11 Αυγ 2015

Βρίσκεται πραγματικά σε ένα από το πιο όμορφα και ανερχόμενα σημεία του Πειραιά! Στα γραφικά στενά στης παλιάς Τρούμπας, που πλέον έχει αρχίσει και αναδεικνύεται σε ένα από τα πιο in στέκια του Πειραιά!

Πήγα για φαγητό με δύο φίλες μου, την Πέμπτη το απόγευμα κατά τις 7. Ήταν η πρώτη φορά που θα τρώγαμε Ινδικό, οπότε μετά από αρκετό ψάξιμο στο διαδίκτυο, το Kebab and Curry ήταν η καλύτερη επιλογή για εμάς αφού εκτός από ωραίες γεύσεις είχε και προσιτές τιμές.

Ο χώρος παραπέμπει εντελώς σε ανατολή, βαριά ξύλινα έπιπλα και Ινδική μουσική να παίζει χαλαρά στο backround. Με το που μπήκαμε ένας γλυκύτατος κύριος, Ινδός που όμως μιλάει άπταιστα ελληνικά, μας οδήγησε στο τραπέζι, όπου μετά από δέκα λεπτά ήρθε ο ίδιος ο ιδιοκτήτης να μας προτείνει τι να φάμε. Ο κύριος που είναι επίσης Ινδός, μιλάει πολύ καλά ελληνικά και έχει πάντα κάτι να σου προτείνει να φας, όσο "παράξενος" και αν είσαι με τις γεύσεις.

Για να μην περιαυτολογώ ότι και επιλέξαμε να πάρουμε ήταν μαγικό! Παρότι δεν είμαι του πολύ καυτερού ως άνθρωπος, σε αντίθεση με τις φίλες μου, σίγουρα θα ξαναπάω!

Μερικά από τα πιάτα που παραγγείλαμε ήταν η Σαλάτα Μίνες- μία σαλάτα με διάφορα λαχανικά και μπαχάρια, ένα ορεκτικό εν ονόματι Σαμόσα- ελαφρώς πικάντικα λαχανικά μέσα σε μία αφράτη ζύμη-, 4 ινδικά πιτάκια, κοτόπουλο Τίκα- δηλαδή μπουκίτσες κοτόπουλου μαριναρισμένες σε μπαχαρικά και μασάλα με γιαούρτι ψημένα στο φούρνο ταντούρι και το ομώνυμο μπιφτέρκι Curry που δεν είναι παρά μοσχάρι μαγειρεμένο με τσίλι και κάρρυ Μασάλα. Όλα αυτά τα συνοδεύσαμε με λευκό κρασί. Τέλος μας κέρασαν μία ένα εξαιρετικό γλυκό με γάλα καρύδας και κάρδαμο.

Συστήνω ανεπιφύλακατα να το επισκεφθείτε ακόμη και εσείς που δεν είστε λάτρεις των καυτερών φαγητών καθώς ο κατάλογος διαθέτει φαγητά για όλους τους ουρανίσκους! Ένα μεγάλο μπράβο σε όλους εκεί τόσο για την εξαιρετική κουζίνα, όσο και για το πολύ πολύ καλο σέρβις!!

11 Αυγ 2015

Lianabouk