Μεζεδοπωλεία - Γαλάτσι - Λαμπρινή, Αθήνα
Αυγ

Έμαθα την ταβέρνα πριν από περίπου 2 χρόνια, όταν μας την πρότεινε ένας φίλος σεφ, και από τότε περιμένω πώς και πώς να επιστρέψω Αθήνα για να φάω στον κύριο Δημήτρη.

Ας ξεκινήσω από την τοποθεσία, για να επισημάνω ότι δεν βρίσκεις έυκολα το μαγαζί. Έχω ως τοπόσημο μια αντιπροσωπεία piaggio επί της Γαλατσίου (όπως ανεβαίνεις στο δεξί σου χέρι), είναι στο στενό ακριβώς από πίσω.

Ας συνεχίσω με το χώρο. Το μαγαζί έχει εξαιρετική αυλή, με κιτς τραπεζομάντηλα, αλλά αν δεν τα είχε δεν θα μου άρεσε τόσο. Το χειμώνα τα πράγματα δεν είναι τόσο εξαιρετικά, ωστόσο αρκετά καλά, καθώς πρόκειται για μια μεγάλη σάλα με τζάκι. Ο κύριος Δημήτρης θα ανάψει το τζάκι ( και θα κάψει κυριολεκτικά ό, τι έχει) ακόμα και αν είστε οι μοναδικοί θαμώνες του μαγαζιού. Αν θυμάμαι καλά, κάποιες στάνταρ μέρες έχει και ζωντανή μουσική (ρεμπέτικα κυρίως), αλλά αν το σηκώνει η περίσταση, όλα γίνονται (πχ σε κάτι γενέθλια το είχαμε κάψει και ας ήμαστε οι μοναδικοί).

Στο κυρίως θέμα, που αφορά στις γεύσεις.. να ξεκινήσω την περιγραφή της σαλάτας? Τι να πρωτοπώ.. Λοιπόν, έχω δοκιμάσει 2 σαλάτες. Χωριάτικη: αληθινές ντομάτες, κρεμμύδια, αγγούρι και πεντανόστιμη φέτα! Η ποσότητα είναι πολύ μεγάλη, χορταίνουν και με το παραπάνω 5 άτομα. Η δεύτερη σαλάτα που έχω δοκιμάσει είναι μια ανάμεικτη (μαρούλι, ρόκα, καρότο κ. ά λαχανικά) με τη νοστιμότερη βινεγκρέτ που έχω δοκιμάσει. Είχε και τυρί-κρουτόν. Εξίσου τεράστια ποσότητα.

Όσον αφορά στους μεζέδες, να δοκιμάσετε ό, τι προτείνει ο κύριος Δημήτρης. Έχω δοκιμάσει πλευρώτους (πολύ καλό ψήσιμο, πολύ μεγάλη ποσότητα), όλα τα λαδοτύρια (εξαιρετικά), μελιτζάνες με τυριά (φοβερό), σουτζούκι (μιράν, τι άλλο να πω) και μια πατατόπιτα με κίτρινα τυριά (ρευστή γέμιση, πολύ πετυχημένο φύλλο, καταπληκτική).

Όσον αφορά στα κρέατα τώρα, αυτό που προτείνω είναι οπωσδήποτε τη σταβλίσια μοσχαρίσια μπριζόλα (για τους λάτρεις, ζητήστε τη με αίμα, ο άνθρωπος είναι Ο Ψήστης), κι εδώ μιλάμε για πάρα πολύ μεγάλη ποσότητα! Ακόμη, προτείνω το μπιφτέκι του, εκπληκτικό και τεράστιο ΚΑΙ αυτό. Εμείς του ζητάμε να μας φέρει όλα τα κρεατικά στην τάβλα και τις πατάτες ξεχωριστά (αχ αυτές οι πατάτες, φυσικά σπιτικές και τηγανισμένες όπως πρέπει-τραγανές έξω, μαλακές μέσα).

Από αλκοόλ, έχει μεγάλη ποικιλία στις μπύρες (leffe, la trappe, weihenstephan, paulaner κ. ά), κρασί ό, τι σας προτείνει από χύμα. Δεν έχω ρωτήσει για εμφιαλωμένα.

Στο τέλος, πάντα θα κεράσει καρπούζι και ραβανί, ή καρυδόπιτα (γενναίες μερίδες).

Οι τιμές είναι λογικές, χωρίς να θυμάμαι συγκεκριμένα ποσά, γιατί πάντα κερνάει το μαγαζί συνήθως τα ποτά και μερικούς μεζέδες. Αυτό που σίγουρα θυμάμαι είναι ότι στο τέλος πάντα αφήνω κάτι παραπάνω γιατί νιώθω ότι έχω βάλει τον ιδιοκτήτη μέσα. Οι σταβλίσιες πάνε με το κιλό και τα μεζεδάκια είναι στα 3-4 ευρώ.

Συμπερασματικά, προτείνω να μην το παρακάνετε στην παραγγελία γιατί το μαγαζί είναι για μεγάλια στομάχια και να πάτε οπωσδήποτε. Ιδανικά μεγάλη παρέα για να ευχαριστηθείτε την ποικιλία των γεύσεων (ε δε λέει τώρα να πας εκεί ρομαντικό ραντεβουδάκι και μετά να μην μπορείς να σηκωθείς από την καρέκλα).