Μεζεδοπωλεία - Αγ. Παρασκευή, Αθήνα
Αυγ

Επισκέφτηκα το συγκεκριμένο μαγαζί, κάποια μέρα στις αρχές Ιουλίου. Το είχα στα υπόψιν μου εδώ και κάποιο καιρό εξαιτίας του ask4food και τις κριτικές που είχε δεχθεί. Ήταν Τετάρτη και αξιοποιήσαμε και μια προσφορά μέσω ενός διαδικτυακού ιστότοπου.

Καθότι έχει περάσει λίγο καιρός θα προσπαθήσω να καταγράψω όσο καλύτερα μπορώ την εμπειρία μου. Η αλήθεια είναι ότι μου έλειψε αυτή η ανάγκη να μπω αμέσως να γράψω μια διθυραμβική κριτική για το μαγαζί, όπως έχει τύχει σε άλλα. Δεν ήταν κακό το μαγαζί απλά δεν ανταποκρίθηκε τόσο στις υψηλές προσδοκίες που είχα καλλιεργήσει από τις κριτικές που διάβαζα.

Χόρος:

Ας ξεκινήσουμε από το χώρο. Ο χώρος ο εξωτερικός ήταν σίγουρα ευχάριστος, όμορφα διαμορφωμένος και άνετος πάνω στο πλακόστρωτο. Όμως δεν είχε αυτό το κάτι που θα σε κάνει να το μετατρέψεις σε στέκι σου. Δεν υπήρχε ατμόσφαιρα (ούτε μουσική), προσφερόταν αποκλειστικά για να δειπνήσεις και μετά δεν είχε κάτι άλλο να σε τραβήξει. Μπορεί αυτή να είναι η στόχευση αλλά τότε ίσως το μαγαζί να πρέπει να μεταστραφεί από κρητικό μεζεδοπωλείο σε κάπως πιο αναβαθμισμένο εστιατόριο. Δεν ξέρω για τον εσωτερικό χώρο το χειμώνα.

Εξυπηρέτηση:

Ο σερβιτόρος ήταν ευγενέστατος και πολύ εξυπηρετικός όμως πραγματικά δεν ήταν η μέρα του. Του χύθηκε το κρασί που έφερε στο τραπέζι, του έπεσαν κάποια πράγματα από το δίσκο κάποια στιγμή σε ένα άλλο τραπέζι, και του έπεσαν και οι καραμελίτσες που μας έφερε μαζί με την απόδειξη στο τέλος με αποτέλεσμα να τις μαζεύει από κάτω. Θα μπορούσε να ήταν απλά μια άτυχη μέρα, αλλά δεδομένου ότι όλα και όλα ήμασταν 5-6 τραπέζια δεν ήταν δα και τόσο πολύ το τρέξιμο που είχε. Μάλιστα τα πιάτα ήρθαν σύντομα, αλλά η σειρά ήταν αρκετά αλλοπρόσαλη. Προηγήθηκαν ορεκτικά και κάποια κυρίως και οι σαλάτες ήρθαν στο μέσον του γεύματος, ενώ και οι πατάτες είχαν αρκετή καθυστέρηση. Πάντως όπως ξανάπα ήταν ευγενικός και αρκετά ευχάριστος τουλάχιστον.

Φαγητό:

Αυτό περίμενα πραγματικά να είναι ο σημείο που θα εκτιναχθεί το μαγαζί. Αν και η αρχή ήταν πολλά υποσχόμενη η αλήθεια είναι ότι υπήρχε αρκετή διακύμανση και στο τέλος βρήκα αρκετά πράγματα τα οποία δεν με ικανοποίησαν στο βαθμό που θα ήθελα. Πιο αναλυτικά.

Από σαλάτες πήραμε παντζάρια με καραμελωμένα καρύδια (4/4) πολύ καλοεκτελεσμένα και νόστιμα και μια σαλάτα με ρόδι (3/4) η οποία ήταν μεν νόστιμη αλλά κάπως φτωχή σε υλικά και φαντασία. Το μόνο ιδιαίτερο στοιχείο ήταν η βινεγκρέτ με τα ρόδια και κατά τα άλλα ήταν σχεδόν αποκλειστικά μια μαρουλοσαλάτα.

Από ορεκτικά πήραμε μαραθόπιτες (4/4) πολύ νόστιμες και χωρίς λάδια. Πραγματικά εμένα το καλύτερό μου. Επίσης φάβα (4/4) πολύ νόστιμη πήραμε και δεύτερη, σχεδόν σκοτωθήκαμε ποιος θα πρωτοφάει. Ντολμαδάκια (1/4) μόνο με ρύζι, και δεν υπήρχε τίποτα να του δώσει κάποια γεύση, τελείως αδιάφορα μου φάνηκαν, ειδικά σε σχέση με της γιαγιάς μου που δεν θες να σταματήσεις να τρως. Πατάτες με σος (4/4) πολύ νόστιμες με τη φλούδα και ωραία σος.

Πήραμε εν συνεχεία από κρέατα. Απάκι (4/4) το καλύτερο απάκι που έχω φάει στην Αθήνα, Πολύ γευστικό. Τηγανιά χοιρινή (4/4) Πολύ νόστιμη και πιπεράτη, ιδιαίτερη τηγανιά διαφορετική από τις συνήθεις. Και ως εδώ ήταν τα καλά. Στη συνέχεια πήραμε πανσέτα με οξύμελι (3/4) όχι ότι δεν ήταν νόστιμο, αλλά αυτό ήταν λόγο μελιού, θα χαρακτήριζα το πιάτο αδιάφορο, περίμενα κάτι πιο ιδιαίτερο. Κόκορας κρασάτος (1/4) Πραγματικά κακοεκτελεσμένο πιάτο, σε όλους τους τομείς, (λυπάμαι που το διάλεξα αντί του κουνελιού).

Ο κόκορας ήταν σχετικά στεγνός (σύνηθες και εξου και η δυσκολία του) και η σάλτσα εκνευριστικά άγευστη. Δεν είχε λίγο κανέλα λίγο γαρύφαλο, έστω λίγη δάφνη κάτι να δώσει ένταση, με αποτέλεσμα τα μακαρόνια που το συνόδευαν να μην έχουν πάρει από τη σάλτσα καθόλου γεύση. Τραγικό αποτέλεσμα πιάτου, ειδικά για το τρόπο που πλασάρεται στο κατάλογο και σε κάνει να το λιγουρεύσαι. Τέλος το χοιρινό με το πουρέ μελιτζάνας ήταν ένα ακόμα πιάτο (με κόστος 13 ευρώ) που πλασαριζόταν και παρουσιαζόταν σαν σπεσιαλιτέ και ήταν για τα δικά μου κριτίρια απογοήτευση. Το κρέας δεν ήταν άσχημο όμως ήταν λίγο σε ποσότητα και πραγματικά δεν εντυπωσιάστικα και από τη γεύση. Ο πουρές μελιτζάνας έμοιαζε γευστικά με αποδομημένο ιμάμ. Δεν ήταν άσχημο αλλά δεν το βρήκα ταιριαστό με το χοιρινό. Μάλιστα κανείς άλλος δεν τον άγγιξε. Ϊσως αν ο πουρές ήταν στα πρότυπα του χουνκιάρ μπεγεντί με μπεσαμέλ να είχε άλλη σύζευξη καλύτερη με το κρέας.

Το κρασί: το κρασί που πήραμε και ήταν χύμα ήταν αρκετά ποιοτικό. Το κόκκινο ήταν ένα βαρύ κάπως καμπερνέ και το λευκό είχεπολύ ωραία αρώματα και πινόταν πάρα πολύ εύκολα.

Θα ήθελα να δοκιμάσω πιάτα όπως οι κοχλιοί, το γαμοπιλαφο, η στάκα και τα ριζότα αλλά η παρέα δεν ήταν κατάλληλη για τέτοιες γεύσεις και αυτά είναι πιάτα για τα οποία έχω μεγάλες προσδοκίες από αυτό το μαγαζί και θέλω να δοκιμάσω στο μέλλον.

VFM:

Η αλήθεια είναι ότι στο μαγαζί αυτό θα φάς και κάποια πράγμα διαφορετικά και πολύ καλύτερα εκτελεσμένα από αντίστοιχα μεζεδοπωλεία, γι αυτό και οι τιμές είναι λίγο πιο υψηλές. Εϊναι ωραία όμως η ιδέα με τα μικρά φτηνά πιατάκια που σου επιτρέπουν να δοκιμάσεις περισσότερες γεύσεις. Είχαμε πάει 4 άτομα και με την έκπτωση πληρώσαμε περίπου 16 ευρώ το άτομο τρώγοντας πολύ και πίνοντας 1μισι λίτρο κρασί. Δε θα το έλεγα ακριβό για τη ποιότητα και τη γεύση του φαγητού που προσφέρει, το περιβάλλον του όμως δεν με εμπναίει να το μετατρέψω σε στέκι ενώ τα φαγητά που παρουσιάζει σαν τα καλύτερά πιάτα είχαν αδυναμίες. Αν θα ξαναπήγαινα; Ναι σίγουρα για τη γεύση που προσφέρειω κάποια μέρα που θα ήθελα να φάω κάτι φτηνό λίγο πιο ιδιαίτερο, και ίσως να έπερνα περισσότερα κρητικά πιάτα, όχι όμως σε σύντομο χρονικό διάστημα γιατί η ατμόσφαιρά του δεν με προδιαθέτει για μεζεδοπωλείο στέκι.

Σημειώσεις στα ΣΥΝ: Υπήρξαν κεράσματα με ρακί και γλυκάκι (εκτιμώ το κέρασμα όταν έρχεται αβίαστα από κάποιο μαγαζί). Και οι αποδείξεις ήρθαν κανονικότατα. Στα πλην το εμφιαλωμένο νεράκι που θα σου ανοίξουν με το που κάτσεις χωρίς να σε ρωτήσουν.