Μεζεδοπωλεία - Νέα Φιλαδέλφεια, Αθήνα
Αυγ

Το μαγαζί το επισκέφτηκα χθες, και δεν κρατιόμουν να ανεβάσω τη κριτική μου. Ενα απόλυτο VFM σε ένα πολύ όμορφο καλοκαιρινό χώρο. Πήγαμε παρέα πέντε ατόμων χωρίς κράτηση και αν και ο χώρος είναι αρκετά μεγάλος μετα βίας βρήκαμε τραπέζι, Αν και τα τραπέζια άδειασαν όσο η ώρα περνούσε και παρέες ξανακάθησαν σε κάποια από αυτά στο ίδιο βράδυ.

Εξυπηρέτηση:

Για εμένα ήταν το πιο αδύνατο στοιχείο του μαγαζιού. Είμασταν καθισμένοι ένα τέταρτο μέχρι να μας φέρουν νερό και τους καταλόγους και χρειάστηκε και πάλι να τους φωνάξουμε καθώς πέρασε άλλο ένα τέταρτο μέχρι να έρθει κάποιος για να μας πάρει παραγγελία. Η αλήθεια βέβαια είναι ότι ο χώρος ήταν αρκετά μεγάλος, τα τραπέζια πολλά και όλα γεμάτα κόσμο, αλλά και πάλι αν δεν προλαβαίνουν (σε μια Τετάρτη) να εξυπηρετήσουν το κόσμο, ίσως χρειάζονται περισσότερο προσωπικό.
Από εκεί και πέρα βέβαια η εξυπηρέτηση ήταν αρκετά καλή. Τα φαγητά ήρθαν γρήγορα, ήταν ζεστά, και το προσωπικό πολύ ευγενικό και ευχάριστο σε ότι ζητήσαμε ύστερα, και αρκετά πιο γρήγορο.

Χώρος:

Εδώ να κάνω μια διευκρίνηση, επισκέφτηκα τον καλοκαιρινό χώρο του μαγαζιού. Ο χειμερινός λίγο που τον είδα είναι σίγουρα αρκετά κατώτερος και δεν σε εμπνέει ιδιαίτερα να καθίσεις. Η αυλή λοιπόν που είναι ανοιχτή τους καλοκαιρινούς μήνες είναι ένα υπέροχος χώρος, τα τραπέζια είναι άνετα τοποθετημένα και υπάρχει αρκετή απόσταση μεταξύ τους ώστε παρά τον πολύ κόσμο να μην υπάρχει η συνηθισμένη βαβούρα που συναντάται σε τέτοια μαγαζιά. Γύρω σου έχεις παντού πράσινο, πράγμα που σε κάνει να σκέφτεσαι ότι βρίσκεσαι σε κάποια εξοχή και όχι σε προάστιο της Αθήνας. Η ατμόσφαιρα μου άρεσε παρά την έλλειψη μουσικής, έχει ωραίο φωτισμό, μπόλικο δέντρα και θάμνους, πεζουλάκια, και ακόμα ένα ξύλινο δεντρόσπιτο, που συμπλήρωνε την ωραία εικόνα.

Φαγητό:

Το φαγητό ήταν αρκετά καλό, σχεδόν στο σύνολό του, τουλάχιστον σε αυτά που δοκιμάσαμε. Πήραμε:
Σαλάτα μέλισσες (4/4) Πολύ δροσερή με ρόκα μαριναρισμένη ψιλοκομμένη ντομάτα, φέτα και μια πολύ ωραία βινεγκρέτ μελιού.
Πιτάκια με μυρωδικά: (2/4) Λίγο φτωχό πιάτο και σε ποσότητα και σε γεύση όχι κάτι ιδιαίτερο
Πατάτες με τη σέσουλα και σως φέτας (επί 2) (4/4) πολύ ωραίες πατάτες έντονα τραγανές (μάλλον διπλοτηγανισμένες ή και φουρνισμένες πρώτα) με μια πολύ ευχάριστη και δροσερή σάλτσα φέτας.
Κοτόπουλο με χαλούμι και πιτάκια (4/4) πολύ νόστιμο με ωραία σάλτσα για να βουτήξεις
Χοιρινό με μουστάρδα και φέτα (4/4) Επίσης πολύ νόστιμο, τρυφερό χωρίς πολύ λίπος και με ωραία σάλτσα
Κοτόπουλο με μελωμένο (1/4) Αυτό ήταν το πιάτο απογοήτευση. Ενώ μύριζε ωραία, το κοτόπουλο είχε πνιγεί πραγματικά στο μέλι, Επί της ουσίας ήταν μια σούπα μελιού με κομματάκια κοτόπουλο, και το μέλι είχε καλύψει καθε άλλη πιθανή γεύση, Επίσης η όλη σάλτσα ήταν κακοφτιαγμένη καθώς το μέλι είχε ζαχαρώσει αρκετά. Πραγματικά λυπηθήκαμε το μέλι που χαράμισαν για αυτό το πιάτο, καθώς έμεινε τόσο πολύ αφότου φάγαμε το κοτόπουλο που θα μπορούσαμε να βουτύξουμε ένα κιλό λουκουμάδες μέσα. Χρίζει άμεσης βελτίωσης το πιάτο.

Στην αρχή μας προσφέρθηκαν επίσης νόστιμα ψωμάκια και κριτσίνια με μια σαλάτα κηπουρού. ( δεν παρατήρησα αν και πόσο χρεώθηκαν)
Κρασί πήραμε το ημίγλυκο (2λίτρα), το οποίο ήταν ωραίο.
Μας κεράσαν και καρπούζι στο τέλος

VFM:

Αν και τα πιάτα που παραγγείλαμε στην αρχή μας φάνηκαν λίγα και δεν έιμασταν σίγουροι αν θα μας φτάσουν, παρόλα αυτά με όλα τα παραπάνω χορτάσαμε για βράδυ 5 άτομα καθώς οι μερίδες ήταν ικανοποιητικές. Για όλα τα παραπάνω και το κρασί πληρώσαμε περίπου 50κάτι ευρώ, ελαφρώς πάνω από 10 ευρώ το άτομο. Εξαιρετικό Value για το χώρο και τη ποιότητα των περισσοτέρων πιάτων που δοκιμάσαμε. Και οι αποδείξεις ήρθαν κανονικότατα

Αν θα ξαναπήγαινα; Σίγουρα, ανυπομονώ να δοκιμάσω και άλλα πράγματα, θα ξαναπάω μόλις γυρίσω από τις διακοπές.