Γαλλία - Παγκράτι, Αθήνα
Αυγ

Μετά από 5 επισκέψεις μου στο πολυβραβευμένο restaurant του Παγκρατίου και έχοντας πλέον μια ολοκληρωμένη άποψη για τις γεύσεις του νομίζω πώς έφτασε η στιγμή να γράψω και την δική μου κριτική.
Θα αναφερθώ στο τελευταίο μου δείπνο περίπου πρίν από μία εβδομάδα, βράδυ Κυριακής.

Έκανα τηλεφωνικά την κράτηση μου για τρία άτομα και χαίρομαι που εκπληρώθηκε για ακόμη μία φορά η επιθυμία μου για συγκεκριμένο τραπέζι. Φτάσαμε περίπου στις 21.00μ. μ και όπως πάντα δεν αγχώνεσαι για το πού θα παρκάρεις γιατί ο παρκαδόρος είναι συνεχώς εκεί για να σου τακτοποιήσει με ασφάλεια το αυτοκίνητο.

Μπαίνουμε λοιπόν στο εστιατόριο και ο ευγενέστατος Μέτρ μας οδηγεί στο τραπέζι μας και ως τζέντλεμαν μας τραβάει τις καρέκλες μας για να καθίσουμε!

Έρχεται το καλαθάκι με τα ψωμάκια και η επιλογή επειδή είναι δύσκολη για να μην κάνουμε την ζωή μας δυσκολότερη επιλέγουμε ένα από το κάθε είδος!!

Περνάμε λοιπόν στο μενού μας ξεκινώντας από τα ορεκτικά, είχαμε λοιπόν x2 Το Αυγό το οποίο ήταν γευστικότατο όπως μου είπαν οι φίλες μου που ήταν και η επιλογή τους και το δικό μου ορεκτικό ήταν Το Φουά Γκρά τηγανητό με καραμελωμένα Ποπ Κόρν και πιπέρι Τασμανίας.... νομίζω πως ότι άποψη και να εκφράσω θα αδικήσω την γεύση του, ήταν απερίγραπτα γευστικό και με μία ελαφριά πικάντικη δόση από το πιπέρι Τασμανίας.

Ως συνοδεία κρασιού κλασσικά Μαλαγουζιά Γεροβασιλείου.

Τα κυρίως τώρα, αυτά ήταν Το Μπαρμπούνι με Μαύρη Ελιά και μελιτζάνα, το Αρνάκι Γάλακτος με μελιτζάνα, τάρτα μαύρης ελιάς και λαιμός με βότανα και μουστάρδα και τέλος η δική μου επιλογή ήταν Το Περιστέρι με πουρέ από φουντούκι και πολέντα αρωματισμένη με σανό... εδώ με άριστα το 10 θα βάλω ένα 7αράκι γιατί η γεύση του δεν με εντυπωσίασε αν και το πιάτο ήταν και καλά στημένο αλλά και το κρέας του περιστεριού ψημένο έτσι ώστε να διατηρήσει τα υγρά του, θα προτιμούσα εάν υπήρχε ακόμα στο μενού το πιάτο με τα Βατραχοπόδαρα!

Ανάσα για το επιδόρπιο με ανθρακούχο νερό και συνεχίζουμε στην επιλογή γλυκού η οποία ήταν Τραγανή σφολιάτα η οποία είναι μια σταθερή επιλογή μας και ο Καφές.

Αφού λοιπόν ολοκληρώσαμε το δείπνο μας και φεύγοντας πάντοτε με τις καλύτερες εντυπώσεις τόσο από την γεύση αλλά και από το περιβάλλον και την εξυπηρέτηση του προσωπικού είμαι σε θέση να πώ πώς το συστήνω ανεπιφύλακτα σε όλους όσους θέλουν να φάνε ποιοτικό γαλλικό φαγητό αξίζοντας στο έπακρο ακόμα και το τελευταίο του euro.