19 Αυγ 2015

Η Αθήνα τον Αύγουστο είναι παράδεισος καθώς μπορείς να μετακινηθείς με μεγάλη ευκολία σε όποιο σημείο της πόλης επιθυμείς χωρίς να χρειάζεται να ξεκινήσεις από την προηγούμενη ή να απαιτείται μια ώρα για εύρεση πάρκινγκ.

Με αυτά τα δεδομένα ξεκινήσαμε με την σύζυγο πριν μερικές μέρες να επισκεφτούμε το 360. Μια απλή περιήγηση στο διαδίκτυο αρκεί ώστε να δει κανείς την απίστευτη θέα που προσφέρει το μαγαζί. Ανεβαίνοντας στον 4ο όροφο του κτιρίου, η είσοδος του οποίου δεν σε προδιαθέτει για τίποτα θετικό, αντικρύζεις μια συμπαθητική ταράτσα. Προχωρώντας προς τα έξω βλέπεις ένα καλαίσθητο και περιποιημένο χώρο.

Παρότι προετοιμασμενος, δεδομένης της αναζήτησης στο διαδίκτυο που λέγαμε, η πραγματική έκπληξη έρχεται όταν γυρίσεις το κεφάλι σου δεξιά και αντικρύσεις την Ακρόπολη. Οι λέξεις αδυνατούν να περιγράψουν την σπάνια ομορφιά του τοπίου. Είναι η στιγμή που αντιλαμβάνεται κανείς την μοναδικότητα συγκεκριμένων σημείων της Αθήνας που είτε έχουμε ξεχάσει είτε θεωρούμε δεδομένα.

Ξεκινήσαμε με ένα χαλαρό ποτό το οποίο σε σύντομο χρονικό διάστημα μετετράπηκε σε φαγητό καθώς τα τραπέζια φαγητού, όπως συμβαίνει πάντα άλλωστε, έίχαν την καλύτερη δυνατή θέα. Ο ελάχιστος φωτισμός αναδείκνυε σε απόλυτο πρωταγωνιστή την Ακρόπολη και τον χώρο της αγοράς δημιουργώντας μια σχεδόν μυστικιστική ατμόσφαιρα.

Συνηθισμένος από αντίστοιχες περιπτώσεις στο παρελθόν, δεν είχα καμία απολύτως προσδοκία από την κουζίνα. Σε τέτοιες περιπτώσεις "τρως θέα" κάτι με το οποίο ήμουν απολύτως συμβιβασμένος αφού το περιβάλλον και τα καθαρά ποτά ήταν ήδη υπεραρκετά για να δώσουν ένα θετικό πρόσημο στην βραδιά.

Καθώς το φαγητό δεν ήταν η αρχική μας επιλογή αλλά προέκυψε στην συνέχεια, παραγγείλαμε δυο μόνο πιάτα και ένα γλυκό. Οι επιλογές μας ήταν ένα ριζότο με κουνέλι και σολωμός με μακαρόνια λαχανικών. Προφανέστατα άξιο σχολιασμού είναι το ριζότο το οποίο εξ' αρχής ακουγόταν εξαιρετικά ενδιαφέρον. Και ήταν...

Η πρώτη πηρουνιά πραγματικά με απογείωσε. Γεύτηκα κάτι απρόσμενα καλό και όντας σε κατάσταση σοκ προσπαθούσα επί ένα λεπτό να απομονώσω τις γεύσεις ώστε να προσδιορίσω τα συστατικά που έκαναν αυτό το πιάτο τόσο εύγεστο. Δεν τα κατάφερα καθώς κυριάρχησε η επιθυμία μου να γευτώ άλλη μια (και ακόμα μια μετά απο αυτήν) πηρουνια αυτού του θεσπέσιου πιάτου. Μόλις μετά βίας κατάφερε η γυναίκα μου να φάει λίγο χωρίς να χάσει κάποιο δάχτυλο.

Πραγματικά το πιάτο ήταν εξαιρετικό. Το απόλυτο σοκ ολοκληρώθηκε με το γλυκό.... Σουφλέ πορτοκάλι με συνοδεία παγωτού μαύρης σοκολάτας. Ούτε καν ασχολήθηκα με το παγωτό. Το σουφλέ ήταν μαγευτικό καταφέρνοντας να παραμερίσει ακόμα και το παγωτό εν μέσω καλοκαιριού. Δεν είναι και πολύ συνηθισμένο κάτι τέτοιο.

Ομολογώ πως δεν έχω ακόμα επιμερήσει τα 70 ευρώ που δώσαμε. Η συνολική παραγγελία ήταν 4 κοκτέιλ και τα φαγητά που έγραψα παραπάνω. Δεν ξέρω άν ήταν πολλά ή λίγα. Ξέρω πως άξιζε κάθε λεπτό του ευρώ που διέθεσα το βράδυ αυτό.

19 Αυγ 2015

MrGD