12 Αυγ 2015

Στο εστιατόριο Όμικρον πήγαμε το βραδάκι της 31/07/2015, με την πρώτη ματιά αντικρίσαμε ένα κτίσμα μάλλον γοτθικού τύπου που μας εντυπωσίασε.
Κατά την είσοδο μας έκανε εντύπωση η μεγάλη σάλα του εστιατορίου καθώς και το πιάνο που δέσποζε σε αυτήν.

Καθότι καλοκαιράκι το πολύ ευγενικό προσωπικό μας οδήγησε στον πολύ όμορφο κήπο του εστιατορίου ο οποίος είναι μες στο πράσινο και διανθίζεται απο διακριτική μουσική ιδανική για συζήτηση.

Στα του φαγητού τώρα, πήραμε Ελληνική σαλάτα με φέτα Ηπείρου & λαδοκούλουρα η οποία ήταν εξαιρετική και μελιτζάνα καπνιστή πολίτικη με τρίμμα φέτας ένα νόστιμο πιάτο που έμοιαζε πολύ με την κλασσική μελιτζάνα παπουτσάκι.

Από ορεκτικά διαλέξαμε τραγανές φλογέρες κοτόπουλου με τσάτνευ πιπεριάς
και χειροποίητες καραμέλες με φύλλο βέργας γεμισμένες με μους κατσικίσιου τυριού & δυόσμο, τα δύο αυτά πιάτα παρά το περιορισμένο της ποσότητας μας εντυπωσίασαν με την νοστιμάδα τους, απο κυρίως προτιμήσαμε κριθαρότο με γαρίδες, λιαστή ντομάτα, ρόκα & πεκορίνο και μπιφτεκάκια μοσχαρίσια με πατατοσουφλεδάκι, εδώ έχω να κάνω ένα πολύ μικρο παράπονο, το κριθαρότο αν και γευστικότατο όσον άφορα τις γαριδουλες αποτελούταν κυρίως από τα κεφαλάκια τους καθότι φαίνεται ότι το κυρίως σώμα της γαρίδας είχε πάει σε άλλο πιάτο! Την γευστική βραδιά έκλεισε ενα λαχταριστό banoffee.

Για όλα αυτά συν 2 αναψυκτικά και νερό πληρώσαμε γύρω στα 40€ καθότι είχαμε πάει με κουπόνι.

Αν είστε οπτικοί τύποι και πρέπει να χορτάσει πρώτα το μάτι σας οι ποσότητες των πιάτων μπορεί να ξεγελάσουν επειδή μάλλον θα σας φανούν μικρές (αυτο το ΚΑΤΑΡΑΜΕΝΟ γκουρμέ στυλ το σιχαίνομαι) σας διαβεβαιώνω όμως οτι εγω όταν έφυγα απο το Όμικρον μετά βίας ανέπνεα. Θα το επισκεφτώ ξανά.

12 Αυγ 2015

πειναΛΕΩΝ