28 Αυγ 2015

Σάββατο βράδυ στο ΜΥΚΗΝΩΝ ΓΩΝΙΑ μετά από κράτηση λίγες ώρες πριν. Το μαγαζί ήταν αρκετά ψηλά στο τεφτέρι μου μετά από τις κριτικές εδώ και η ιδέα να περάσω μια τόσο ζεστή βραδιά σε μια πλατεία (ουσιαστικά) με καλό φαγητό και ζωντανή μουσική έμοιαζε ιδανική.

Ο εξωτερικός χώρος είναι ό, τι πρέπει για Καλοκαίρι. Ο τρόπος που είναι τοποθετημένα τα τραπεζάκια στον πεζόδρομο και στην πλατεία κάνει το μαγαζί παρεΐστικο ενώ τα δέντρα πρέπει να προσφέρουν δροσιά ακόμα κι αν κάποιος προτιμήσει για μεσημεριανό.

Μεγάλο ατού είναι το τραπεζάκι με την ορχήστρα. Δυο αγόρια (κιθάρα-μπουζούκι) και μια κοπέλα (φωνή) κάνουν την ατμόσφαιρα ακόμα πιο όμορφη. Κάποια στιγμή έπεσαν και 2-3 χοροί από παρέες.

Η εξυπηρέτηση είναι ακριβώς όπως πρέπει να είναι σε ένα τέτοιο "χαλαρό" μαγαζί. Κεφάτα παιδιά χαμογελαστά και απίστευτα γρήγορα. Κατά την παραγγελία δε σημειώθηκε τίποτα σε χαρτί και ήμουν πεπεισμένος ότι τα μισά τουλάχιστον θα έρθουν λάθος. Ε, λοιπόν ήρθαν όλα σωστότατα.

Ο κατάλογος έχει αρκετά πράγματα σε σχετικά καλές τιμές. Πήραμε αρκετά πιατάκια για τη μέση με καλύτερα τα καλτσούνια με το ανθότυρο. Πραγματικά γιαγιαδίστικη γεύση που μου θύμισε τα παιδικά μου χρόνια. Επίσης πολύ δυνατοί ήταν οι τεράστιοι ντοματοκεφτέδες και η μελιτζάνα τους. Πάντως ό, τι και να δοκιμάσαμε ήταν γευστικό και σε μεγάλες ποσότητες. Το τσίπουρό τους είναι πολύ νόστιμο κι ενώ ήπια ποσότητα δε με πείραξε καθόλου και μαζί με τον λογαριασμό (29 ευρώ χωρίς τα ποτά και σκάσαμε) ήρθε κέρασμα παγωτό βανίλια-σοκολάτα σε ποσότητα για 4 άτομα όχι για 2!!!

Σε γενικές γραμμές μιλάμε για ένα πολύ τίμιο μαγαζί που θα ξαναπάω σίγουρα και το προτείνω ανεπιφύλακτα.

28 Αυγ 2015

katergaris