Ελληνική κουζίνα - Πετράλωνα, Αθήνα
Αυγ

Για τον ΚΗΠΟ ΤΗΣ ΤΡΩΩΝ δημοσιεύονται πια κριτικές με συχνότητα παραπλήσια προς το CHEZ LUCIEN, που βρίσκεται ακριβώς απέναντι, σημάδι αν μη τι άλλο υψηλής επισκεψιμότητας. Τώρα πια βέβαια το sui generis CHEZ LUCIEN δεν πολυακούγεται, όσο για το μέλλον του ΚΗΠΟΥ ΤΗΣ ΤΡΩΩΝ υποθέτω πως δεν θα έχει την ίδια κατάληξη, γιατί είναι πιο κοντά στα γούστα του κοινού που κινείται μεταξύ Τρώων, Δωριέων και λοιπών ενδόξων ονομάτων του παρελθόντος. Εγώ πάντως αποχώρησα με ανάμεικτα συναισθήματα. Και εξηγούμαι:

Το παρκάρισμα ανάλογα με την ώρα από δύσκολο έως πολύ δύσκολο (6,5 στα 10). Ο κήπος απλά δεν υπάρχει, πρόκειται στην ουσία για ένα χώρο ενιαίο και τετράγωνο που κλείνει από πάνω με πτυσσόμενη στέγη. Το τονίζω αυτό, γιατί καθιστά την ονομασία του μαγαζιού ελαφρά παραπλανητική. Το καλό είναι πως έτσι όπως είναι διαμορφωμένο περνά μπόλικο φως, το κακό ότι σε κρύες μέρες τα δυο τρία κλιματιστικά δύσκολα ζεσταίνουν το χώρο. Το κάπνισμα – το βρήκατε! – επιτρέπεται σε όλη την επικράτεια.

Η διαρρύθμιση – διακόσμηση ελαφρώς αλαλούμ. Το δάπεδο ξεκινά με ένα διάδρομο με πέτρες καλυμμένο με plexiglas, και συνεχίζεται με τσιμέντο βαμμένο κρεμ και ένθετα πλακάκια vintage κατά το δοκούν. Οι τοίχοι πέτρινοι με ξύλινα τελάρα όπου αναρριχώνται φυσικές και πλαστικές πρασινάδες. Διακοσμητικά στοιχεία από αλουμίνιο ή πλαστικό παρέα με διάφορα μπουκάλια. Το καλύτερο από όλα στο χώρο είναι τα άνετα λευκά τραπέζια με τις κλασικές ψάθινες καρέκλες σε υποφερτή απόσταση μεταξύ τους.

Η εξυπηρέτηση με τα πάνω και τα κάτω της. Γενικά πρόσχαρη και όχι απούσα, όμως μάλλον διεκπεραιωτική. Μολονότι δεν είμαι άνθρωπος που δεν μπορεί χωρίς κερασματάκι στο τέλος του γεύματος, οφείλω να καταγράψω ότι εμένα και τη γυναίκα μου μας ξέχασαν – έτσι απλά. Πάλι καλά που το αρχικό ντιπάκι με ελιά δεν μας το στέρησαν. Νερό της βρύσης σε γυάλινο μπουκάλι, ψωμί λευκό σε πανεράκι που δεν θυμάμαι αν χρεώνεται, γιατί ο λογαριασμός έρχεται πάντα συγκεντρωτικός μαζί με την παραγγελία.

Το φαγητό καλούτσικο, όμως πολύ μικροκύμα, φίλοι μου. Εκτός από τη μεγάλη (και αρκετά χοντροκομμένη) σαλάτα, όλα τα άλλα που προσγειώθηκαν στο τραπέζι μας (τα δύο πρώτα μέσα σε τρία λεπτά) ήταν προφανώς μισοέτοιμα στην κουζίνα, πήραν το λουτρό τους και σερβιρίστηκαν, ακόμα και το ψητό ταλαγάνι που είχε χνάρια από την ψησταριά. Το μόνο που θα βαθμολογούσα με βαθμό ελαφρά πάνω από τη βάση είναι η λεμονάτη τηγανιά, κι αυτή όμως έφθασε ζεματιστή από τα microwaves.

Για την ιστορία: Μαζί με δύο μπύρες ΑΛΦΑ Weiss (υποφερτές, αν και όχι καθαρόαιμες) πληρώσαμε 32 ευρώ. Οι τιμές λοιπόν σίγουρα δεν αποτελούν πρόβλημα. Την ερώτηση αν θα ξαναπήγαινα μάλλον δεν χρειάζεται να την απαντήσω. Προτιμώ τον ασύγκριτα αυθεντικότερο και φθηνότερο ΣΑΝΤΟΡΙΝΙΟ και την ακριβότερη μεν, πλην όμως εγγύηση ευχαρίστησης ΑΥΛΗ ΤΟΥ ΚΟΥΒΕΛΟΥ.

2015-08-21 18:12:00

Καλησπέρα σας.
Διαβάσαμε την αξιολόγηση σας.
Κ χαιρόμαστε που μπήκατε στο κόπο να γράψετε, ασχέτως εαν σας άφησε ανάμεικτες εντυπώσεις η επίσκεψη σας.
Θα θέλαμε να ζητησουμε συγνωμη για το κέρασμα.
Κ οπως σωστα το λέτε σιγουρα το σέρβις αθελα του το ξέχασε.
Παρόλα αυτα όμως εκτος απο την τηγανια(να είστε σίγουρος οτι δεν ειναι micro )δεν διευκρινίζεται τι φάγατε.
Κ θα θέλαμε να ξέρουμε.
Επισης τι εννοείτε οταν λέτε οτι οι Alpha Weiss ηταν υποφερτες αν κ οχι καθαρόαιμες ;
Ευχαριστουμε πολυ.

2015-08-21 19:39:55

Καλησπέρα!
Όποιος μαγειρεύει, μπορεί να διακρίνει εύκολα αν το φαγητό έχει περάσει από μικροκύματα, αφενός λόγω της ταχύτητας παρασκευής των πιάτων, αφετέρου λόγω της ανισομερούς κατανομής της θερμότητας, που αναπόφευκτα επηρεάζει τη γεύση. Τη συγκεκριμένη Κυριακή μεσημέρι που σας επισκεφθήκαμε το μαγαζί ήταν αρκετά γεμάτο. Μέσα σε λιγότερο από δέκα λεπτά έφθασαν στο τραπέζι μας μια μεγάλη πράσινη σαλάτα, ένα ορεκτικό τύπου caprese με ταλαγάνι ψητό μεν (είχε σημάδια από τη σχάρα) χλιαρό δε και ντομάτα, κολοκυθοκεφτέδες (ξέχασα να τους αναφέρω) ζεστοί, όμως όχι τραγανο, και μια χοιρινή τηγανιά όπου το ζουμί ζεματούσε ενώ το κρέας είχε κανονική θερμοκρασία. Αν έβγαλα λάθος συμπέρασμα, ζητώ συγνώμη, η γεύση όμως θύμιζε πέρασμα από φούρνο μικροκυμάτων. Δεν έχετε παρά να με καλέσετε μια φορά στην κουζίνα σας να δω με τα ίδια μου τα μάτια πώς τα καταφέρνετε τόσο γρήγορα: )
Για τη μπύρα ΑΛΦΑ weiss έχετε δίκαιο, η διατύπωση είναι ασαφής. Εννοώ ότι η μπύρα αυτή πολύ απέχει από μια αντίστοιχη αυθεντική σταρένια μπύρα, π. χ. Erdinger. Δεν φταίτε όμως εσείς γι' αυτό.

2015-08-22 12:51:02

Αγαπητέ fratello καλημερα.
Διαβασα την απάντηση σου κ εχω να πω το εξής.
Με καθε ειλικρίνεια οπως μπορεις κ εσυ να καταλάβεις θα σου πω οτι στην κουζίνα δεν μπορω να σε βάλω..
Γιατι εαν ο καθε επισκέπτης ζήτουσε απο την επειχειρηση να μπει στην κουζίνα για να λύσει την καθε απορία του, δεν θα ηταν κ τοσο επαγγελματικό εκ μέρους μας.
Παρόλα αυτα όμως σε προσκαλώ για μια weiis μπυρα κ να σου εξηγήσω απο πρωτο χέρι τις μικρές απορίες σου.
Κ ειμαι σίγουρος οτι αφού γνωρίζεις κ απο μαγειρική θα
σε ενδιαφέρει η κουβέντα μας.
Πάντως εγω επιμένω να σου πω οτι τιποτα απο αυτα που παραγκειλατε δεν ειναι micro.
Γιατι τιποτα απο αυτα δεν ειναι μαγειρευτό.
Παρολα αυτα σε περιμενω.
Καλη συνεχεια.

2016-12-08 20:18:20
Η κριτική τροποποιήθηκε από τον/την fratello.