Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Καλύβια, Αθήνα
Αυγ

Κάθε άνθρωπος έχει το χόμπυ του... Άλλος να παίζει βόλευ, άλλος να ψαρεύει, άλλος να διαβάζει παλαιότερα Nitro και Κλικ. Η αδελφή μου αφού καταπιάστηκε με τη δραματική σχολή, είπε τώρα να ασχοληθεί με το μακιγιάζ. Ασχολείται λοιπόν και η διάθεση της φτάνει μέχρι τη Θεσσαλονίκη, αφού παρακολουθεί και μέσω youtube κάποια κοπέλα και δίνει συμβουλές. Βρήκε στήριγμα και στην κοπελιά μου και μέσω προσφορών της Ryanair (από 5 ευρώ παρακαλώ) πήγαν αυθημερόν για να ψωνίσουν από κάποιο κατάστημα που υπάρχει μόνο στη Θεσσαλονίκη και να κάνουν την βόλτα τους τα κορίτσια.

- "Θα έρθεις μαζί μας;;"

- "Θα έρθω το βράδυ να σας πάρω από το αεροδρόμιο! "

- "Α ωραία, θα γλιτώσουμε την ταλαιπωρία... "

Που να ήξεραν τα καημένα τα κορίτσια ότι εγώ χαιρόμουν σαν τον κακό λύκο, αφού στο μυαλό μου είχα επίσκεψη για κρεατοφαγία στα Καλύβια, που χρόνια είχα να πάω. Έπεισα, πανεύκολα και τους γονείς και γύρω στις 21:30 το βράδυ, φτάσαμε στον Μουρούζη. Είχα κάνει 2-3 επισκέψεις γύρω στο 2007, πάντα στον Μουρούζη. Εκεί ήθελαν οι γονείς να πάμε, οπότε δεν έφερα αντιρρήσεις.

Τα κορίτσια ήταν ακόμα πιο εύκολο να πειστούν καθότι ναι μεν έφαγαν μπουγάτσα και βομβίδια στη Θεσσαλονίκη, ναι μεν είχαν αγοράσει τσουρέκια από τον Τερκενλή και τρίγωνα Πανοράματος από τον Ελενίδη (κρίμα που δεν υπάρχει στην Αθήνα υποκατάστημα του), αλλά επειδή είχαν ξυπνήσει και από τις 5 το πρωί λογικό ήταν να μην τους φτάσει το μεσημεριανό τσιμπολόγημα.

Αφού λοιπόν φτάνουμε 5 άτομα, βλέπουμε ότι προσπαθούν να μας "τσιμπήσουν" οι σερβιτόροι από τον Χριστόφορο και τον Μουρούζη. Η απόφαση όμως ήταν ειλημμένη. Καθόμαστε σε ένα τραπέζι, όχι πολύ άνετο καθώς υπήρχε και άλλη παρέα από πίσω μας, αλλά είχαμε και το διπλανό κάβα. Το κακό ήταν πως δεν είχαν το ίδιο ύψος οπότε δεν βολευτήκαμε ιδιαίτερα. Μικρό το κακό όμως γιατί όταν πας στα Καλύβια ξέρεις τον λόγο.

Καθήσαμε εξωτερικά, σε μια πολύ ζεστή νύχτα. Ο χώρος τίποτα το ιδιαίτερο. Αν έχεις καλή παρέα όμως όλα τα ξεχνάς. Να σημειώσω πάντως πως οι τουαλέτες ήταν σύγχρονες, καθαρές και ευρύχωρες. Από 2 για κάθε φύλο σε κοινό χώρο.

Οι σερβιτόροι παλαιάς κοπής, λογικά εργάζονται πολλά χρόνια στο κατάστημα. Γνωρίζουν πολύ καλά τη δουλειά τους, τρέχουν αλλά δεν σε ξεχνάνε. Απλώς θα ήθελα να ήταν ένα κλικ πιο ευγενικοί. Όχι ότι μας χάλασε κάτι, ενώ σε καμία περίπτωση δεν ήταν αγενείς. Το μαγαζί δουλεύει ρολόι, άλλωστε έχει πολλούς φανατικούς οπαδούς. Και τα κεράσματα μας είχαμε και την αποδειξούλα μας κανονικά. Μπράβο τους.

Στην παραγγελία μας λοιπόν:

- Ψωμί ψημμένο στα 2 ευρώ. Δεν το παραγγείλαμε αλλά ΟΚ. Με όσο λαδάκι χρειαζόταν, όχι υπερβολικά ψημένο.

- Τζατζίκι στα 3.5 ευρώ. Δεν δοκίμασα αλλά φαγώθηκε όλο.

- Κολοκυθάκια τηγανιτά σε σογιέλαιο στα 3.5 ευρώ. Από τα καλύτερα που έχω δοκιμάσει αν και γενικά τα αποφεύγω καθώς έρχονται βουτηγμένα σε κουρκούτι. ΚΑΜΙΑ σχέση εδώ. Πολύ γλυκά, ψημένα ιδανικά ώστε να μην είναι ωμά. Σίγουρα να τα παραγγείλετε σαν συνοδευτικα.

- Πατάτες τηγανιτές σε σογιέλαιο στα 3.5 ευρώ. Επίσης πολύ καλές, φρέσκες και καυτές από το τηγάνι.

- Ταλαγάνι στα 4.5 ευρώ. Μαστιχωτό, καλοψημένο. Μου φάνηκε μεγαλύτερη μερίδα από ότι έχω συνηθίσει να τρώω σε εστιατόρια.

- Κέρασμα αρνάκι σούβλας μερίδα. Η τιμή κιλού είναι στα 30 ευρώ. Δεν έχω φάει και πάρα πολλές φορές, γλύκισμα ήταν αλλά νομίζω ότι θα μπορούσε να είχε παραπάνω ψαχνό. Φαγώθηκε όλο και με ευχαρίστηση πάντως.

- 2 μπιφτέκια στα 9.5 ευρώ το καθένα. Το ένα το είχαμε πάρει εξαρχής για το σπίτι για το γεύμα της επόμενης ημέρας. Έρχεται ένα πιάτο σαν φρίσμπυ, κρεατένιο. Με μπόλικο λεμονάκι μπορείτε απλώς να το καταπιείτε!

- 2 μπον φιλέ στα 19.5 ευρώ το καθένα. Μας ρώτησαν πως το θέλουμε, νόστιμο. Έρχονται 2 σε κάθε μερίδα, μπορείτε εύκολα να το μοιραστείτε. Θα το ήθελα ένα κλικ πιο ψημένο, δυσκολεύτηκα σε κάποια σημεία να το κόψω. Θα έπρεπε να έχουν πιο τρακτερωτά μαχαίρια.

- 1 χοιρινή μπριζόλα στα 10 ευρώ που έγινε σχεδόν όλη πακετάκι αφού είχαμε σκάσει.

- 3 μπύρες 500άρες (2 Φιξ και 1 Φίσερ) στα 2.8 ευρώ έκαστη.
- 3-4 αναψυκτικά στα 2 ευρώ και μπουκάλι νερό χωρίς να παρατηρήσω αν χρεώνεται.

- Κέρασμα ένα ευχάριστο ποτό με κανέλα αν αντιλήφθηκα καλά και ατομικά μπολάκια με γιαούρτι και ένα κομμάτι πεπόνι μέσα, με 3 γλυκά του κουταλιού (κεράσι, βύσσινο και κυδώνι). Αν παρατηρήσετε στο Foursquare είναι ακριβείς 100% οι εικόνες. Ζητήθηκε καρπούζι από την πλευρά μας και πολύ ευχαρίστως μας προσφέρθηκε σε ικανοποιητική ποσότητα (και κομμάτι καρδιάς μάλιστα).

Σύνολο στα 103.5 ευρώ με πακέτο τη μπριζόλα,1 1/3 μπιφτέκι και ένα κομμάτι μπον φιλέ.

Κλείνοντας θα πω πως ΝΑΙ, άξιζε και με το παραπάνω τα λεφτά του και με αυτά που πήραμε άνετα έτρωγε και 6ο άτομο. Το κόστος κυμαίνεται στα 15-18 ευρώ, το κέρασμα σου το έχεις και γενικά σε ΠΡΟΣΕΧΟΥΝ σαν πελάτη. Κανονίστε να πάτε σαν παρέα όμως και όχι για ρομαντζάδες.

Είχαμε μια πολύ ευχάριστη βραδιά. Όλες οι μερίδες είναι διπλές, νοστιμότατες. Και ΟΚ για τα κρέατα να το καταλάβω, αλλά ακόμα και τα ορεκτικά ήταν υψηλού επιπέδου για την κατηγορία του καταστήματος που γενικά τα αποφεύγω καθώς τα θεωρώ εντελώς συμβατικά. Εδώ μπορώ να πω πως μου άνοιξαν ακόμα περισσότερο την όρεξη. Στα 5 άτομα παραγγείλτε ένα κυρίως κρεατικό λιγότερο, πάλι θα είστε κομπλέ.

- "Και σας το έλεγα εγώ πως πήραμε πολλά... Αφού κάνουν και κεράσματα... "