06 Αυγ 2015

Μετά από πολύ καιρό απουσίας είπα να επανέλθω στο αγαπημένο μας site!

Λοιπόν, την Παρασκευή 31 Ιουλίου, μετά από ανελέητο shopping therapy στη Γλυφάδα, είπαν οι καλεσμένοι μας από το νησί να μας κάνουν το τραπέζι στη Βάρη.

Δεν ξέρω γιατί, αλλά ενθουσιάστηκα με την ιδέα, μιας και δεν έτυχε να ξαναπάω.
Ο ενθουσιασμός μου αυτός δεν κράτησε για πολύ. Ένας "κράχτης" ενός μαγαζιού-όχι των Βλάχικων-πετάχτηκε μες τη μέση του δρόμου για να σταματήσει το αυτοκίνητο μας και γονάτισε σε μια φάση. Ναι, γιατί θα πεις "ΠΩΠΩ τώρα θα πάω να φάω στο μαγαζί που μου έκανε τα νεύρα κορδέλες ο κράχτης τους'', προφανέστατα...

Αν και έψαχνα στο κινητό κριτικές (στο foursquare), δεν με διαφώτισαν ιδιαίτερα, και τα μαγαζιά που πρότεινα δεν ενθουσίασαν την παρέα λόγω απουσίας κόσμου (ήμασταν εκεί περίπου 8 το απόγευμα).

Έτσι, είπα να κάνω την καρδιά μου πέτρα και να πω το ναι στα "Βλάχικα".

Γρήγορο και εξυπηρετικό το προσωπικό, πραγματικά επαγγελματίες, δεν έχω να προσθέσω κάτι άλλο.

1 τυροκαυτερή (εξαιρετική 4/4)

Με την παραγγελία μας, μας έφεραν 3 ψητές πιπεριές φλωρίνης που δεν χρεώθηκαν αν δεν κάνω λάθος. Πολύ καλή κίνηση εκ μέρους τους και πολύ νόστιμες! (4/4)

Αν και στη μητέρα μου της φάνηκε λιγάκι γλυκό.

Στο κλείσιμο του δείπνου μας, ερωτηθήκαμε αν θέλαμε καρπουζάκι ή γιαούρτι με μέλι, δεν τα βρήκαμε μεταξύ μας και μας έφεραν και τα δύο! Πολύ γλυκό κατακόκκινο καρπούζι στην μία πιατέλα και στην άλλη 6 μεγάλες κουταλιές από γιαούρτι (από πήλινο?) με πέτσα, περιχυμένο με μελάκι. ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟ.

Οι γεύσεις μας ικανοποίησαν, οι μερίδες ήταν πλούσιες, η εξυπηρέτηση ικανοποιητικότατη, δεν μπορώ να βάλω κάτω από 4.

Ο χώρος απλός, με τα καρώ τραπεζομαντηλάκια, δεν ήταν κάτι ιδιαίτερο αλλά ψητοπωλείο είναι. Το σημαντικότερο για μένα ήταν πως είχαν μεγάλους ανεμιστήρες έξω γιατί είχαμε σκάσει στην κυριολεξία από τον καύσωνα ολόκληρη τη μέρα και ο χώρος ήταν πεντακάθαρος, όπως και το wc τους. Ένα μεγάλο μπράβο. Εξού και το 3/4.

Οι τιμές πιστεύω ήταν καλές γενικά, αλλά ένα ψαλίδισμα προς τα κάτω δεν θα ήταν άσχημο.

All in all, πιστεύω πως αξίζει τη φήμη του. Θα δοκιμάσω και άλλα μαγαζιά πέριξ στο μέλλον, αλλά σίγουρα σας το συνιστώ και θα ξαναπάω.

06 Αυγ 2015

numanuma