Ψαροταβέρνες - Π.Φάληρο, Αθήνα
Αυγ

Συνταγή επιτυχίας!

Αυτή είναι η φράση που μου έρχεται στο μυαλό όταν σκέφτομαι την ψιψίνα στο π. Φάληρο, της οικογένειας εστιατορίων του κυρ-Αρίστου. Οι λόγοι είναι οι εξής: μενού με πολλές επιλογές, ποσότητες πιάτων σε αφθονία, ποιότητα πολύ καλή, νοστιμιά ίσως πάρα πολύ καλή, καλό και ευχάριστο service με χαμόγελο (ε, επαινούμε τώρα το αυτονόητο, αλλά το χαμόγελο όπως ξέρετε δεν είναι πάντα εμφανές στους ανθρώπους που εξυπηρετούν), τιμές vfm για μένα, που δεν τα κλαις τα λεφτά σου κ λες χαλάλι, σκάσαμε...

Η πρόταση λοιπόν για επίσκεψη έπεσε από τη νύφη μου, που κάποιος της το είχε πει, με παίρνει ο αδερφός μου τηλέφωνο κυριακή (2/8) μεσημέρι και μου λέει, "δε πάμε να τσιμπήσουμε κανά ψαρικό εδώ στη ζησιμοπούλου, να νιώσουμε λίγο καλοκαιράκι;", μπαίνω στα γρήγορα στο ipad να τσεκάρω κριτικές στο ask4 κ σε μισό λεπτό, διαβάζοντας κ κάποια αποσπάσματα κριτικών, συμπεραίνω ότι πρόκειται για επιλογή δυνατή! Πάμε λέω κ σκάμε χωρίς κράτηση, αλλά τώρα αρχές αυγούστου ήταν, πόσο κόσμο θα είχε για να μην του περισσεύει τραπέζι; Σωστά σκεπτόμενος λοιπόν, υπήρχαν αρκετά τραπέζια ελεύθερα, τακτοποιηθήκαμε με άνεση 3 ενήλικες κι ο ανηψιός μου...

Οι κατάλογοι ήρθαν αμέσως, όπως και ένα μπουκάλι εμφιαλωμένο νερό (με χρέωση! μικρό φάουλ παιδιά, μία σιδερένια κανατούλα με κρύο νερό θα ταίριαζε καλύτερα αλλά οκ), ψωμί μέτρια καψαλισμένο με ρανίδες λαδιού πασπαλισμένο αλλά καλό κ νόστιμο, κέρασμα καλωσορίσματος από ένα φλυτζάνι του καφέ με πολύ νόστιμη ζεστή ψαρόσουπα μμμμμ κ μία ευγενική κυρία μας προέτρεψε αν θέλαμε φρέσκο ψάρι να πάμε να διαλέξουμε από τη βιτρίνα τους, εμείς όμως κινηθήκαμε στα πλαίσια του καταλόγου. Παραγγείλαμε λοιπόν τα εξής:

Σαρδέλα ψητή (πολύ καλή)

Χταπόδι ψητό (επίσης)

Χωριάτικη (υπεραρκετή πλούσια)

Χόρτα εποχής (αρμυρίκια με ντοματίνια κ ανθότυρο κ μπαλσάμικο, εμένα μου άρεσε, στους άλλους όχι κ τόσο)

Φασόλια μαυρομάτικα (με κρεμμυδάκι, σούπερ)

Πατάτες τηγανιτές

Καλαμάρι γόνο

Γαύρο φιλεταρισμένο

Γιουβέτσι με σουπιές (αν ξεπεράσεις την αρχική εντύπωση λόγω μαυρίλας από το μελάνι της σουπιάς, πρόκειται για ένα νοστιμότατο πιάτο που τρώνε δύο κ τρεις άνετα)

Κρασί λευκό χύμα

Ένα καρτούτσο κρασί κόκκινο για μένα (έβγαλε δύο ποτήρια με άνεση)
Χρεώθηκε το νερό και το ψωμί (αρκετές φέτες για όλους)... Σύνολο 69,90€

Η αλήθεια είναι ότι ο πολύ ευχάριστος κ ευγενικός σερβιτόρος μας είπε να αφαιρέσουμε κάτι γιατί ήταν πολλά και είχε εν τέλει δίκιο, αλλά εμείς ανένδοτοι δεν υποχωρήσαμε... Πάντως άνετα έτρωγε κι άλλος ένας ενήλικας κ θέλει προσοχή κι εγκράτεια η παραγγελία σας γιατί οι μερίδες του δεν είναι τσιγκούνικες, εξ´ ού κ η αφθονία που έλεγα πριν... Το φαγητό είναι πολύ νόστιμο κ είναι για να φας, αν πεινάς, του σκασμού που λέμε... Για πιο αναλυτικές περιγραφές των πιάτων κ του χώρου τα έχουν γράψει οι προηγούμενοι γαστρο-ρεπόρτερς καλύτερα, οπότε κ ανατρέξτε εκεί.

Γευστικά λοιπόν, συνοψίζω, όλα πολύ νόστιμα, πλούσιες μερίδες, γρήγορο αποτελεσματικό σέρβις, δύσκολα θα βρει κάποιος κάτι σημαντικό να του χαλάσει την έξοδο. Στο τέλος, ερώτηση για κέρασμα φρουτάκι αλλά δυστυχώς δεν υπήρχε άλλος χώρος, μία μαστιχούλα όμως την ήπιαμε να φρεσκάρουμε το στόμα μας, αποδειξούλα κανονικά, τι άλλο να ζητήσει κανείς;

Συναισθηματική αποτίμηση της εξόδου: ένα τίμιο μαγαζί, που σέβεται τα χρήματά μας με ωραίες γεύσεις, ποσότητα φαγητού κ καλές προσιτές τιμές. Μπορεί να πάει π. χ. ένα ζευγάρι να τσιμπήσει κάτι ελαφρά έως κ μία μεγάλη παρέα που θα κατεβάσει όλο το κατάλογο... Το μαγαζί απευθύνεται σε όλους τους συνδιασμούς! Εντάξει, η μουσική υπόκρουση θα μπορούσε να ήταν καλύτερη (έπαιξε κ ρουβά αν θυμάμαι καλά) αλλά δεν σε χαλάει επ´ ουδενί! Φύγαμε με χαμόγελο, χορτασμένοι φουλ, ικανοποιημένοι. Προβλέπω μία σίγουρη πορεία αν κρατήσει την ίδια συνταγή λειτουργίας του, ίσως να βελτιώσει 1-2 μικρά πραγματάκια. Προσωπικά θα ξαναπάω σίγουρα να δοκιμάσω το κριθαρότο με τις γαρίδες!

Εγκρίνεται! (έτσι να είμαι κ επίκαιρος)