Bar Restaurants - Γλυφάδα, Αθήνα
Αυγ

Ειχαμε πάει και πέρισυ στο μαγαζί για ποτό, αφου ειχε μετεγκατασταθεί στη νεα του τοποθεσία στην Ακτη του Ηλιου. Ήταν ενα πολυ καλαίσθητος χώρος και σκεφτόμουνα απο καιρό να δοκιμάσουμε και την κουζίνα του.

Φέτος λοιπόν με αφορμη ενα κουπόνι πήγαμε για δείπνο το βραδυ της Πανσελήνου, στις 31/07. Η κράτηση μας ηταν για τις 21:30. Στην είσοδο μας υποδέχτηκαν και αφου δηλώσαμε το όνομα μας μάς οδήγησαν στο τραπέζι μας. Εκεινη την ώρα υπήρχαν μερικές παρέες. Αμέσως μόλις καθίσαμε, μας έφεραν ενα μονολιτρο μπουκάλι νερού και μετα το τοποθετησαν σε μια σαμπανιερα για να κρατηθεί κρύο.

Στη συνέχεια μας έφεραν το μενού, όπου ο σερβιτόρος μας εξηγησε τι μπορουμε να πάρουμε σύμφωνα με το κουπόνι. Οι μισες σχεδον επιλογές του μενού ήταν επιτρεπτές. Καθώς διαβάζαμε το μενού, μας έφεραν το ψωμι (αρκετη ποσότητα) και 4 κριτσίνια με συνοδευτικο 4 ελιές. Η αλήθεια ειναι πως θα περιμέναμε ενα καλύτερο ντιπ.

Επειδη δεν βρίσκω το μενου, θα περιγράψω αυτα που πήραμε όπως τα θυμάμαι. Σαλάτα λοιπόν παραγγείλαμε μια με μαρουλι, κοτόπουλο, τυρί και λευκη σάλτσα. Ως ποσότητα ηταν αρκετα ικανοποιητικη, αλλά μας φάνηκε αρκετα στεγνή. Ίσως έφταιγε η σάλτσα, ισως κάτι άλλο. Ορεκτικό πήραμε φλογέρες με γραβιέρα Νάξου. Οταν τις έφεραν μας εντυπωσίασε ο τρόπος που ηταν σερβιρισμένες. Ηταν τέσσερις και τοποθετημένες σε ενα φλυτζάνι του τσαγιού συνοδευόμενη απο μια σάλτσα. Και οι φλογερες και η σάλτσα ηταν υπέροχες. Μάλιστα τη σάλτσα την κρατήσαμε και μετα με τα κυρίως πιάτα.

Το κύριο γευμα μας περιλάμβανε φιλέτο Σολομού με γιαουρτι, λαχανικά και σάλτσα μπρόκολου και φιλετο κοτόπουλο με πουρε καρότου και λαχανικά. Οσο αφορα το πρωτο ήταν πολύ σωστά ψημένο και ειχε και την πέτσα στην επιφάνεια. Δεν μπορω να πω πως με εντυπωσίασε η σάλτσα μπρόκολου, αλλά ήταν κατι διαφορετικό, οπότε και ανεκτό. Γενικα ήταν ενα πολυ καλό πιατο. Το έτερο πιατο αποτελούνταν από 3 κομμάτια σωστα ψημένα. Η σάλτσα καρότου για τα δικα μου γούστα καλη και ισως καλύτερη απο αυτη του μπρόκολου. Και στα δυο πιατα δεν εχω να προσάψω κάτι αρνητικό.

Το μενου περιλάμβανε μια μεγάλη ποικιλια κρασιών και μπυρών. Επιλέξαμε μια μπυρα. Θα προτιμούσαμε το ποτηρι που μας έφεραν να είναι παγωμενο, διότι γρήγορα ζεστάθηκε και ζητήσαμε να μας φέρουν παγάκια.

Τελος, για επιδόρπιο παραγγείλαμε μια τάρτα λεμονι. Οταν μας την έφεραν δεν ηταν η κλασική τάρτα που ειχαμε στο μυαλό μας. Ήταν μια γκουμερτζίδικη εκδοχή στην οποία τα υλικά ήταν τοποθετημένα διάσπαρτα πάνω στο πιατο. Δεν λέω, ήταν μια άλλη ματια του σεφ σε αυτο το πιατο, αλλά προτιμω το παραδοσιακό. Επίσης, μας φάνηκε μικρη η ποσότητα. Γευστικα πάντως ήταν υπέροχη.

Η εξυπηρέτηση κυμάνθηκε σε υψηλά στάνταρντ. Οι σερβιτόροι ηταν συνέχεια μεσα στο χώρο και υπήρχε και ενας επικεφαλής που διευθετούσε τα πάντα. Όποιο πιατο άδειαζε, το έπαιρνα αμέσως. Παρ΄ όλα αυτα πιστεύω πως υπήρξε έλλειψη συντονισμου με την κουζίνα, διότι από την στιγμη που μας πήραν τα πιατα του ορεκτικού μεχρι τη στιγμή που ήρθαν τα κυρίως, πέρασε τουλάχιστον ενα τέταρτο. Στα πολύ θετικά ειναι το γεγονός πως μόλις ήρθαν τα κυρίως, ο επικεφαλής μας ρώτησε αν θελουμε πιπερι ή κατι άλλο. Ζήτησα πιπέρι και έφερε ενα μυλο και έτριψε στο πιάτο μου. Σε ενα διπλανο τραπέζι πήγε εξτρα λεμόνι.

Η ατμόσφαιρα ήταν εξαιρετικη, το ολο περιβάλλον ηταν όμορφα στολισμένο και φωτισμένο. Η μουσικη περιλάμβανε ξένα κομμάτια σε χαμηλη ένταση, που αυξήθηκε μετα από κάποια ώρα. Το εστιατόριο ειναι κατά καποιον τρόπο απομονωμένο σε μια γωνια του χώρου και δεν ειναι στην πολυκοσμία του μπαρ που μετά από κάποια ώρα γεμιζει κόσμο.

Εν κατακλείδι, το εστιατοριο μας άφησε πολυ καλες εντυπώσεις. Με κουπόνι σιγουρα θα ξαναπήγαινα, αλλιως θα το σκεφτομουνα διότι ειναι λίγο ακριβό. Τελευταίο, αλλά οχι ασήμαντο, το κατάστημα έκοψε απόδειξη τόσο για το ποσό του κουπονιού όσο και για το επιπλέον που πληρώσαμε.