Ελληνική κουζίνα - Γλυφάδα, Αθήνα
Αυγ

Σάββατο βράδυ 22 Αυγούστου πήγαμε στο Δράμι της Γλυφάδας. Σημειώνω ότι στο άλλο μαγαζί (Δράμι στην Αγ. Βαρβάρα) έχω κάνει τουλάχιστον 5-6 επισκέψεις το χεμώνα, άρα το μενού/τιμές/ατμόσφαιρα του ΔΡΑΜΙ μου είναι γνωστή.
Ο λόγος που μέχρι τώρα δεν έχω γράψει κριτική για το ΔΡΑΜΙ της Αγ. Βαρβάρας είναι η άποψή μου ότι κριτικές θα αναρτώ μετά από -τουλάχιστον-3-4 επισκέψεις...

Στο δια ταύτα λοιπόν, 6 άτομα στο ΔΡΑΜΙ Γλυφάδας: καταρχήν ο χώρος είναι πολύ όμορφος και με ιδιαίτερη διακόσμηση (όχι φανταχτερή αλλά έξυπνα πρωτότυπη, ζεστή και ευχάριστη) βέβαια μέτρησε επιπλέον θετικά το ότι μας είχαν δώσει ένα πολύ ωραίο και άνετο τραπέζι -είχα κάνει κράτηση για 6 και το τραπέζι μας ήταν 10άρι οπότε η άνεση που είχαμε δίνει το 4 στη βαθμολογία του χώρου.

Με το που μπήκαμε αμέσως ήρθε ο χαμογελαστός σερβιτόρος να φέρει νερό (φάουλ το εμφιαλωμένο νερό - όπως έχω ξαναγράψει το νερό βρύσης μια χαρά είναι... και δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να χρεωνόμαστε το νερό που καταναλώνουμε στην Ελλάδα) και να ζητήσει να μας εξυπηρετήσει.

Παραγγείλαμε τη Σαλάτα Δραμι και τη χωριάτικη οι οποίες ήταν εξαιρετικές (και σε ποσότητα και σε εμφάνιση αλλά και σε γεύση). Φρέσκα υλικά, οι ντομάτες με φοβερό άρωμα και γλύκα συν τα "μπαστούνια" τυριού φέτας που είναι φρυγανισμένα με σουσάμι και απογειώνουν τη χωριάτικη (ΟΚ τα υλικά της χωριάτικης είναι και στην εποχή τους, αλλά δεν είναι απαραίτητο ότι παντού βρίσκεις τα καλύτερα).

Δύο "πατάτες πειραγμένες" σερβιρισμένες στη σέσουλα (αυτή τη φορά μου φάνηκαν λίγο πιο ¨αρπαγμένες" στο τηγάνι αλλά μικρό το κακό -δεν έμεινε ούτε μία.

Μία σκεπαστή πίτα με σουτζούκι, τυριά και λοιπά αλλαντικά μέσα, πάρα πολύ νόστιμη...

Ένα κοντοσούβλι (πολύ νόστιμο και ζουμερό με όλους τους χυμούς του το κρέας σερβιρισμένο στο πολύ όμορφο πυρίμαχο σκεύος (ίδεν είμαι σίγουρη για το μέγεθος της μερίδας, ίσως θα έπρεπε να έχει κάτι παραπάνω??? ή επειδή είμαι φαγού δε χορταίνω?? ή μήπως θα επρεπε στις εποχές που διανύουμε να προσάρμοζε προς τα κάτω την τιμή του???).
Μία μερίδα με κοτόπουλο φιλέτο, ομοίως πάρα πολύ νόστιμο και τρυφερό το κρέας.

Συνοδεύσαμε το γεύμα μας με περίπου 2,5 Kgr κρασί μοσχοφίλερο χύμα πολύ καλό και ευκολόπιοτο (αρχικά πήραμε ροδίτη αλλά δε μας ικανοποίησε σαν γεύση και το αλλάξαμε) συν δύο ποτήρια μπύρες.

Στο τέλος μας κέρασαν τη γρανίτα τους που προσφέρει την απόλυτη δροσιά τώρα το καλοκαίρι...

Ολα τα παραπάνω αναλογούσαν σε Euro 16,00/άτομο, ποσό που δεν λες ότι ξεφεύγει από τη λογική δαπάνης γεύματος -σημειώνω όμως ότι γενικώς είμασταν προσεκτικοί με την παραγγελία μας και δύο κυρίες της παρέας απλώς τσίμπησαν.... Το 3άρι στο vfm οφείλεται στο ότι οι τιμές -στα κυρίως πιάτα- μπορούν να κατέβουν λίγο -δεδομένου ότι τα περισσότερα κυρίως πιάτα δεν έχουν κάτι να τα συνοδεύει πχ. πατάτες, ρύζι κλπ- σε συνάρτηση πάντα με την εποχή που ζούμε.

Φυσικά και θα συνεχίσω να επισκέπτομαι το ΔΡΑΜΙ (είτε Αγ. Βαρβάρας είτε Γλυφάδας) αφού είμαι απόλυτα ικανοποιημένη από τις γεύσεις και το service γενικότερα.