Μεζεδοπωλεία - Νέα Φιλαδέλφεια, Αθήνα
Αυγ

"Εσοι να πας γεια παειδακοια στον χρειστω ρυγαλο" ήταν η πρόταση μιας φίλης...

Επειδή μάλλον θα χρειαστείτε διερμηνΕα, θα σας πω πως μάλλον επηρεάστηκε από την κριτική της φίλης evispir για το μαγαζί του Χρήστου Ρήγαλου και μου έκανε την πρόταση της.

Το σκεφτόμουν να πω την αλήθεια αλλά είχα σταμπάρει από καιρό τη Μαμά Χήνα λόγω PONTIKIOU κυρίως και έτσι Δευτέρα 17/8/2015 πήρα μια απόφαση της στιγμής και στις 9 το βράδυ βρέθηκα με την κοπέλα μου στο εν λόγω μαγαζί αφού κλείσαμε τραπέζι μισή ώρα νωρίτερα.

H περιοχή που βρίσκεται είναι πριν την Τρυπιά απέναντι από μια πλατεϊτσα και πολύ κοντά από τον Μίστερ Λουκιδέλαρο που θα ήθελα να επισκεφθώ. Ήσυχη και χωρίς κίνηση, ότι πρέπει για μια καλοκαιρινή βραδιά. Θα ξαναπώ πόσο μου αρέσει αυτή η προσφυγική περιοχή αφού έχει πολλά κοινά με την περιοχή που μένω εγώ πλην της θάλασσας!

Παρκάραμε πανεύκολα έξω από το κατάστημα, άλλοι πελάτες εκείνη την ώρα δεν βρίσκονταν παρά μόνο ένα παλικάρι που έψαχνε τα Μπινελίκια για να παραδώσει κάποιες μπουκάλες. Όντως ο ιδιοκτήτης της Χήνας έχει και τα Μπινελίκια.

Eμείς καθίσαμε στον εξωτερικό χώρο που ήταν χαλαρός, με επαρκή απόσταση μεταξύ των τραπεζιών. Δεν έχει κάτι άλλο άξιο αναφοράς αλλά επειδή είναι σε πλατεία μου άρεσε αρκετά. Yπάρχει πέτρινη επένδυση, η ζωγραφισμένη μαμά Χήνα είναι μια ωραία πινελιά αλλά εμένα προσωπικά δεν με τρελαίνει ο εσωτερικός χώρος. Νομίζω πως σε όλα τα μαγαζιά της περιοχής αυτού του ύφους το μπάτζετ είναι περιορισμένο όποτε όλοι προσπαθούν να κάνουν "έξυπνες κινήσεις" χωρίς μεγάλο κόστος. Σχετικά άδειος μου φάνηκε εσωτερικά. Υπάρχει ακόμα στα αριστερά μια μπάρα και ακόμα πιο αριστερά είναι η κουζίνα.

Τα τραπεζοκαθίσματα είναι ξύλινα και καινούργια, πεντακάθαρα. Υπάρχουν και καδράκια με χήνες όπως είδα, ενώ και οι τουαλέτες είναι καθαρές και καινούργιες. Το μικρό κελάρι δεν μου έκανε εντύπωση γιατί εκείνη τη στιγμή ήταν τοποθετημένα κάποια πλαστικά καφάσια μπύρας...

Στα του σέρβις, η κοπέλα πολύ συμπαθητική και χαμογελαστή με προθυμία να εξυπηρετήσει. Στα συν ότι μας πρότεινε να πάρουμε τη σαλάτα στο μικρό μέγεθος που και πάλι για 2 άτομα ήταν αρκετή. Το παλικάρι στο τέλος που ζήτησα τον λογαριασμό ήταν ευγενικός αλλά η προσφώνηση στον ενικό δεν μου άρεσε, από τη στιγμή που εγώ απευθύνθηκα στον πληθυντικό. Και δεν το λέω γιατί είμαι ψώνιο ή ότι έχω υπηρέτες αλλά γιατί θεωρώ πως είναι μορφή ευγένειας, από τη στιγμή που δεν γνωριζόμαστε κιόλας. Απόδειξη νόμιμη, κρύο νερό σε κανάτα και κέρασμα παγωτό. Να σημειώσω εδώ πως η τελική τιμή που κληθήκαμε να πληρώσουμε ήταν 23 ευρώ, με την έκπτωση 20.7 αλλά όταν έδωσα 25, μας επέστρεψαν τα 5. Μικρολεπτομέρειες που όμως κάνουν τη διαφορά.

Ο κατάλογος δεν είναι πολύ μεγάλος, παίζει με μεζέδες και κυρίως πιάτα. Είναι επαρκής αλλά νομίζω πως ανά τακτά διαστήματα πρέπει να αλλάζει. Αν ξανακάνω επίσκεψη θα ήθελα να διαπιστώσω και το ποτό τους που κυμαίνεται γιατί αναγράφει "Mama Goose Φαγητό-Ποτό"...

Μια παρατήρηση είναι πως στις μπύρες οι τιμές στα 500 μλ είναι 3-3.5 ευρώ και στα αναψυκτικά 1.5 τα 250 μλ. Μισό ευρώ λιγότερο στις μπύρες ίσως αύξανε την κατανάλωση (προσωπική άποψη).

Αρκεστήκαμε σε μεζέδες:

- Πράσινη σαλάτα με κράνμπερι, ξηρούς καρπούς, στικς από ξυνόμηλο, λιναρόσπορο και βινεγκρέτ από φρούτα του δάσους στα 6.5 η κανονική, στα 3.5 η μισή. Αρκετή και δροσερή, με μπόλικο κράνμπερι. Η βινεγκρέτ αρκετά λεμονάτη και ξινή, θα την ήθελα πιο γλυκιά.

- Κρεμμυδόπιτα στο χέρι με βουβαλίσια κρέμα Σερρών στα 4 ευρώ. Ήρθαν 4 τεμάχια τραγανά στις άκρες πιο ζυμαρένια στο κέντρο. Όντως δεν καταλαβαίνεις γεύση κρεμμυδιού. Νόστιμη γεύση και "γλυκιά". Για να πω την αλήθεια, περίμενα τη βουβαλίσια κρέμα στην άκρη του πιάτου, εξωτερικά από την πίτα. Τα κρεμμυδοπιτάκια θύμιζαν φλογέρες στο σχήμα. Προτείνονται!

- Λαχανικά σχάρας σε τάρτα κανταϊφι με μανούρι στα 6 ευρώ. Για τους λάτρεις είναι πολύ καλή επιλογή. Η βάση είναι από κανταϊφι και τα λαχανικά είναι απλωμένα το ένα πάνω στο άλλο. Μπόλικη ποσότητα από κολοκυθάκι, μελιτζάνα, τομάτα, μανιτάρι και πιπεριά και στην κορυφή μανούρι. Καλοψημένα λαχανικά, σε 1-2 μπουκιές βγήκε μια πικράδα να πω την αλήθεια αλλά δεν μπορεί να επηρεάσει το όλο αποτέλεσμα.

- Στραπατσάδα σε σύγκλινο Μάνης και ταλαγάνι στα 6 ευρώ. Ίσως το πιο αδύναμο πιάτο. Θα ήθελα πιο αέρινο το αυγό και όχι τόσο συμπαγές, το ταλαγάνι ήταν σε μικρά κυβάκια που δεν γινόταν αισθητό ενώ το σύγκλινο ήταν ξεροψημένο σαν μπέικον. Αρκετά πιπεράτη. Αρκετή ποσότητα, οκ για να το μοιραστούν 4 άτομα αλλά όχι για να το πάρει "εργολαβία" κάποιος μόνος του, χωρίς να μας ξετρελάνει.

- Μπουκαλάκι Κόκα Κόλα 250 μλ στο 1.5 ευρώ.
- Μπύρα βαρελίσια 330 μλ Άλφα στα 2 ευρώ παγωμένη!

- Για αρχή μας προσέφεραν μαύρο ψωμάκι που δεν δοκιμάσαμε, νερό κρύο και κέρασμα παγωτό βανίλια στο ποτηράκι με σιρόπι φράουλας.

ΣΥΝΟΛΟ:23 ευρώ, με την έκπτωση 20.

Συμπερασματικά θα αναφέρω πως πρόκειται για ΤΙΜΙΟ παίκτη της ΑΕΚτζίδικης πολιτείας και με καλές προϋποθέσεις για να παραμείνει στις βασικές επιλογές και όχι μεταξύ πάγκου και εξέδρας. Οι επιλογές του είναι θελκτικές, το χειμώνα νομίζω πως θα τιμηθεί από τον κόσμο και θα βάλει και αυτό ένα λιθαράκι για να ανέβει ακόμα περισσότερο η περιοχή.

Αν φτιαχτεί επιτέλους και το γήπεδο της ΑΕΚ (τους το εύχομαι ολόψυχα) θα μιλάμε για αναγέννηση της περιοχής και με πολλούς υποψήφιους επισκέπτες.

Η συμβουλή μου είναι να το επισκεφθείτε με παρέα γιατί πάλι τα έφαγα όλα σχεδόν μόνος μου και ναρκώθηκα σαν τον όφι. Αν είστε ζευγάρι το πολύ 3-4 πιατάκια θα σας ικανοποιήσουν γευστικά και ποσοτικά. Για να χωνεύσετε καθίστε στην απέναντι πλατεία στα παγκάκια. Θα ξανανιώσετε παιδί...

Υ. Γ 1 Τώρα που ξαναδιαβάζω την κριτική του PONTIKIOU, νομίζω πως τη διάβασαν και οι ιδιοκτήτες αν κρίνω από τα σχόλια για την κρεμμυδόπιτα (3 τεμάχια ενώ στη δική μου περίπτωση 4), όπως και στην στραπατσάδα (με αρκετό πιπέρι, αν και σε εμένα δεν άρεσε). Αν ισχύει, τα συγχαρητήρια μου για τις ανησυχίες τους!

Υ. Γ 2 Τους θερμούς χαιρετισμούς μου στην κυρία Μπαμπινιώτη!