Ελληνική κουζίνα - Π.Φάληρο, Αθήνα
Αυγ

Ένα " μοναστηριακό " εστιατόριο στο Π. Φάληρο ήρθε πριν λίγο καιρό στο προσκήνιο. Πολλά ιντερνετικά περιοδικά το αναφέρουν ως κάτι το ξεχωριστό με πολύ καλές γεύσεις και τιμές. Η δική μου διαπίστωση δεν απέχει πολύ από τα καλά σχόλια που διαδίδονται.

Επισκέφθηκα τον Ακάκιο καθημερινή βράδυ και ενώ νόμιζα ότι λόγω εποχής θα ήταν χαλαρά τα πράγματα, το μαγαζί ήταν στη κυριολεξία φίσκα.

Ο Ακάκιος ανήκει στην ομάδα εστιατορίων του Κυρ Αρίστου που έχει κατακλύσει την περιοχή ( βλ. κεμπαπτζίδικο, παντοπωλείο- φαγάδικο και κανά δύο άλλα εστιατόρια ).

Το όλο διακοσμητικό στήσιμο του εστιατορίου παραπέμπει σε Μοναστήρι, μανουάλια, κεριά, παγκάρια, μοναστηριακά τραπέζια, κολυμπήθρες ( αντί γούρνας στο WC ), ενδυμασίες προσωπικού κ. ά. Μόνο η μουσική ξεφεύγει από αυτό το στύλ και γίνεται ξένη και σύγχρονη. Ωραίο το όλο εγχείρημα αλλά, κατά τη γνώμη μου, δεν δένει τόσο με το είδος του φαγητού ούτε με τον εξωτερικό περιβάλλοντα χώρο με τις πολλές πολυκατοικίες και τον άναρχο αστικό σχεδιασμό. Ίσως, κάτι τέτοιο να ήταν ελκυστικό σε κάποιον γραφικό ορεινό τόπο εντός ή εκτός Αττικής. Γενικά, θεωρώ ότι κάπου ξεπέρασαν το μέτρο στο θέμα διακόσμηση.

Οι γεύσεις είναι παραδοσιακές, από μακαρονάδες μέχρι μαγειρευτά φαγητά. Δυνατό σημείο του εστιατορίου τα ζυμαρικά και η παστιτσάδα που σερβίρεται ορισμένες ημέρες της εβδομάδες. Εμείς δεν τη προλάβαμε.

Όπως συμβαίνει βέβαια στα περισσότερα φαγάδικα της πατρίδας μας το φάουλ ήρθε από το σέρβις. Γιατί ένα τέτοιο εγχείρημα ο κάθε κύριος Χ που πάει να εργαστεί να το διαβάλει... ? Οι επιχειρηματίες γιατί βιάζονται να ανοίξουν κάτι χωρίς ενδελεχή ενημέρωση του προσωπικού??

Πιο αναλυτικά:
Ενώ η κοπέλα που μας εξυπηρέτησε ήταν άψογη, φιλόξενη και χαμογελαστή ένας νεαρός όταν τον ρωτήσαμε εάν χρησιμοποιούν ΚΑΙ ζυμαρικά De Cecco(Ιταλίας από το 1856 ), πέρα από τα χειροποίητα τα οποία προμηθεύονται από διάφορους κατασκευαστές της περιφέρειας λίγο διστακτικά μας απάντησε καταφατικά, λεγοντάς μας ότι είναι ελληνικά........!!! Δεν ήξερες δεν ρώταγες? Ως άνθρωπο που θέλει να εξελιχθεί μέσα από το επαγγελμά του, δεν σας ενδιαφέρει να μάθετε έστω τα βασικά ?

Το άλλο " κουφό " έγινε κατόπιν. Οι παπαρδέλες που πήραμε ήταν από τη δοξασμένη Ανδρίτσαινα και μας ρωτάει: " ξέρετε που βρίσκεται η Ανδρίτσαινα ? ".
Περισσότερα σχόλια δεν κάνω γιατί θα ανεβάσω πίεση καλοκαιριάτικα.

Δοκιμάσαμε:
Σαλάτα μαρούλι. Περιείχε γραβιέρα Νάξου, απάκι, κοτόπουλο και ρόκα. Πολύ νόστιμη με γενναίες ποσότητες υλικών!! ΕΥΡΩ 7,00

Ρολλά ψητού κολοκυθιού με κιμά και κρέμα γραβιέρας Νάξου συν πεκορίνο Αμφιλοχίας. Τέσσερα κομμάτια όλη η γεύση!! ΕΥΡΩ 4,90

Παπαρδέλες Ανδρίτσαινας με κομμάτια κολοκυθιού, κόκκινη πιπεριά και χοιρινό Τρικάλων. Ζεστή κρέμα τυριού γραβιέρας Νάξου και πεκορίνο Αμφιλοχείας σκέπαζε την νόστιμη πίτσα μας. Εξαιρετική!! ΕΥΡΩ 7,00

Πίτσα γιαουρτλού που θεωρείται σπεσιαλιτέ του εστιατορίου. Με λεπτή ζύμη και στρογγυλά κομάτια σουτζουκιού στην επιφάνεια. Περιείχε σάλτσα ντομάτας, κασέρι και, στο κέντρο, μια καταπληκτική ποσότητα σος γιαουρτλού την οποία απλώναμε σε κάθε μπουκιά πίτσας. Μας άρεσε πολύ!! ΕΥΡΩ 6,90

Ο κατάλογος είναι πλούσιος και οι μακαρονάδες πάνε και έρχονται.
Υπάρχουν: Μακαρόνια με μπιφτέκια, κοκκινιστά, μακαρόνια με Ροζ Μπιφ, απλά μακαρόνια με κιμά, Σκιουφιχτά Κρήτης, Κουλούρα χιώτικη και πολλά παρεμφερή
Ήπιαμε δύο μπύρες ΑΛΦΑ, ΕΥΡΩ 3,00 και ένα εμφιαλωμένο νερό, ΕΥΡΩ 1,40.

Γενικά, οι γεύσεις μας άρεσαν πολύ.
Μάλιστα, παρόλο που, δύο άτομα, φάγαμε αρκετά δεν αισθανόμασταν άσχημα. Προφανώς καλό λάδι!!
Οι τιμές πολύ καλές δεν το συζητώ.

Μια απορία μου έμεινε. " Τι έκαναν στα μακαρόνια μέσα σε ένα σκεύος παραδοσιακό που είδα ? " Δεν τόλμησα να ρωτήσω διότι δεν ξέρω αν θα έπαιρνα τη σωστή απάντηση....

Ωραία προσπάθεια με τόλμη και μεράκι...
Εάν βρεθώ στα πέριξ, σίγουρα θα ξαναπάω!

2015-08-12 14:32:12

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ!
ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΡΙΤΙΚΗ ΣΑΣ.
ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΕΤΟΙΕΣ ΚΡΙΤΙΚΕΣ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΜΕ ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΝΑ ΒΕΛΤΙΩΘΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΓΙΝΟΥΜΕ ΟΣΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟΙ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΕΛΑΤΗ.
ΤΑ ΣΧΟΛΙΑ ΣΑΣ ΤΑ ΕΧΟΥΜΕ ΛΑΒΕΙ ΥΠΟΨΙΝ!
ΘΑ ΧΑΡΟΥΜΕ ΝΑ ΣΑΣ ΞΑΝΑΣΕΡΒΙΡΟΥΜΕ ΣΤΟ ΧΩΡΟ ΜΑΣ.

2016-12-03 14:52:20
Η κριτική τροποποιήθηκε από τον/την PP_TINA.