01 Αυγ 2015

Ζητώ συγνώμη προκαταβολικά που η βαθμολογία μου είναι τόσο μέτρια για ένα εστιατόριο που οι κριτικές το έχουν αναδείξει ως εξαιρετικό. Τουλάχιστον στην κατηγορία γεύση. Πήγα πρώτη φορά σε Ινδικό και ίσως είναι και η τελευταία. Ίσως να μην φταίει το συγκεκριμένο εστιατόριο, αλλά κάθε Ινδικό εστιατόριο. Ίσως να μην ασκεί αντικειμενική κριτική κάποιος που δεν είναι fan της κατηγορίας.

Από την άλλη μεριά σκέφτηκα ότι όπως την πάτησα εγώ, ίσως την πατήσουν και άλλοι που δεν έχουν δοκιμάσει τέτοιες γεύσεις και θέλουν να πειραματιστούν. όπως και να χει, αυτές οι γεύσεις δεν αποδείχτηκαν οι ιδανικότερες για τον ουρανίσκο μου.

Κατεβήκαμε βράδυ Σαββάτου 25 Ιουλίου στον Πειραιά και παραδόξως βρήκαμε αμέσως θέση για παρκάρισμα, δίπλα ακριβώς από το μαγαζί σε ένα μίνι οικόπεδο.
Έτσι κι αλλιώς στον πρώτο όροφο, μόλις δυο τραπέζια ήταν πιασμένα και στον επάνω άχρωμο χώρο μια μεγάλη παρέα Ινδών.

Ο κάτω όροφος όπου καθίσαμε, ήταν σχετικά περιποιημένος και σίγουρα όχι όπως τον φαντάστηκα από τις κριτικές που διάβασα. Τα ξύλινα ψηλά τραπέζια, οι καφέ μάλλον φρεσκοβαμμένοι τοίχοι, η τηλεόραση που έδειχνε bollywood, το aircondition που δρόσιζε τον μικρό χώρο, όλα ήταν συμπαθητικά και δημιουργούσαν μια φιλική ατμόσφαιρα, μέχρι που ήλθαν τα φαγητά.

Οι ξερές πίτες σαν τεράστια κυλινδρικά πατατάκια, που συνόδευαν τη μπύρα, δεν με ενθουσίασαν. Δυο σάλτσες τις ακολουθούσαν. Η λευκή άγευστη και η καυτερή πράσινη, αρνητικά παράξενη. Μετά ήλθε το ρύζι με το κοτόπουλο που ενώ ήταν midle spicy, ήταν αρκετά καυτερό. Το χειρότερο, είχε έντονη γεύση κύμινου ή κάτι τέτοιου, που το έκανε ακόμη πιο απωθητικό. Το άλλο πιάτο ρύζι δεν είχε πολύ κύμινο (ή κάτι τέτοιο) αλλά ήταν εξίσου απόμακρο και ξένο προς τα γευστικά μου πρότυπα. Ήλθε και ένα ακόμη πιάτο κοτόπουλο (τίκα μασάλα ίσως), με κόκκινη καυτερή σάλτσα που ήταν σε σχέση με τα υπόλοιπα, το καλύτερο. Όπως ωραία ήταν και τα λαχανικά σαν καλαμαράκια τηγανιτά με την περίεργη σάλτσα μάνγκο που παραδόξως έδενε καλά.

Ο ιδιοκτήτης ήταν όντως συμπαθητικός και εξυπηρετικός, χωρίς να μιλάει σχεδόν καθόλου τα Ελληνικά.

Ο λογαριασμός 44€ ούτε κλαίει ούτε γελάει.

Το μόνο σίγουρο από την όλη εμπειρία είναι ότι το Ινδικό φαγητό δεν είναι για τα γούστα μου...

01 Αυγ 2015

Τρίτη 26 Σεπτεμβρίου