UE
Ιταλία - Κηφισιά, Αθήνα
Αυγ

Η οδός Κασσαβέτη στήν Κηφισιά τα τελευταία χρόνια έχει μετατραπεί σε μία ετερόκλιτη "πιάτσα" φαγητού. Στόν δρόμο πού κάποτε ήταν τα Goodys (μετακινήθηκε λίγο πιο πάνω στήν Λεβίδου) και το Pasteria (μετακόμισε επίσης λίγα μέτρα παραπέρα), μπορεί να βρει κανείς κρέπες, σουβλάκια, χάμπουργκερ, παγωτά και παγωμένο γιαούρτι. Για να μην ξεχνάμε και τον αειθαλή Βάρσο στο ίδιο σημείο τού δρόμου για δεκαετίες..

Μένω στήν περιοχή, το UE το έβλεπα αρκετό καιρό, αλλά όπως οι περισσότεροι κατέληγα πάντα στα παλιά και αγαπημένα στέκια. Μήνας Αύγουστος όμως, ακόμη και τα εστιατόρια κλείνουν για διακοπές και κάπως έτσι "υποχρεώθηκα" να επισκεφθώ το UE δύο φορές απανωτά τίς τελευταίες δέκα ημέρες.

Πρώτα από όλα η τοποθεσία. Όσοι μένουμε στην περιοχή συνήθως προτιμούμε κάπως πιο απόμερα καταστήματα, αλλά οπωσδήποτε το UE βρίσκεται στήν καρδιά τής Κηφισιάς, ο δρόμος ιδιαίτερα το καλοκαίρι θυμίζει το περίφημο κυριακάτικο "νυφοπάζαρο" σε πόλεις τής περιφέρειας, καθισμένος στα τραπέζια τού μαγαζιού θα δείς να περνούν από μπροστά σου όλες οι ηλικίες, υπάρχει κόσμος, υπάρχει ένα συνεχές πήγαινε έλα, πού όμως δεν καταντά ενοχλητικό και σίγουρα δεν ενοχλεί επί τής ουσίας όποιον απολαμβάνει το ποτό ή το φαγητό του. Εν πάση περιπτώσει αυτό είναι κάτι το εντελώς υποκειμενικό - εάν αγαπάτε τήν ζωντάνια και τήν συγκρατημένη "κοινωνική κριτική" το μαγαζί είναι ό, τι πρέπει. Κάτι σαν το da capo στο Κολωνάκι, τίς περισσότερες φορές όλο και θα πετύχεις κάποια διασημότητα να περνά δίπλα από το τραπέζι σου..

Στήν ουσία τώρα. Η εξυπηρέτηση είναι γρήγορη και αποτελεσματική, θα έλεγα κάποιες φορές περισσότερο γρήγορη από όσο επιθυμείς. Μόλις πλησιάσεις στον χώρο μία από τις κοπέλες σε πλησιάζει αμέσως (όχι φορτικά είναι αλήθεια.. ) και ακόμη και εάν δεν υπάρχει τραπέζι προσπαθεί να βρεί λύση. Και τίς δύο φορές πού πήγαμε (δύο άτομα) τραπέζι δεν υπήρχε επάνω στο πεζοδρόμιο, αλλά καί τίς δύο φορές έφεραν τραπέζι από μέσα και μάς τακτοποίησαν χωρίς μάλιστα να νοιώσουμε στριμωγμένοι.

Αυτή βέβαια η ταχύτητα συνεχίζεται και σε κάποια σημεία που εμένα κάπως με ενοχλούν - και τίς δύο φορές η κοπέλα πού παίρνει παραγγελίες μάς ρώτησε εάν είμαστε έτοιμοι προτού καλά καλά ανοίξουμε τον κατάλογο. Γενικά υπάρχει η τυπική ευγένεια και καλή εξυπηρέτηση, αλλά κάποιες φορές καταλαβαίνεις στήν ατμόσφαιρα μια πίεση πώς πρέπει να συντομεύεις για να έρθει ο επόμενος. Αυτό βέβαια είναι μια αίσθηση, δύσκολα μπορώ να τήν μεταδώσω εδώ, στούς περισσότερους πιθανόν να μήν γίνει καν αντιληπτή.

Στο φαγητό πιστεύω ότι υπάρχει μία αρκετά καλή αναλογία τιμής, ποιότητας και ποσότητας. Οι πίτσες είναι κανονικές, όσες δοκιμάσαμε εύγευστες και για τα περισσότερα ζευγάρια η μία είναι υπεραρκετή για βραδινό φαγητό.

Ο μέσος όρος τιμής για τίς πίτσες είναι κοντά στα δέκα ευρώ. Την πρώτη φορά πού πήγαμε πήραμε μία πίτσα, δύο ποτήρια μπύρας μικρά (εδώ η τιμή είναι κατά τήν γνώμη μου υπερβολική, 3,80 ευρώ το ένα) και μία coca cola, για το νερό σε ρωτούν πάντα εάν θέλεις βρύσης ή εμφιαλωμένο - σύνολο 20 ευρώ. Τήν δεύτερη φορά πήραμε τα ίδια, αλλά προσθέσαμε και μία μακαρονάδα (πραγματικά πολύ νόστιμη και ψημένη όσο πρέπει), το σύνολο 28 ευρώ.

Πιστεύω ότι είναι μία καλή αναλογία. Να πώ εδώ ότι υπάρχουν και δύο μενού, νομίζω το ένα κοντά στα δέκα και το άλλο γύρω στα 12 ευρώ, το πρώτο στηρίζεται στήν πίτσα και το δεύτερο στην πάστα. Τέλος, καθώς οι εποχές για μετρητά είναι δύσκολες, για τήν πληρωμή δέχονται κάρτες, εκτός από American express.

Γενικά ένα συμπαθητικό μαγαζί, ιδιαίτερα για εκείνους πού βολτάρουν για ώρα στην περιοχή και θέλουν να ξαποστάσουν για μία δύο ώρες χωρίς να πληρώσουν μία περιουσία, αλλά και χωρίς να καταφύγουν στις αλυσίδες έτοιμου φαγητού. Βασικό αρνητικό οι τουαλέτες, πάντα πίστευα ότι σε καταστήματα τόσο πολυσύχναστα, θάπρεπε ο καθαρισμός τους να είναι σχεδόν συνεχής..

Δεν πρόκειται φυσικά να εγκαταλείψω τα αγαπημένα μου στέκια στην περιοχή, αλλά οπωσδήποτε το UE προστέθηκε στις επιλογές μου ως μία έντιμη πρόταση στήν αρχή ή στο τέλος μιας χαλαρής βόλτας στήν Κηφισιά..