01 Αυγ 2015

Το Collection Barbeque το έχω επισκεφθεί κατά καιρούς τα τελευταία 2 χρόνια που συχνάζω περισσότερο στον Πειραιά. Έχει αξιοπρεπές φαγητό και το μεγάλο του συν για μένα είναι ότι λειτουργεί όλη μέρα.

Πραγματικά, όταν θέλεις να πας για φαγητό με ανθρώπους μεγαλύτερης ηλικίας (γονείς επί παραδείγματι) δεν έχεις πολλές επιλογές στην περιοχή του Πασαλιμανιού (ή τουλάχιστον δε γνωρίζω εγώ), εκτός από σαντουιτσάδικα, σουβλάκια και καφετέριες.

Λοιπόν, ένα τέτοιο μεσημέρι τέλος Ιουλίου, με θερμοκρασία κοντά στους 40 και με παρέα τους θείους μου, που κατέβηκαν Πειραιά για δουλειές, μπήκαμε στο Collection Barbeque. Βρίσκεται πάνω στο Πασαλιμάνι, γωνία σχεδόν με τη Μεραρχίας. Το πάρκιγκ δύσκολο, αλλά με λίγη τύχη και υπομονή κάπου βρίσκεις.

Ο χώρος εσωτερικά είναι ωραίος, στο στιλ του αμερικάνικου ψητοπωλείου, με χρώματα ουδέτερα που δεν κουράζουν, και περιποιημένο πάγκο-μπαρ στο βάθος. Οι ανεμιστήρες οροφής έκαναν καλά τη δουλειά τους, ώστε να είναι ευχάριστη η ατμόσφαιρα. Τα τραπεζάκια στο πεζοδρόμιο ενδείκνυνται μόνο για απογευματινές- βραδινές επισκέψεις και σίγουρα όχι με καύσωνα.

Την ώρα που πήγαμε εμείς είχε μόλις δύο τραπέζια γεμάτα, ίσως έφταιγε η ώρα, περασμένο μεσημέρι. Η κοπέλα που σέρβιρε κι ετοίμαζε διάφορα γενικώς, ήταν πολύ εξυπηρετική κι ευγενική. Μας υπέδειξε ένα τραπέζι δροσερό που το έπιαναν οι ανεμιστήρες κι έτσι καθίσαμε πολύ άνετα.

Ο κατάλογος έχει αλλάξει σε σχέση με πέρσι. Για την ακρίβεια, έχει περιοριστεί αποκλειστικά σχεδόν στα κρέατα. Ζυμαρικά δε σερβίρονται πια ούτε ριζότο. Αν θυμάμαι καλά, υπάρχουν ψητά της ώρας, σαλάτες, μπέργκερ και κάποια ορεκτικά.

3. δύο φιλέτα κοτόπουλου με ρύζι και με πατάτες.

Ήταν όλα πολύ νόστιμα. Η σαλάτα ήρθε σε βαθύ μπολ, με παξιμάδι κάτω και φέτα από πάνω. Στο τραπέζι υπήρχε και λαδόξιδο και βάλαμε όσο θέλαμε.

Το φιλέτο- στήθος κοτόπουλου που έφαγα εγώ ήταν εξαιρετικό, ίσως το πιο νόστιμο και ζουμερό που έχω φάει ποτέ. Καμία σχέση με το στεγνό, άνοστο που φέρνουν σε άλλα εστιατόρια- ταβέρνες. Το συγκεκριμένο πρέπει να είχε περάσει από μια ελαφριά μαρινάδα μουστάρδας ντιζόν, που άφηνε μια ωραία επίγευση. Πραγματικά, απόλαυσα την κάθε μπουκιά. Ωραία ήταν και η μοσχαρίσια, μαλακή, με το κόκαλό της, φαγώθηκε όλη.

Το ρύζι επίσης καλό, σπυρωτό - άγριο, οι πατάτες τραγανές, είχαν πασπαλιστεί με λίγη ρίγανη.

Για έναρξη μας έφερε η κοπέλα πιτούλες (του σουβλακίου), ελαφρά περασμένες από σχάρα με ένα ντιπ γλυκόξινης σάλτσας, ενώ ήταν πάντα παρούσα όταν την χρειαζόμασταν (οκ δεν είχε πολλή δουλειά). Αν και ο χρόνος μας ήταν περιορισμένος, δεν είχαμε καθυστερήσεις. Τα πιάτα ήρθαν σε κανονική σειρά (πρώτα η σαλάτα, μετά τα κυρίως) και σε λογικό χρόνο.

Για τα τρία αυτά πιάτα, τη σαλάτα και μία μπύρα πληρώσαμε σχεδόν 55 ευρώ. Όχι φτηνά, όχι πανάκριβα, υποθέτω νορμάλ για το είδος του εστιατορίου. Στο διπλανό μας τραπέζι είχαν πάρει δύο μπέργκερ σε μερίδες, τα οποία ήταν πραγματικά τεράστια!!

Θα το ξαναεπισκεφθώ με την πρώτη ευκαιρία. Είναι μια προσεγμένη επιλογή εστιατορίου στον Πειραιά, αν θέλετε να καθίσετε κάπου ωραία και να απολαύσετε το φαγητό σας.

01 Αυγ 2015

ram