Μεζεδοπωλεία - Γλυφάδα, Αθήνα
Αυγ

Γεια σας!

Όπως πάντα η κριτική μου προέρχεται μετά από επισκέψεις σε βάθος χρόνου.

Χώρος/Ατμόσφαιρα:
Η λογική του καταστήματος είναι τύπου μπακάλικου. Παντού κρεμασμένα προϊόντα και ράφια με κονσέρβες κτλ. Ωραίο σαν χώρος και σε εμπνέει για καλούς μεζέδες(είναι! ). Την πρώτη φορά μου είχε κάνει πολύ θετική εντύπωση αλλά πλέον αρκετά καταστήματα έχουν μια παρόμοια διακόσμηση οπότε λογικά σε κάποιους δεν θα φανεί πρωτότυπο.

Ο χώρος είναι μεγάλος με τα τραπεζάκια μέσα να είναι και ο χώρος των μη καπνιστών στην ουσία όμως δεν τον χωρίζει τίποτα με τον χώρο έξω οπότε δεν ξέρω κατά ποσό δουλεύει αυτός ο διαχωρισμός. Σε μέρες και ώρες αιχμής (κυρίως ΣΚ) το μαγαζί γεμίζει ασφυκτικά κάτι που προσωπικά μου χαλάει λίγο την ατμόσφαιρα.

Η μουσική όπως θα περίμενε κάποιος είναι ελληνικά λαϊκά.
Mε το parking ενδέχεται να ζοριστείτε λιγο γιατι το κατάστημα βρίσκεται κοντά σε καφετέριες της Γλυφάδας.

Εξυπηρέτηση:
Ίσως ένα από τα ατού του καταστήματος καθώς τα παλικάρια που παίρνουν τις παραγγελίες είναι ιδιαιτέρα φιλικά και πλήρως ενημερωμένα για το μενού. Ίσως και παραπάνω από όσο πρέπει γιατί μερικές φορές τους πιάνει παρλαπίπα: P
Γενικά πάντως ποτέ δεν είχα παράπονο και μια φορά που είχε τύχει παρασπονδία σε μια σαλάτα μας την άλλαξαν χωρίς δεύτερη κουβέντα.

ΓΕΥΣΗ:
Στο κυρίως θέμα λοιπόν!
Το κατάστημα παρουσιάζεται ως μεζεδοπωλείο και στην ουσία αυτό ακριβώς είναι και μάλιστα με μεγάλη γκάμα ελληνικών προϊόντων από όλη την χώρα.
Ο κατάλογος είναι πολύ μεγάλος κάτι που είναι θετικό και αρνητικό ταυτόχρονα.

Από την μια έχεις πολλές επιλογές(κρεατικά και ψαρικά) από την άλλη ψηλοχάνεσαι με αποτέλεσμα να επιλεγείς ίσως κάτι κλασσικό για να τελειώνεις.
Το βάρος είναι στους μεζέδες και στα ορεκτικά αλλά υπάρχουν και κυρίως πιάτα. Οι μερίδες είναι σε νορμάλ μέγεθος αλλά είναι προτιμότερο να πάτε στην λογική «πολλά πιάτα στην μέση»…έτσι για την ποικιλία!.

Δεν έχουμε δοκιμάσει ακόμα ψαρικά οπότε σε αυτό το κομμάτι δεν μπορώ να κρίνω αλλά τα κρεατικά και τα ορεκτικά είναι όλα νόστιμα και φαίνονται ποιοτικά (μην παραλείψετε να δοκιμάσετε σαρικοπιτάκια με μέλι! ).
Στα θετικά θα έβαζα ότι μπορείς να επιλέξεις με ποιο προϊόν θα γίνει κάποιο ορεκτικό. Για παράδειγμα αν παραγγείλεις σαγανάκι επιλέγεις εσύ με τι τυρί θες να γίνει (TIP: δοκιμάστε με αρσενικό Νάξου! )

Value for money:
Δεν θα πω πολλά. Οι τιμές είναι σχετικά καλές πόσο μάλλον αν αποφύγετε την κλασσική ελληνική λογική του «φερε και αυτό, φερε και το άλλο» με αποτέλεσμα και να σκάνε όλοι αλλά και να μένει φαΐ: P Κάτι που δυστυχώς κάναμε την τελευταία φορά που πήγαμε (πριν 1 μήνα περίπου). Παρ’ όλα αυτά για 9 άτομα δώσαμε 183€ μαζί με κρασιά, μπύρες και τα σχετικά. Όχι και άσχημα: )