KOI
Ιαπωνία - Sushi - Βούλα, Αθήνα
Αυγ

Καλησπέρα μετά από καιρό και πολλές κοινωνικό-πολιτικές εξελίξεις. Πέρα από το capital control που τουλάχιστο τις πρώτες μέρες επηρέασε αρνητικά τις ζωές όλων (άδεια εστιατόρια και μεζεδοπωλεία, ουρές στα ATM και σίτιση στο σπίτι απλά και οικονομικά ενώ το θερμόμετρο μονίμως πάνω από 32'c), η αύξηση του ΦΠΑ στο 23% από 13% αναμένεται να δημιουργήσει μεγάλη ζημιά και πλήγμα στην εστίαση.

Σε τέτοιους καιρούς επιβιώνουν οι πραγματικά καλοί αλλά και οι τίμιοι.

Το ΚΟΙ (που μάλλον πρόκειται τελικά για αλυσίδα) το επισκέφτηκα τυχαία με τη μητέρα μου, η οποία ήθελε να μου κάνει το τραπέζι (μετά από επίσκεψή της σε γιατρό στην Βούλα). Ο λόγος που μου κίνησε την περιέργεια δεν ήταν το σούσι (στο οποίο είμαι σχετικά άπειρος) αλλά το ότι το μαγαζί ήταν μεσοβδόμαδα κατά τις 2030 γεμάτο από κόσμο και κατά τις 2100 δεν έβρισκες ούτε σκαμπό στην μεγάλη αυλή. Και το δεύτερο αξιοπερίεργο ότι ο κόσμος κατά 90% αποτελούταν από νεαρές γυναίκες 16-40 (που συνήθως τους αρέσουν τα περίεργα, οι εξωτικές και τολμηρές γεύσεις ενώ εμείς οι άντρες αρκούμαστε στα κλασσικά συνήθως (σουβλάκια μεζέδες, ψητά στη σχάρα, μεσογειακή κουζίνα και καμιά πίτσα)

Χώρος αρκετά όμορφος αλλά τα ξύλινα τραπέζια αν και συμπαθητικά ήταν μικρά και ταλαιπωρούσαν τους μεγαλύτερους ηλικιακά πελάτες (ίσως οι ιδιοκτήτες να θέλουν και ένα φαστφουντάδικο concept - φάε γρήγορα και ξεκουμπίσου). Θα μου όμως πεις πόσες γιαγιάδες τρώνε σούσι ; Η αυλή δροσερή αν και σε κεντρικό δρόμο και ίσως όχι τόσο ήσυχη. Το μαγαζί εσωτερικά το έχουν περιγράψει κι άλλοι. Μοντέρνο και όμορφο. Δεν έδωσα όμως μεγάλη σημασία.

Service διεκπεραιωτικό, με μερικά λάθη και παραλείψεις αλλά καλό σε γενικές γραμμές αν αναλογιστείς ότι καθημερινά γίνεται χαμός από πελάτες και γεμάτα τραπέζια. Σχετικά και γρήγορο. Αντί για πιάτα σερβίρουν σε ξύλινες ταβλίτσες, πράγμα που δεν μας χάλασε. Εννοείτε πως επίσης θα φας με chow-stick εδώ.

Παραγγείλαμε μια ποικιλία με 18 κομμάτια σούσι (ρολάκια κτλ. ) με λαχανικά, αβογκάντο, σολομό και λαβράκι και δεν δοκιμάσαμε καθόλου γαρίδα (λόγω αλλεργίας μου). Πήραμε και μια εξτρά σειρά με 6 ρολακια με αβοκαντο και 2 μπάλες ρύζι συν μια κόλα.

Τα σουσι σαν σύνολο εδώ δεν ξετρελαίνει. Η ποιότητα των υλικών είναι μέτρια-καλή (2,5/4) και η φρεσκάδα τους μέτρια (2/4). Οπτικά το αποτέλεσμα ήταν καλύτερο (3,5/4). Ενδεικτικά (δεν έχω φάει και σε πολλά μαγαζιά σούσι) να αναφέρω ότι αυτό του ΑΒ Βασιλόπουλου (supermarket!!! ) σε κασετίνα των 7 ευρώ είναι κλάσης καλύτερο και ολόφρεσκο (4/4) ημέρας. Τα σούσι με αβοκάντο ήταν σαφώς καλύτερα (3/4) όπως και το γιαπωνέζικο, ολόλευκο και κολλώδες ρύζι (το οποίο τρώγεται εύκολα με το chowstick). Να προσθέσω τέλος ότι τα παραπάνω συνοδεύονται απο σογια σως και πράσινη washabi σως(καυτερό γιαπωνέζικο ραδίκι). Η τελευταία είναι δύναμίτης και σου διαπερνάει τα ρουθούνια από την κατωτερότητα. Φοβερή, ακριβή (εδώ είναι βέβαια δωρεάν συνοδευτικό) και μόνο για τολμηρούς.

Για όλα πληρώσαμε 19.50 ευρώ μόνο!!! Μιας και μίλησα στην αρχή για τιμιότητα το koi είναι πραγματικά ένα τίμιο ως προς τη χρέωση, σημαντικό πράγμα στις δύσκολες μέρες που βιώνουμε. Και σε συνδυασμό με τον όμορφο και μοντέρνο χώρου αποτελεί μια ιδανική εναλλακτική πρόταση εξόδου για φαγητό και ιδιαίτερα το καλοκαίρι πριν το ποτό σας στην παραλιακή.