Ιαπωνία - Sushi - Σύνταγμα - Κέντρο, Αθήνα
Αυγ

Ποτέ δεν ήμουνα fun της Ασιατικής κουζίνας εκτός βέβαια της Ινδικής. Δεν μπορώ ακόμα και τώρα να προσδιορίσω τι με χαλούσε στις γεύσεις. Ίσως ο τρόπος μαγειρέματος, ίσως τα διαφορετικά καρυκεύματα από ότι έχω συνηθίσει, ίσως κάτι άλλο.

Δεν μπορώ να πω ότι δεν έχω δώσει ευκαιρίες. Έχω δοκιμάσει τα πάντα. Από πάπια Πεκίνου, dumplings, noodles, μέχρι καρχαριόσουπα. Το μόνο που μ’ άρεσε ήταν το sake. Εκείνο που δεν είχα δοκιμάσει και απέφευγα συστηματικά ήταν το sushi. Το προτιμούσα μόνο οπτικά, σαν πίνακα ζωγραφικής που τον κοιτάς και δεν τον αγγίζεις.

Εδώ έρχεται να κολλήσει η μπαλάντα του Καρβέλα ‘’ποτέ μη λες ποτέ, δεν ξέρεις τι γίνεται…. ’’.

Απόγευμα Σαββάτου λοιπόν στο κέντρο της πόλης, με αρκετή δροσιά για Αύγουστο και έπειτα από τα καθιερωμένα ψώνια και την βόλτα στην παλιά Αθήνα, νοιώσαμε το στομάχι να διαμαρτύρεται. Προτάσεις αρκετές και ενδιαφέρουσες. Τότε άκουσα αυτό που δεν ήθελα να ακούσω: ‘’Πάμε για sushi?’’ O μεγάλος γιός που τελευταία ψάχνεται γευστικά είχε την φαεινή ιδέα. Άλλο που δεν ήθελε ο μικρός. ‘’Τι είναι το sushi? Θέλω να φάω sushi’’, οπότε σαν καλοί γονείς κάναμε την καρδιά μας πέτρα και νάμαστε έξω από το Koi.
Εκεί μια χαριτωμένη κοπελίτσα μας ζήτησε το όνομά μας, μας ρώτησε που θέλουμε να καθίσουμε και μας είπε: ‘’Είστε το 15’’. Όπα λέω μπορεί και να την γλυτώσουμε με τέτοια αναμονή. Αμ δε.

Τακτοποιηθήκαμε σχετικά γρήγορα στον εσωτερικό χώρο ο οποίος είναι συμπαθητικός με σχετικά ευρύχωρα τραπέζια σε μπεζ χρώμα, μεγάλο bar με stand, όπου μπορείς να καθίσεις να παρακολουθήσεις την παρασκευή και την διανομή των πιάτων μιας και η κουζίνα είναι ανοιχτή. Χαρακτηριστικό στο bar o συρμόw με τις μεταλλικές ράγες και τους μεταλλικούς inox δίσκους όπου γίνεται η τοποθέτηση και η διανομή των delivery σε πλαστικό σκεύος με διάφανο ημικυκλικό καπάκι.

Εξυπηρέτηση πολύ καλή, γρήγορη, διεκπεραιωτική, από ασιάτισσες κυρίως με ομοιόμορφη μαύρη εμφάνιση. Όπου χρειαστήκαμε επεξήγηση δόθηκε αναλυτικά για όλα τα υλικά που περιείχε το πιάτο.

Το Κoi έχει 3 ειδών sushi, το maki (ρολά τυλιγμένα σε φύκι με ψάρι και λαχανικά), τα nigiri (μπουκίτσες ρυζιού με φιλέτο ψαριού στο επάνω μέρος) και το sashimi (καθαρό φιλέτο ψαριού ωμό ή μαριναρισμένο). Είδατε τι μαθαίνει ένας αρχάριος από μια ευγενέστατη σερβιτόρα;
Επίσης υπάρχουν δυνατότητα για αυτούς που δεν τρώνε ψάρι με επιλογή από 2 σαλάτες με φύκια και μοσχάρι και μπάλες ρυζιού με σχοινόπρασο, σουσάμι και φασολακια σόγιας.

Τα sushi έρχονται σε υπέροχα μαύρα κυρίως πλατώ περίτεχνα τοποθετημένα, με τις συνοδευτικές sauce 2 τον αριθμό, wasabi (πολτοποιημένο ιαπωνικό ραπανάκι πολύ καυτερό) και soy ή soya sauce (σάλτσα ρευστή από φασόλι σόγιας με ελαφρώς αλμυρή γεύση) σε ξεχωριστό μπολάκι. Mαζί και τα chopsticks.
Κάθε πιάτο περιέχει 4 με 6 κομμάτια εκτός από τις combo επιλογές που περιέχουν 14 με 18.

Δοκιμάσαμε εννοείται χορταστικά και νόστιμα rice balls και beef salad με ρόκα και ένα δροσερό dressing. Ομολογώ ότι παρότι έβλεπα το μοσχάρι κόκκινο και συνειρμικά έτοιμο να τρέξει στους αγρούς η γεύση ήταν υπέροχη.
Salmon teriyaki με γέμιση αγγούρι, αβοκάντο, σολωμό και teriyaki sauce. Πολύ καλό γευστικά με τον σολωμό να ξεχωρίζει αισθητά από το υπόλοιπο πιάτο.
Shrimp roll με ρύζι εξωτερικά και μέσα γαρίδα και αβοκάντο και tuna nigiri, φιλέτο τόνου με ξυδάτο ρύζι, αρκετά καλά και τα 2.

Όλα τα πιάτα συνοδεύονται από μικρή ποσότητα λάχανου και καυτερό wasabi που θέλει προσοχή στην ποσότητα που θα βάλεις στο sushi.
Συνοδέψαμε με sake ζεστό υπέροχο όπως πάντα, green tea για τα τέκνα και μπύρα για τη σύζυγο, Sapporo την μόνη που έχει, μια premium lager που έρχεται από την μακρινή Ιαπωνία, με ευχάριστη ελαφριά γεύση και πλούσιο αφρό.
Τιμές πολύ καλές από 2 έως 5 ευρώ τα απλά πιάτα και 10 έως 12 ευρώ τα combos.

Oυσιαστικά το Κoi είναι αλυσίδα street food, που προσφέρεται για μια γρήγορη στα πεταχτά, οικονομική έξοδο. Οι αρέσκοντες στο είδος σίγουρα θα το λατρέψουν και θα το βάλουν στην wish list τους.
Από την πλευρά μου θεωρώ, ότι μια φορά για την εμπειρία είναι αρκετή. Δυστυχώς όμως επειδή τα τέκνα το λάτρεψαν θα το ξαναεπισκεφτώ!!!!!