Beer Restaurants - Ηράκλειο, Αθήνα
Αυγ

Όταν μιλάς για έρωτες, δεν μπορείς να είσαι και πολύ αντικειμενικός. Ούτε στο ξεκίνημα ούτε στο τελείωμά τους. Εντούτοις, για χάρη των συνδαιτυμόνων μου στο παρόν site θα είμαι όσο το δυνατόν πιο αμερόληπτος.

Ο έρωτας με το καλό φαγητό ξεκίνησε περίπου προ 20ετίας στην Κέρκυρα όπου σπούδαζα. Τα πρώτα σκιρτήματα μετουσιώθηκαν σε πράξη ιεροτελεστίας επισκεπτόμενος το Ετρούσκο (ποιος ήξερε αλήθεια τότε τον Μποτρίνι;;) και τη Ναυσικά (στο Κανόνι, έχει κλείσει εδώ και πολύ καιρό). Παρεμπιπτόντως, στο Ετρούσκο σερβίριζαν τότε ψητή πιπεριά γεμιστή με τυροσαλάτα και άνηθο (δεν το έβρισκες πουθενά αλλού) και ένα σεμιφρέντο (νομίζω με εσπρέσο) τη γεύση του οποίου αναζητώ ακόμα.

Οι πρωτόγνωρες γεύσεις που δοκίμαζα κάθε φορά και απείχαν τόσο πολύ από όσα έβρισκες κατά κόρον γύρω σου με έκαναν επιτέλους να αναθαρρήσω: όχι, δεν ήμουν εγώ ο περίεργος, όπως έλεγαν όλοι, διότι δεν αισθανόμουν καμμία απόλαυση στο σπληνάντερο και το κοκορέτσι. Δε θα χρειαζόταν πλέον να εξηγήσω ότι μπορεί τα κεφτεδάκια και οι τηγανιτές πατάτες με τζατζίκι να είναι πολύ νόστιμα, αλλά μία φορά την εβδομάδα θέλω ο ουρανίσκος μου να γεύεται κάτι που θα έχω να το θυμάμαι επί χρόνια.

Ας έρθουμε τώρα και στο παρόν. Η σχέση μου με τη Μέθεξη ξεκίνησε πριν από περίπου 7 χρόνια. Περνώντας καθημερινά απ' έξω ήρθε, φυσιολογικά, και η στιγμή να δοκιμάσω τα πιάτα της. Το περιβάλλον ήταν αρκετά καλό και ευρύχωρο (μην ξεχνάμε ότι είναι μπυραρία). Περιβάλλον καφετέριας στον εξωτερικό χώρο, ευρύχωρα τραπέζια και καρέκλες από σκούρο ξύλο στο εσωτερικό. Ξεφυλλίζοντας όμως τον κατάλογο, βρέθηκα μπροστά σε πολύ μια πολύ ευχάριστη έκπληξη: ψαρονέφρι με σάλτσα μουστάρδας και παλαιωμένη γραβιέρα Νάξου, μοσχαρίσια φιλετάκια εσκαλόπ με σάλτσα μπράντυ-μπέικον-μανιτάρια, πένες με κοτόπουλο-πέστο-πορτσίνι, ριζότο με προσούτο και μουστάρδα ντιζόν ήταν μερικά από τα πιάτα που κέντρισαν το ενδιαφέρον μου...

Ποιος το περίμενε να συναντήσει τέτοια πληθώρα “μικρών θησαυρών” (μην ξεχνάμε ότι το κατάστημα αυτοπροσδιορίζεται ως μπυραρία), πέραν των κλασσικών ποικιλιών από λουκάνικα και κρεατικά;
Η άποψή μου ολοκληρώθηκε βέβαια αφού δοκίμασα και την (σχεδόν πάντοτε) άψογη εκτέλεση των πιάτων.

Οι τιμές δεν ήταν ποτέ ιδιαίτερα χαμηλές, αλλά λίγο οι μεγάλες ποσότητες λίγο η καλή ποιότητα, δεν αποτέλεσαν ποτέ αποτρεπτικό παράγοντα για την επίσκεψη στη Μέθεξη. Το ζήτημα με το service σίγουρα υπήρχε, εφόσον για 2-3 χρόνια έβλεπα μονίμως ταμπέλα “ζητείται προσωπικό”, ενώ και στο σερβίρισμα των φαγητών υπήρξαν και καθυστερήσεις, όχι όμως κάτι που να σε κάνει να αναθεωρήσεις τις γενικές σου απόψεις για το εν λόγω κατάστημα. Οι σερβιτόρες ήταν πάντοτε φιλικές και εξυπηρετικές, απλώς συνήθως ολιγάριθμες για ώρες αιχμής. Μην ξεχάσω, η απόδειξη πάντοτε εκδιδόταν κανονικά, τόσο πριν όσο και κατά τη διάρκεια της κρίσης. Ένα θεματάκι με την κάπνα του τσιγάρου τον χειμώνα υπήρχε, όπως και στα περισσότερα ελληνικά μαγαζιά (δεν γίνεται η τρόικα – συγνώμη θεσμοί – να κάνει κάτι γι' αυτό;;).

Παρά τα κάποια σκαμπανεβάσματα (ποια σχέση δεν έχει άλλωστε;) η Μέθεξη αποτελούσε σταθερή αξία στις επιλογές μου. Τους τελευταίους μήνες όμως, άρχισε να συμβαίνει αυτό που δεν περίμενα ποτέ.. οι γεύσεις δεν ήταν πια οι ίδιες. Αφού σιγουρεύτηκα ότι δεν επήλθε κάποια διαταραχή στη λειτουργία των γευστικών μου καλύκων, θεώρησα ότι πρέπει να επιμείνω λίγο (έτσι δεν κάνουν οι σωστοί εραστές;;). Μάταια όμως, η γεύση συνέχιζε να παρουσιάζει σημαντική απόκλιση από τη συνηθισμένη: ποτέ δεν είχε χρειαστεί να προσθέσω αλάτι-πιπέρι μήπως και νοστιμέψει το φαγητό, η γεύση του πέστο-πορτσίνι στις πένες ήταν ανύπαρκτη, η παλαιωμένη γραβιέρα στο ψαρονέφρι μουστάρδας είχε γεύση γκούντα (χάουντα προφέρεται κανονικά στα Ολλανδικά), ο πουρές παρέμενε άνοστος.

Οι συγκεκριμένες μονομερείς ενέργειες οδηγούσαν τον έρωτά μας στο τέλος του και δεν είχα πλέον καμμία διάθεση να το παλέψω άλλο. Μέθεξη, σε ευχαριστώ για τις απολαύσεις που μου προσέφερες, αλλά αναγκαστικά θα ψάξω για άλλη μούσα..

Υ. Γ. Θα συνεχίσω να μαθαίνω τα νέα σου, αλλά από μακριά πλέον, μέσω του αγαπημένου μας site. Ευελπιστώ να έρθει κάποτε η στιγμή που θα επανέλθεις στα γνωστά στάνταρ.. ως τότε όμως.. adieu.