήκαμε να ανηφορίζουμε την Νίκης Πέμπτη μεσημεράκι με κατεύθυνση το ATHENS BEER.

Όπως προανέφερα, το ATHENS BEER σε καμία περίπτωση δεν βρισκόταν στα μέρη που σκεφτόμουν να επισκεφθώ, μολονότι η τοποθεσία του είναι αρκετά βολική και εξωτερικά ο χώρος φαινόταν αρκετά συμπαθητικός. Η αλήθεια είναι ότι το θέμα μπυραρία στην Ελλάδα είναι μια αρκετά πονεμένη ιστορία, καθώς συνήθως προσφέρονται μέτρια πιάτα σε αρκετά υψηλές τιμές. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα, εάν το γεύμα σου συνοδευτεί από 1-2 μπύρες, να φθάσει ο λογαριασμός τα 25 – 30 € κατ΄ άτομο, χωρίς η χρέωση αυτή να ανταποκρίνεται στην προσφερόμενη ποιότητα. Λοιπόν, έχουμε και λέμε …

ΧΩΡΟΣ/ΑΤΜΟΣΦΑΙΡΑ:
Το ATHENS BEER βρίσκεται επί της οδού Νίκης, απέναντι από το ΚΟΙ, πολύ κοντά δηλαδή στο Σύνταγμα, οπότε η συγκοινωνία απαραίτητη. Στον εσωτερικό χώρο, κυριαρχεί το ξύλο, στην μία γωνία υπάρχει ένα μεγαλούτσικο bar, διάφορα μικροαντικείμενα και κυρίως μπουκάλια μπύρας βρίσκονται τοποθετημένα στα ξύλινα ράφια στους τοίχους. Ο εξωτερικός χώρος, επίσης στο ίδιο πνεύμα, με ξύλινα, άνετα σχετικά, τραπέζια και πάγκους, ενδείκνυται όσο η θερμοκρασία κινείται ακόμη σε λογικά πλαίσια. Για το λόγο αυτό εξάλλου και εμείς τον προτιμήσαμε.

ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ:
Το service μια χαρά. Οι δύο σερβιτόροι που μας εξυπηρέτησαν χαμογελαστοί, ευγενικοί και γρήγοροι στις κινήσεις τους. Τα ποτήρια με το νερό ανανεώνονταν συνέχεια, στο τέλος ήρθε κέρασμα ατομικό γλυκάκι και για τους δύο (συγκεκριμένα ένα νοστιμότατο γλυκάκι με κρέμα και μπισκότο, ότι πρέπει για κλείσιμο). Έχω την εντύπωση ότι δεν ήρθε απόδειξη για τις έξτρα μπύρες που παραγγείλαμε, σε κάθε περίπτωση πάντως αυτή η αμέλεια δεν θα τους στερήσει το «άριστα», τεσσάρι λοιπόν στην εξυπηρέτηση.

ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΦΑΓΗΤΟΥ:
Πάμε τώρα στο φαγητό και στις μπύρες … Ο κατάλογος είναι ιδιαίτερα μακροσκελής, καθώς περιέχει σαλάτες, ορεκτικά, κυρίως πιάτα με βάση το κρέας, ζυμαρικά, πίτσες και φυσικά τις κλασικές ποικιλίες από λουκάνικα, αλλαντικά κλπ. Αν και το δείγμα αυτών που δοκιμάσαμε πήρε υψηλή βαθμολογία, νομίζω ότι ένας περιορισμός στα προσφερόμενα πιάτα θα ήταν επιβεβλημένος. Στο ίδιο πνεύμα, και οι μπύρες πάρα πολλές, 6 – 7 σε βαρέλι, και αμέτρητες επιλογές σε μπουκάλι (αρκετές εκ των οποίων ελληνικής προέλευσης), σίγουρα καλύπτουν όλα τα γούστα.

Προσωπικά, βέβαια, όπως έχω αναφέρει και σε άλλη κριτική μου για άλλη μπυραρία, θα προτιμούσα οι επιλογές να ήταν πιο περιορισμένες, καθώς η αλήθεια είναι ότι ψιλοχάνεσαι μεταξύ του τόσο μεγάλου αριθμού ετικετών και η παραγγελία μόνο εύκολη δεν γίνεται. Τέλος πάντων, πρόκειται μάλλον για δική μου «ιδιοτροπία», καθώς οι περισσότεροι λογικά θα εκτιμήσουν την ποικιλία στις μπύρες.

Η παραγγελία μας δεν προσανατολίστηκε σε ποικιλία που λουκάνικα, που αποτελεί σταθερή επιλογή σε μια μπυραρία. Προτιμήσαμε να κινηθούμε σε διάφορα πιάτα, προκειμένου να δοκιμάσουμε αρκετές γεύσεις. Δύο άτομα λοιπόν παραγγείλαμε:

- πατατοσαλάτα (4,50 €), νόστιμη, με τη μαγιονέζα σε λογική ποσότητα, φαγώθηκε πολύ ευχάριστα. Η ποσότητα σχετικά μικρή.

- φέτα με σουσάμι και μέλι (5,00 €). Επίσης νόστιμο ορεκτικό, καλά τηγανισμένο, καταναλώθηκε επίσης με όρεξη.

- φιλετάκια από ψαρονέφρι (13,00 €). Μακράν το καλύτερο πιάτο του γεύματος. Τα φιλετάκια πολύ ωραία μαγειρεμένα, μαλακά, έλιωναν πραγματικά στο στόμα. Η συνοδευτική σαλτσούλα επίσης πολύ ωραία, το ίδιο και το συνοδευτικό άγριο ρύζι.

- πίτσα Athens beer special, με βασικά υλικά μοτσαρέλα, προσούτο, ρόκα και σάλτσα ντομάτας (12,50 €). Συμπαθητική η πίτσα, με νόστιμα υλικά, επισκιάστηκε σαφώς σε σχέση με το ψαρονέφρι, καταναλώθηκε ευχάριστα με τις μπυρίτσες

- 2 βαρελίσιες μπύρες των 500 ml erdinger weiss για μένα (5,00 € έκαστη)

- 2 μπουκάλια mary rose red (ελληνικής προέλευσης) για το φίλο μου (αν θυμάμαι καλά στα 5,00 € επίσης το κάθε μπουκάλι).

ΣΧΕΣΗ ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ – ΤΙΜΗΣ:
Για τα παραπάνω, ο λογαριασμός ήρθε κοντά στα 57 €. Το τελικό ποσό σίγουρα δεν είναι μικρό, δικαιολογείται ωστόσο από το γεγονός ότι στην ουσία δεν επρόκειτο για τσιμπολόγημα συνοδεία μπύρας, αλλά για κανονικότατο γεύμα, με δύο κυρίως πιάτα, δύο ορεκτικά και τέσσερις μπύρες, οπότε ο τελικός λογαριασμός κρίνεται δικαιολογημένος.

Σε κάθε περίπτωση πάντως, μια μικρή έστω μείωση στις τιμές κρίνεται επιβεβλημένη, για να συμβαδίζει με το πνεύμα των ημερών. Να αναφέρω απλώς ότι στις τιμές που αναφέρονται πιο πάνω για κάθε πιάτο ενδέχεται να υπάρχουν κάποια μικρολαθάκια (με απόκλιση το 0,50 με 1 € το πολύ), καθώς δεν κράτησα την απόδειξη και στο internet δεν μπόρεσα να βρω περισσότερες πληροφορίες, οπότε αναφέρω τις τιμές όπως τις θυμάμαι κατά προσέγγιση από τον τιμοκατάλογο.

Συμπερασματικά, η επίσκεψη μου στο ATHENS BEER στέφθηκε από απόλυτη επιτυχία και σίγουρα θα το ξαναπροτιμήσω...