14 Αυγ 2015

Καθημερινή καλοκαιρινό βραδάκι βόλτα στην δροσερή Γλυφάδα οπου και καθόμαστε για φαγητό σε έναν δρόμο οπου βρίσκεται το πολύ ωραίο Λαός και καλαμάκι, ο Ζαχος ή Ζαχούλης όπως λέγεται πλέον και μερικά άλλα νέα μαγαζιά.

Χώρος (3/4):

Σε ένα νεοκλασσικό σπίτι-μονοκατοικία με μια ωραία αυλή απωλειών γεμάτη με λευκά τραπεζάκια και με ασβεστωμένο πεζοδρόμιο όπου έχει επίσης τραπεζάκια. Στην αυλή υπάρχει μια μεγάλη τηλέοραση και μεγάλοι ανεμιστήρες (απαραίτητα αξεσουάρ ενός σωστού μαγαζιού πλέον). Το μαγαζί καινούργιο, καθαρό, λιτό στο στύλο όλων των σύγχρονων κεμπαπτζίδικων που κατακλύζουν σιγά-σιγά τις γειτονιές της Αθήνας (το είχα προβλέψει σε κριτική για τον Μπαρμπαδήμο πρίν 2-3 χρόνια).

Ποιότητα Φαγητού (3/4):

Το μενού φυσικά διαθέτει μόνο κρεατικά και γενικά ο κατάλογος διαθέτει αρκετά καλή ποικιλία φαγητών. Δοκιμάσαμε:

Μια σαλάτα Ντάκο (καλή μερίδα, καλή γεύση, βαθμολογία 6.5/10)

Φλογέρες με φύλο, ζαμπόν και κασέρι (μου φάνηκαν χειροποιήτες και ήταν πολ´υ νόστιμες, βαθμολογία 7.5/10)

Σαγανάκι τυρί, νοστιμότατο, καλή μερίδα (βαθμολογία 7.5/10)

Πατάτες φρέσκιες τηγανιτές (νόστιμες, σε καλό λάδι τηγανισμένες όσο κατάλαβα τουλάχιστον γευστικά, βαθμολογία 7/10)

Μερίδα κεμπάπ κασερλί (γεμιστό με κασέρι) με πιτούλα και ντομάτα ψημένη στην σχάρα, μεγάλη μερίδα με 4 σούβλες και ο κιμάς ρωτήσαμε και μας είπαν ότι αποτελείτο 80% απο μοσχάρι και 20% απο αρνί. Γευστικότατο κεμπάπ, βαθμολογία 7.5/10)

Μερίδα σίς κοτόπουλο, κομματία μεγάλα μαριναρισμένου φιλέτου κοτόπουλου περασμένα στην σούβλα, νόστιμο, τρυφερό, μεγάλο σαν μερίδα, βαθμολογία 8/10)

Εξυπηρέτηση (3/4):

Οι σερβιτόροι ευγενέστατοι, εξυπηρετικοί και γρήγοροι. Με χαμόγελο ο ιδιοκτήτης ή υπεύθυνος του μαγαζιού μας ρώτησε που προτιμάμε να καθήσουμε. Αμέσως μετά ο σερβιτόρος μας έφερε ένα μπουκάλι νερό (κρύο βρύσης και όχι εμφιαλωμένο) και τους καταλόγους για να διαλέξουμε.

Value for money (3/4):

Οι τιμές για αυτά που φάγαμε (ποσότητα και ποιότητα) ήταν πολύ καλές, βέβαια εμείς πηγαίνοντας με προσφορά είχαμε περίπου 50% έκπτωση και πληρώσαμε 18 ευρώ σχεδόν για όλα τα παραπάνω, τιμή θεωρώ εξαιρετική για Γλυφάδα και για το συγκεκριμένο φαγητό.

Συμπέρασμα:

Μια πολύ καλή προσθήκη στην περιοχή με αρκετά φαγάδικα του είδους και όχι μόνο, γύρω-γύρω. Το φαγητό ήταν καλό, οι τιμές επίσης και ο χώρος και η εξυπηρέτηση άψογα. Το πάρκινγκ την συγκεκριμένη βραδυά δεν ήταν δύσκολο αλλά γενικά δεν νομίζω να είναι και πανεύκολο!

14 Αυγ 2015

aboutspy