Ψαροταβέρνες - Κυψέλη, Αθήνα
Αυγ

Λοιπον, επισκεφθηκαμε το μαγαζι αυτο σημερα σχεδον τυχαια. Το ρεπο της Δευτερας, με τις μισες επιλογες μου για φαγητο κλειστες, και την απροθυμια του συντροφου μου να ψαξει για καποιο μερος να παμε, μας αφηνει να γυρνοβολαμε με το αμαξι μαζι με την αδερφη μου συνηθως, μπας και θυμηθουμε τι ειπε καποιος καποτε.

Στην Φωκιωνος Νεγρη λοιπον σημερα, με διαθεση για ψαρακι, μετα απο κουβεντα με φιλη φιλου πριν κατι μηνες για ενα μαγαζι που σχεδον λειτουργει ως ταβερνο-ιχθυοπωλειο, κι εμεις να ψαχνουμε το μαγαζι οπτικα ανεβαινωντας τον πεζοδρομο απο την Αγ. Μελετιου.

Οταν το δειτε θα το καταλαβετε, ενα μαγαζι με μια μικρη βιτρινα ιχθυοπωλειου, καποια τραπεζακια απεξω, τιποτα το ιδιαιτερο αλλα βοηθα πολυ το παρκο που εκτεινεται κατα μηκος του πεζοδρομου, προσφερει ευχαριστη άπλα στο ματι και καποια δροσια.

Με την -πολυ δισταχτικη- αφιξη μας ερχεται ενας κυριος, μας προσκαλει να καθισουμε και μας καλει πρωτα να επιλεξουμε απο την βιτρινα τι θελουμε να φαμε ωστε να μην σηκωνομαστε μετα.
Με απλα λογια, ριχνεις μια ματια στα ψαρια, διαλεγεις, καθεσαι και παραγγελνεις τα υπολοιπα. Ευχαριστη αν και λιγο αβολη κατασταση, διοτι σε πιανει εξαπηνης την πρωτη φορα που πας.

Αποφυγετε να κατσετε κοντα στην βιτρινα, με τετοια ζεστη νομιζω οσο πιο μακρυα τοσο το καλυτερο...

Για το σερβις δεν μπορω να γραψω πολλα, μιας και 5 το απογευμα ημαστε η μονη παρεα οταν κατσαμε, παντως ολα ηρθαν σε σωστους χρονους, απλετη ευγενεια και τακτικες ερωτησεις πως μας φαινονται τα φαγητα, ο γκριζομαλλης κυριος επικοινωνιακος και εξυπηρετικοτατος.

Πηραμε
-σαλατα χωριατικη, φυσιολογικη, υπαρχουν ολα τα πριτσισκα στο τραπεζι να προσθεσεις (και λαδι),

-μελιτζανοσαλατα η οποια ειχε μια εντονη καπνιστη επιγευση, σε εμενα αρεσε πολυ, η παρεα την ειδε λιγο ντεμι,

-φρεσκες τηγανητες πατατες, νοστιμες,

-ενα πλοκαμι ψητο χταποδι, μαλακο και ψημενο οπως πρεπει, πολυ ωραιο,

-ενα θραψαλο ψητο, το οποιο ζητησαμε γεμιστο αλλα μας ηρθε σκετο, το μονο φαουλ, ερωτηθηκαμε ομως εαν θελουμε να αντικατασταθει, οποτε το αντιπαρερχομαι, και αυτο καλοψημενο,

-σαρδελες ψητες, καμια 20αρια (νομιζω μισο κιλο μας ειπε ο κυριος οτι ειναι), πολυ νοστιμες κι αυτες, σωστα ψημενες, αρεσανε σε ολους,

-2 μικρα λαβρακια, πολυ σωστα ψημενα κι αυτα, και πολυ νοστιμα.

Ολα μας φανηκαν φρεσκα (δεν θα γραψω ποτε σε καμια κριτικη "ηταν φρεσκα", διοτι ειδημονας δεν ειμαι, την εντυπωση μου μεταφερω στους φιλους του ask4food).

Με τρεις μπυρες κι αλλη μια κερασμενη, και με κερασμα στο τελος καρυδοπιτα επισης πολυ ωραια, ο λογαριασμος ανηλθε στα 49ευρω.

Προφανως δεν θα συναντησετε καποια γαστρονομικη εξτραβαγκαντζα εδω, απλο και κατα τη γνωμη μου τιμιο και νοστιμο φαγητο σε πολυ φυσιολογικες τιμες.

Καποιο ρεπο της Δευτερας, χωρις ορεξη να ξενιτευτουμε απο την εδρα μας, το κεντρο, θα ξαναπαω σιγουρα.