Μεζεδοπωλεία - Νέα Φιλαδέλφεια, Αθήνα
Ιούλ

Μετά την κριτική που είδα από το ποντίκι (μιας και χαζεύω γενικά κριτικές) αποφάσισα να πάω και εγώ στο Ντεμεκ μεζεδοπωλείο. Πήγαμε πέμπτη μαζί με άλλους 2 φίλους κατα της 21:30 περίπου. Οταν πήγαμε είχε άλλη μια παρέα έξω και μας φάνηκε κάπως αλλα τελικά αργότερα κατα της 22:30 είχε αρκετό κόσμο (είναι λίγο αφτεράδικο όπως μας είπε χαριτολογώντας η κοπέλα που δούλευε). Η εξυπηρέτηση ήταν πολυ καλή και άμεση, από την κοπέλα που προανέφερα, και μας βοήθησε να αποφασίσουμε για τα πιάτα γιατί είχαμε και απορίες...

Για τον χώρο έχω να πώ ότι μου άρεσε πολύ το εσωτερικό του γιατί είναι πιο εναλλακτικό και ζεστό απο αλλα τετοιου τύπου μαγαζιά που έχω πάει και μου άρεσε που έδενε καταπληκτικά με τη μουσική που έπαιζε σε αντίστοιχο ύφος. Μας έκανε εντύπωση η τουαλέτα του μαγαζιού που ήταν πολύ προσεγμένη!!!! Ο εξωτερικός του χώρος είναι πιο απλός και διακριτικός, εν σχέση με το μέσα, διακοσμημένος με λουλούδια στη πρόσοψη του μαγαζιού και μπροστά είχε ένα παρτέρι στο οποιο θεωρώ οτι έπρεπε να υπήρχαν περισσότερα λουλούδια για να φαίνεται πιο ωραίο με τα φώτα που έχει. Το φαγητό ήταν άψογο και αρκετά ιδιαίτερο θα έλεγα. Πήραμε:

Σαλάτα ταμπουλέ δροσερή και λεμονάτη

Σαγανάκι με κανταίφι και μαρμελάδα ντομάτας.... δεν το είχαμε ξανακούσει καν έτσι το σαγανάκι. Ήταν κάτι το διαφορετικό και πεντανόστιμο.

Μακαρόνια σκιουφιχτά με απάκι, ντοματίνι στακοβούτυρο και μαυροκούκι. Ένα απο τα καλυτερα πιάτα που φάγαμε σίγουρα.

Κεμπάπ γιαουρτλού κλασική συνταγή αλλα το κεμπαπ ήταν γευστικότατο και ζουμερό.

Μανιτάρια γεμιστά με σχοινόπρασσο, κοτόπουλο, μπεικον, κρέμα γάλακτος και στη μέση είχε μια ντομάτα σε σχήμα τριανταφυλλου ήταν καινούριο πιάτο και μας το πρότεινε η κοπέλα αφου δεν ήταν στο κατάλογο. Ηταν εντυπωσικό τόσο οπτικά οσο και γευστικά!!!

Πατατόφλουδες! Δηλάδή οι τηγανιτές πατάτες του μαγαζιού. Φρεσκιες και κομμένες στο χέρι ετσι τουλάχιστον φάνηκε απο το σχήμα, σερβιρισμένες με τριμμένη γραβιέρα, πάπρικα και χοντρό αλάτι. Νοστιμότατες!

Ηπιαμε ενα κιλό κρασί ροζέ το οποίο ηταν απο τα πιο καλά χύμα κρασιά που έχουμε πιεί γενικά έξω. Στο τέλος αφου σκάσαμε απο το φαι, μας κεράσανε γλυκό μπανόφι... Η αλήθεια είναι οτι πάθαμε την πλάκα μας με το γλυκό. Πολλά μπράβο στο μάγειρα!!

Ο λογαριασμός ήταν στα 36 ευρώ δηλαδή 12 το άτομο. Κατα τη γνώμη μου πολυ τίμια για αυτό που προσφέρει.

Γενικά το Ντεμεκ μας άφησε πολύ καλές εντυπώσεις με το φαγητό του να μας αφήνει τις καλύτερες, θα το ξαναπροτιμήσουμε σίγουρα...