Μεζεδοπωλεία - Νέα Φιλαδέλφεια, Αθήνα
Αυγ

Μια ζεστή μέρα -Παρασκευή- του Ιούλη, την περίοδο του αυστηρού capital control, αποφασίσαμε να πάμε με τον κολλητό μου και την κοπέλα μου στο εν λόγω μεζεδοπωλείο. Ο φίλος μου εξαιρετικά ανυπόμονος με το θέμα του φαγητού είχε ελαφρώς θυμώσει επειδή μπερδευτήκαμε λίγο και παρκάραμε κάπου 400-500 μέτρα μακρυά. Φυσικά η επιλογή του μεζεδοπωλείου έγινε μέσω των άριστων κριτικών του site (pontiki είσαι πλέον η αγαπημένη μου στης περιγραφές και σε θεωρώ ισότιμη του fratello και mavtasou).

Ατμόσφαιρα απίστευτη. Όμορφος κήπος, χρωματιστός χώρος, συμπαθητικά τραπέζια (αν και σε μικρή απόσταση μεταξύ τους). Εδώ άλλωστε η πολυκοσμία δε σε χαλάει. Κόσμος κάθε ηλικίας και κυρίως 20-40. Θερμός και καλός φωτισμός. Πράσινο όσο επιτρέπει η περιοχή (δέντρα πεζοδρομίου και γλάστρες) και ο μικρός χώρος. Καθαρές τουαλέτες.

Ρεσιτάλ εξυπηρέτησης από τη Γεωργία (ιδιοκτήτρια). Αψεγάδιαστο σέρβις. Παρά το φόρτο εργασίας έγινε άμεση παραγγελειοληψία και τα πράγματα έφτασαν και νωρίτερα του αναμενόμενου μπορώ να πω αλλά και με τη σωστή σειρά. Σε ό, τι ζητήθηκε η Γεωργία ήταν εκεί και ας είχε πολλά άλλα τραπέζια να φροντίσει. Υπάρχει οργάνωση και συντονισμός και αυτό μου αρέσει. Δεν υπήρχε φυσικά χρόνος για γνωριμίες και δημόσιες σχέσεις λόγω της ώρας αιχμής.

Παρακάτω παραθέτω τα όσα παραγγείλαμε

Το κυπριακό πιτάκι (με κοτόπουλο, χαλούμι, κτλ. ) ήταν ίσως το πιο όμορφο πιάτο (4/4). Το μόνο παράπονο ήταν το μικρό του μέγεθος.

Η σαλάτα Byraki ήταν αρκετά καλή (3,5/4) (ντομάτα, πιπεριά, ρόκα, λαδωτήρι σε φλίδες-φετούλες και φυσικά μπαλσάμικο και πολύ άρωμα καλοκαιρινής μεσογείου)

Οι μαμίσιες τηγανητές πατάτες ήταν ένα άλλο εξαιρετικό ποίημα γεύσης (4/4). Έχω φάει άπειρες τηγανιτές πατάτες και πραγματικά ψάχνω το λόγο που εδώ είναι πιο νόστιμες. Το καλό ελαιόλαδο(που ανανεώνεται τακτικά); το τέλειο τηγάνισμα; Οι άριστες σε ποιότητα πατάτες;

Τα πανσετάκια ήταν και αυτά εξαιρετικά και πολύ νόστιμα αλλά η μερίδα μικρή. Να σημειωθεί ότι το μαρινάρισμα είχε περισσότερη γλυκιά παρά πικάντικη γεύση. Θα τα προτιμούσα πιο χοντροκομμένα.

Το κοτόπουλο με κρέμα γάλακτος ήταν και αυτό εξαιρετικό και ολόφρεσκο.

Πήραμε επίσης και μια μπύρα συν μια κόκα κόλα και κέρασαν φυσικά και ένα όμορφο γλυκό.

Vfm. Πολύ καλό γύρω στο 3,5/4 και εξηγούμαι: Το κατάστημα άψογα σε όλα του ή σχεδόν σε όλα διότι η μόνη μου γκρίνια είναι οι μικρές ποσότητες. Θα προτιμούσα 15% αύξηση στην τιμή με τουλάχιστον 25%-30% στο μέγεθος των πιάτων. Για να φάτε καλά υπολογίστε 2,5-3 πιάτα ανά άτομο ενώ σε άλλα μαγαζιά με 1,5 πιάτο/άτομο σκας στο φαι (πχ. Γελαστό κρεμμύδι). Για 2,5 (η κοπέλα τσίμπησε πολύ ελάχιστα) άτομα πληρώσαμε 35 ευρώ (12 το άτομο συν πότο) αλλά δε χορτάσαμε. Η απόδειξη με 23% ΦΠΑ πλέον αυτονόητη. Όμως η υποδειγματική εξυπηρέτηση και η απίστευτη (για αστική) ατμόσφαιρα και χώρος όπως και τα εξαιρετικά πιάτα με κάνουν να δώσω το 4άρι.

Να πάτε και να παραγγείλετε τα πάντα χωρίς ενδοιασμό. Πρόκειται για ένα διαμάντι.