Μοντέρνα κουζίνα - Ανάβυσσος - Σαρωνίδα, Αθήνα
Αυγ

Η επιλογή της περιοχής έγινε κατ' αρχάς για μπάνιο. Επιλέξαμε μια μέρα που να μας βολεύει και εκμεταλλευτήκαμε των προσφορών για τις καθημερινές που ανεβάζει το ξενοδοχείο.

Το παραλιακό, πάνω στην άμμο εστιατόριο του ξενοδοχείου, σερβίρει φέτος ψαγμένο μενού με την επιμέλεια του Κου Πέσκια. Υπήρχε λοιπόν και αυτό το κίνητρο. Δεν τον εμπιστεύομαι πάντα τον εν λόγω σεφ, αλλά το αναρτημένο μενού με έμφαση σε θαλασσινά μου κίνησε την περιέργεια.
Επιλέξαμε να φάμε Παρασκευή μεσημέρι. Πήγαμε από νωρίς στην παραλία και ηλιοκαμένοι μετά τις 4μμ αποφασίσαμε να κάτσουμε στο εστιατόριο.

Το περιβάλλον είναι όμορφο, αλλά ο ήλιος είχε αρχίσει να χαμηλώνει και η επιλογή σκιερού τραπεζιού δύσκολη. Το βράδυ θα είναι πολύ ωραία.
Μην περιμένετε περιβάλλον Αστέρα ή Λαγονησίου, εδώ τα πράγματα είναι πιο χύμα, μιά που οι λουόμενοι είναι δίπλα σου.
Είμαστε τέσσερις, δυο μεγάλοι και δυό μικροί. Μεταφέραμε ένα τεσσάρι τραπέζι για να κάτσουμε, γιατί δεν το είχα και τίποτα να φύγω, όταν μας προτάθηκε να κάτσουμε σε τραπέζι στον ήλιο.

Αμέσως έφτασαν κατάλογοι, εμφιαλωμένο νερό Κρήτης και μαζί με ψωμάκια λευκά και πολύσπορα, ελίτσες και λάδι με κόκκινη πιπεριά. Τίποτα από όλα αυτά δεν χρεώθηκε.

Από τον λιτό αλλά ψαγμένο κατάλογο όπως προανέφερα, παραγγείλαμε:
Σαλάτα με βραστά φασολάκια τσαουλιά με δυόσμο, πέστο μέντας και αμύγδαλα. Καμμία σχέση, σε σχέση με ότι γνωρίζουμε μέχρι τώρα για φασολάκια. 9€
Μελιτζανοσαλάτα με χόρτα αλμύρα. Καπνιστή ψίχα μελιτζάνας με μαρμελάδα εσπεριδοειδών και την δροσερή αλμύρα από πάνω, μόνο με τις κορφές τους. 9€

Μιά πολύ απαλή ταραμοσαλάτα λευκή με τσιπς γαρίδας και πάπρικα. 8€
Σαλάτα χωριάτικη, μεγάλη ποσότητα με μεγάλο κομμάτι φέτα, το διαφορετικό ήταν το δέσιμο της στο άνηθο. 6€

Κριθαρότο με γαρίδες. Έντονη γεύση των μυρωδικών και εμφανή η παρουσία των χορταρικών. Με πέντε τεμ. καθαρισμένες μεγάλες γαρίδες. 19€
Και τέλος fish n chips, δυό μεγάλα κομμάτια ψαριού σε παχιά κρούστα. Οι πατάτες φυσικά χειροποίητες και αρκετές. Το συνόδευε δροσερή πατατοσαλάτα μαγιονέζας με άνηθο. 16€.

Όλες οι γεύσεις με καλύψανε και με το παραπάνω, πολύ καλό φαγητό αν και στην αρχή απογοητεύτηκα που είχαν τελειώσει τρείς από τις επιλογές μου.
Η παντρεμένη φάβα, το καλαμάρι σε πέστο πιπεριάς, και η πανζαροσαλάτα.

Από ποτά λόγω ζέστης, μόνο δύο μπουκάλια ακόμα νερό και δύο αναψυκτικά. Χορτάσαμε, και δεν μπορέσαμε να τελειώσουμε τα πιάτα μας.
Ευχαριστηθήκαμε με το όλο πακέτο και θα προσπαθήσουμε να ξαναπάμε και για βράδυ.

Τα κυρίως θα μπορούσαν να είναι και φθηνότερα.
Ο λογαριασμός μας ήταν συνολικά 74€. Με την προσφορά μας όμως δώσαμε μόνο 45€. Σίγουρα από τα πιό VFM γεύματα που έχω κάνει με σαφώς γκουρμέ προσανατολισμό.
(Άλλο γκουρμέ, άλλο τσουρούτικο. Εδώ οι μερίδες είναι μεγάλες. )

Με την απόδειξη μας μπερδέψανε λίγο καθώς μας δώσανε την απόδειξη μόνο των ποτών και για την απόδειξη του μενού μας παραπέμψανε να την παραλάβουμε από την reception, λόγω έκπτωσης. (Εδώ γελάμε, πάνω από 200 μέτρα διαδρομή, καθώς το κεντρικό κτήριο βρίσκεται στην κορφή του λόφου. )
Η εξυπηρέτηση του τραπεζιού μας ήταν πολύ καλή και γρήγορη από τον σερβιτόρο αλλά η αστοχία της υποδοχής και της απόδειξης επιβάλουν το 2αρι.
Αξίζει οποσδήποτε όσο είναι ακόμα καλοκαίρι.