Ελληνική κουζίνα - Ν.Σμύρνη, Αθήνα
Αυγ

Μια πολύ έξυπνη ιδέα, πρωτοποριακή πριν 3 χρόνια όταν ξεκίνησε στον Πειραιά απέναντι από τα Νotos Galleries συνεχίζει να υφίσταται και να την "ψάχνει" στη Νέα Σμύρνη πλέον, μετά και τη στάση στην Πειραϊκή για ένα χρονικό διάστημα όπου δεν στέριωσε στη θέση του Τσίου που δυστυχώς χάθηκαν τα ίχνη του και μετά γνωρίσαμε τον Πίου με τη διαφήμιση κινητής τηλεφωνίας. Ομολογώ πως κάποια στιγμή πίστεψα πως το μαγαζί είχε κλείσει οριστικά ώσπου πριν από όχι πολύ καιρό το ξαναδιάβασα σε προσφορές και μη αλλά και μέσα στο παρόν σάιτ.

Μετά από 2-3 επισκέψεις μου στον Πειραιά που δεν ήταν άσχημες, έπεσε πρόταση από συμπαίκτη μου να βρεθούμε να τα πούμε αφού είχαμε σταματήσει εδώ και μήνες τις προπονήσεις. Η πρώτη μου σκέψη ήταν οι Μένητες αλλά η ιδέα του μεζεδοπωλείου δεν του άρεσε καθως δεν θα χόρταινε. Είναι και 2 μέτρα γίγαντας... Τελικά διαλέξαμε το Κεφτές και δεν φταις λόγω του μενού...

Βλέποντας προσφορές σε διάφορα σάιτ υπέθεσα πως το κατάστημα ίσως μην πηγαίνει πολύ καλά αλλα μόλις πατήσαμε το πόδι μας στο μαγαζί την Πέμπτη 30/7/2015 στις 21:30 το βράδυ ξαφνιάστηκα ευχάριστα. Το μαγαζί είχε αρκετές παρέες, κυρίως ηλικίας ως 30 ετών που έδειχναν να απολαμβάνουν την έξοδο τους.

Μας υποδέχτηκε μια κοπέλα που έδειχνε να προσπαθεί να κουμαντάρει μόνη της όλο το μαγαζί με τη βοήθεια κάποιου κυρίου που στο τέλος της βραδιάς τον είδα να κάθεται στο ταμείο. Υπήρχαν κάποιες καθυστερήσεις, λογικό με τόσο κόσμο, αλλά τα πιάτα ερχόντουσαν κατά κύματα. Δεν ενοχληθήκαμε από το σέρβις, ήταν πάντως τυπικό όπως καταλαβαίνετε. Στο τέλος η κοπέλα του συμπαίκτη μου ζήτησε και την απόδειξη που μας ήρθε σε δεύτερο χρόνο. Ένα επιπλέον άτομο θα έλυνε κάποια προβλήματα στην ταχύτητα και στη "ζεστασιά".

Ο χώρος όμορφος σχετικά με καναπέδες από παλέτες. Τα τραπέζια κοντά μεταξύ τους, με κάποια μαγειρικά σκεύη για ντεκόρ και ανοιχτή κουζίνα στο βάθος. Εμείς καθίσαμε στον ημιυπαίθριο χώρο όπως και οι περισσότεροι που λειτουργούσαν κάποιοι ανεμιστήρες, χωρίς όμως πολύ καλά αποτελέσματα αν αναλογιστείτε και το είδος του φαγητού που προσφέρεται.

Έρχεται λοιπόν η κοπέλα και αμέσως μας παρουσιάζει το μενού με τα 12 ευρώ που συμπληρώναμε μόνοι μας τι θέλαμε σε απεριόριστη ποσότητα. Τον υπόλοιπο κατάλογο δυστυχώς τον είδα μόνο στο ίντερνετ. Η προσφορά είχε αρκετά πιάτα, αντιπροσωπευτικά του καταστήματος με απεριόριστη μπύρα ή χύμα τσίπουρο.

Η παραγγελία μας ήταν αρκετά μεγάλη και ίσως έχω ξεχάσει κάποια πιάτα:

- Τζατζίκι που δεν δοκίμασα αλλά και γιαούρτι με άνηθο που ήταν δροσερό και γευστικό ως συνοδευτικό. Αρκετές σος στα κεφτεδάκια το είχαν σαν συνοδευτικό (τιμή καταλόγου 2.5 ευρώ).

- Χωριάτικη σαλάτα (τιμή καταλόγου στα 5 ευρώ) που είχε νόστιμη τομάτα, φέτα κομμένη σε 5-6 κομμάτια. Για μενού με 12 ευρώ μια χαρά ήταν και αυτή, όχι σε πολύ μεγάλη ποσότητα. Σαν συνοδευτικό είναι μια χαρά και αυτή.

Tα απλά κεφτεδάκια δεν τα δοκίμασα αλλά σε γενικές γραμμές θα τα δείτε σε παρόμοιους συνδυασμούς. Ο μουσκεμένος κεφτές (τιμή καταλόγου στα 6 ευρώ) μου άρεσε αρκετά με την κόκκινη σάλτσα και την φέτα. Πηχτή και γευστική σάλτσα τομάτας, το ψωμί μάλλον θα σας χρειαστεί. Τον κεφτέ του Βαρουφάκη δεν θυμάμαι να τον δοκίμασα αλλά παρουσιαζόταν με ψιλοκομμένο μπέικον και καρυκεύματα για δυνατή γεύση συνοδεία με σος και πίτα (τιμή καταλόγου στα 6.5 ευρώ).

- Οι κολοκυθοκεφτέδες μου άρεσαν πολύ καθώς στη γέμιση τους υπήρχε κρεμμώδες τυρί αλλά καταλάβαινες και τη γεύση του κολοκυθιού (τιμή καταλόγου 4.5 ευρώ), ήταν και ο λόγος που δεν δοκίμασα τους κεφτέδες του Βαρουφάκη. Σχετικά καλοί και σε σε σύγκριση με άλλους απαράδεκτους, ήταν και οι τοματοκεφτέδες που παρά το ότι ήταν τσουπωτοί σου άφηναν τη γεύση της τομάτας (τιμή καταλόγου 4.5 ευρώ).

- Ο κεφτές της βλάχας αν θυμάμαι ήταν ένα μεγάλο μπιφτέκι αλλά ήρθε στο τέλος, ενώ τα κεφτεδάκια γλου-γλου εξαφανίστηκαν από τον φίλο, φαινόντουσαν ζουμερά στην όψη (τιμή καταλόγου 6 ευρώ).

- Οι πατάτες με αυγά μάτια και λουκάνικο που ήρθαν σε κατσαρολάκι φαγώθηκαν αν και πρόλαβα μόνο κάποιες πατάτες, καλό θα ήταν να είχαν περισσότερο αλάτι.

Για το τέλος άφησα τη λευκή απειλή, δηλαδή σπαγγέτι με λευκή σάλτσα, μπέικον, παρμεζάνα, αυγά και φυσικά κεφτέδες. Καρμπονάρα δεν την έλεγες, ούτε κατάλαβα τα αυγά. Τα μακαρόνια θα ήθελαν περισσότερο αλάτι και λίγο λιγότερο βράσιμο. Γενναία μερίδα αλλά με αρκετά περιθώρια βελτίωσης. Αυτό ήταν το δικό μου πιάτο (τιμή καταλόγου στα 6.5 ευρώ).

- Ήπιαμε αρκετά ποτήρια μπύρας όπου δεν ερχόντουσαν ακριβώς όταν τα ζητούσαμε, ενώ ήταν και 250άρια. Κάθε φορά ερχόντουσαν σε διαφορετικά ποτήρια σχήματος και μάρκας (Έζα-Pils Hellas-Berlin), οπότε δεν μπορώ να πω με σιγουριά τι μάρκα μπύρας ήπιαμε, ενώ θεωρώ λογική την καθυστέρηση για να μειωθεί η ζήτηση. Στο τέλος, προς τιμήν τους, αφού ζητήσαμε ένα τελευταίο ποτήρι μπύρας και είχε τελειώσει, μας πρόσφεραν 2 κουτάκια 330άρια Φιξ.

Σύνολο στα 48 ευρώ τα 4 άτομα, συν 4 Κόκα κόλες στα 8 ευρώ, πληρώσαμε 56 ευρώ.

Συμπερασματικά θα πω πως πρόκειται για μια καλή πρόχειρη λύση και σίγουρα αξίζει η προσφορά που έχουν βάλει. Θυμάμαι πως από τις προηγούμενες επισκέψεις μας υπάρχει αρκετή βελτίωση καθώς δεν βάρυνα, αν και είχα πιεί αρκετή μπύρα. Λίγο πιο ψιλοκομμένο το κρεμμύδι θα ήθελα στη γέμιση των κεφτέδων που γενικά είναι γευστικοί.

Μάλιστα σου αφήνει το περιθώριο να ξανακάνεις επίσκεψη καθώς υπάρχουν αρκετές επιλογές ακόμα όπως κεφτέδες με σως Jack Daniel's, κεφτέδες με γλυκόξινη σάλτσα, σιμίτ κιοφτέ ή βρωμοκεφτέδες (κεφτέδες με βρώμη).