Ψαροταβέρνες - Νέα Ιωνία, Αθήνα
Αυγ

Καλησπέρα αγαπητοί φίλοι!
Βλέπω ότι έχει περάσει ένας μήνας από την τελευταία μου κριτική αλλά κάτι το συμμάζεμα του νέου σπιτιού, κάτι οι ολιγοήμερες διακοπές στα πάτρια εδάφη και ή θερινή ραστώνη, εύθυνονται γιαυτό.

Παρόλα αυτά και βγήκαμε και καινούργια μαγαζιά ανακαλύψαμε και σημειώσεις κρατήσαμε οπότε τον Σεπτέμβριο θα επιστρέψω δριμύτερη. Ελπίζω ή ανωτέρω δήλωση να μην εκλειφθεί ως απειλή!

Θα ήθελα όμως να σας αποχαιρετήσω για το υπόλοιπο του καλοκαιριού, με μια φρεσκότατη κριτική, αφού αναφέρεται στη χτεσινοβραδινή μας επίσκεψη στις Βαρκούλες, μαγαζί που νομίζω ότι αξίζει της προσοχής σας.
Παρασκευή λοιπόν με την παρέα στα κανονίσματα για χαλαρό φαγητό και κουβέντα. Με τρία από τα κορίτσια να νηστεύουμε, τα θαλασσινά ήταν μονόδρομος.

Εγώ τις Βαρκούλες δεν τις ήξερα αλλά εμπιστεύθηκα τη φιλενάδα που το πρότεινε αφού οι επιλογές της είναι πάντα αστεράτες!

Το μαγαζί βρίσκεται σε ένα στενό κοντά στον κεντρικό δρόμο της Ν. Ιωνίας οπότε η εύρεση και το παρκάρισμα δεν θα αποτελέσουν πρόβλημα.
Ο εσωτερικός χώρος είναι απλός αλλά χαριτωμένος, μου άρεσε πολύ ή ταπετσαρία με τα βότσαλα, εξωτερικός χώρος δεν υφίσταται αφού τα λιγοστά τραπεζάκια παρατάσσονται στο πεζόδρομιο μπροστά του.

Το φαγητό υπήρξε απρόσμενα καλό με 2_3 φάουλ που του στερούν, δυστυχώς, το τεσσάρι, αλλά και που εύκολα διορθώνονται.

Ή αρχή έγινε με φρέσκο ψωμί, νομίζω ζυμωτού και ενός συνοδευτικού με πλιγούρι, ντομάτα, κρεμμύδι και μπαλσάμικο.

_ 2 σαλάτες, μια Νάξου με ρόκα, ντομάτα και ξινομυζήθρα και την George (sic) με ντομάτα, καρέ κρεμμυδιού, ροδέλες καυτερούτσικης πιπεριάς και λαδόξυδο με σκόρδο. Και οι δύο ήταν φρεσκότατες, δροσιστικές και με εξαιρετική ποιότητα υλικών.

_ Γαύρο μαρινάτο. Δε δοκίμασα αλλά στους υπόλοιπους άρεσε πολύ, όσο δηλαδή πρόλαβαν να δοκιμάσουν, αφού η μικρά μας έφαγε το περισσότερο.

_ 2 πλευρώτους. Νόστιμα, αλλά χωρίς κάτι το ιδιαίτερο και μικρή μερίδα.

_ 2 Κολοκυθάκια τηγανητά σε sticks. Ή ελληνική απάντηση στη γιαπωνέζικη tempura. Από τα πιο ωραία που έχω φάει.

_ 2 πατάτες τηγανητές. Φρέσκες και χεράτες, μια χαρά.

_ Φάβα. Αλατισμένη όσο έπρεπε και βελούδινη! Σας συμβουλεύω να την παραγγείλετε.

_ 2 Μύδια αχνιστά! Φρεσκότατα, με ζουμί όνειρο για βούτες, όχι πολύ ψωμωμένα, όμως.

_ Γυαλιστερές. Φρεσκότατες ως όφειλαν, αλλά όχι πολύ νόστιμες και μικρές. Ίσως να μην είναι η εποχή τους.

_ 2 Γαριδάκια Σύμης. Μικρούτσικα, τραγανά, σωστό γλύκισμα. Φαγώθηκαν, απνευστί, ως τσιπς!

_ Χταπόδι ψητό. Μια χαρά αλλά μικρή μερίδα, ειδικά για τα 10€ που χρεώνεται.

_ 2 Καλαμαράκια γόνος φρέσκα. Ενώ ήταν σωστά ετοιμασμένα δεν κατάλαβα καμμιά διαφορά από τα κατεψυγμένα. Για τα 12€ που κόστιζαν περίμενα κάτι καλύτερο.

_ Σαρδέλλες παντρεμένες. Επίσης δεν έφαγα, στους υπόλοιπους άρεσαν πολύ.

_ 2 Χταποδοκεφτέδες. Όταν δοκιμάσαμε αναρωτηθήκαμε αν ήταν όντως με χταπόδι ή κανονικοί. Στρουμπουλοί, τραγανοί απέξω και αφράτοι μέσα, απλά τέλειοι!

_ Ριζότο με γαρίδες. Ολόσωστα βρασμένο και χυλωμένο το ρύζι, με νοστιμότατες και ζουμερές γαρίδες. Αν και τσιμπημένο στα 16€, μεγάλη μερίδα που θεωρώ ότι καλύπτει δύο άτομα. Εξαιρετικό πιάτο!

_ And last but not at all least... Κριθαρότο με γαρίδες. Μελωμένο το κριθαράκι βρασμένο όσο έπρεπε και με μια ελαφρά σάλτσα ντομάτας που δεν κάλυπτε την θαλασσινή ευωδιά και τη λεπτή γεύση της γαρίδας. Όλο έλεγα ότι χόρτασα και δε μπορώ να φάω κι άλλο κι όλο επέστρεφα, ένοχα, για μια ακόμα κουταλιά, μέχρι που το έγλυψα και ησύχασα! Και αυτό στα 16€, αλλά, επίσης, αρκετό για δύο, νομίζω ότι αξίζει τα λεφτά του!

Όλα τα παραπάνω συνοδεύτηκαν από 1,5 λίτρο λευκού κρασιού, ρακί, 2 μπουκάλια ούζο Πλωμαρίου, αναψυκτικό και σόδες.

Ο λογαριασμός για 8 άτομα ήταν 210€ και ενώ στην αρχή μου φάνηκε λίγο τσιμπημένος, τώρα που βλέπω τι πήραμε μάλλον τίμιος μου φαίνεται! Θεωρώ ότι αν δεν παραγγείλετε την Άρτα και τα Γιάννενα όπως κάναμε εμείς, θα καλοφάτε με 20€ το άτομο.

Και τώρα στα λαθάκια της βραδιάς. Κατ αρχάς έγινε κάποιο λάθος στην παραγγελία και μας έφερε επιπλέον πιάτα από αυτά που είχαμε παραγγείλει. Βέβαια και εμείς με τη σειρά μας όχι μόνο δεν τα γυρίσαμε πίσω αλλά τα φάγαμε ωραιότατα, οπότε μικρό το κακό! Το πραγματικά απαράδεκτο είναι η χρέωση του ψωμιού προς 1.20€ το άτομο! για μισή φέτα στον καθένα μας καθώς επίσης και ή έλλειψη κεράσματος. Ενώ μαζεύοντας τα πιάτα μας ρώτησαν αν θέλαμε φρούτο ή/και κρέμα καραμελέ και είπαμε ναι, _ή μικρή μας τρελαίνεται για καραμελέ_, επειδή είχαμε πάει τούρτα λόγω γενεθλίων ενός εκ των αγοριών της παρέας, τα κεράσματα δεν ήρθαν ποτέ!

Βέβαια ή φίλη που μας πήγε και που είναι πελάτισσα, φώναξε τον ιδιοκτήτη και του τα έψαλε και προς τιμήν του το παλληκάρι τα παραδέχθηκε, οπότε θεωρώ ότι ήταν αβλεψία και δεν θα επαναληφθεί!

Πάντως το μαγαζί προτείνεται για μια χαλαρή βραδιά με νόστιμα θαλασσινά! Εγώ πάντως για κάποια από τα πιάτα του θα επιστρέψω σίγουρα! Αυτό το κριθαρότο ακόμα το σκέφτομαι! Σκέφτομαι βέβαια και τα γέλια της παρέας, τα τσουγκρίσματα, το κουτσομπολάκι που κάναμε, τη χαλαρή ατμόσφαιρα, όλα αυτά που για μένα αποτελούν την πεμπτουσία του ελληνικού καλοκαιριού!

ΥΓ. Βαγγέλη... την πόρτα! Αξέχαστη ατάκα ελληνικής ταινίας!
Τώρα θα μου πείτε τι σχέση έχει..... ? Έχει τόση όση και οι περιγραφές one night stands στο παρόν site!