29 Αυγ 2015

Είπα να γίνω και εγώ μέλος αύτης της μεγάλης παρέας που αγαπά το καλό φαγητό και το διαδίδει με κάθε δυνατό τρόπο!!! Ήμουν ανάμεσα σε δύο μαγαζιά, για την πρώτη μου κριτική και τελικώς κέρδισε το μεζεδοπωλείο γυμνάσιο λόγω της πολύ καλής εντύπωσης που μου έκανε η πρόσφατη επίσκεψή μου (21-8).

Δύο μέρες ενώ είχαμε γυρίσει με τον φίλο μου απο την μαγευτική Αμοργό, το σπίτι δεν μας κράταγε για κανένα λόγο, και είπαμε να πάμε μία βόλτα στην κοσμοπολίτικη Νέα Φιλαδέλφεια για λίγο τσίμπημα!

Παρκάραμε στη Βρυούλων και περπατώντας μας άρεσε ιδιαίτερα ο εξωτερικός χώρος του μαγαζιού και είπαμε να κάτσουμε! Υπήρχαν μόλις δύο άδεια τραπέζια, πράγμα που μου έκανε μεγάλη εντύπωση λόγω εποχής! Προτιμήσαμε αυτό που ήταν στο πλαινό κομμάτι του μαγαζιού, το έπιανε και το αεράκι.... χάρμα ήταν!

Το τραπέζι και οι καρέκλες ήταν σιδερένια, βολικότατα!

Σερβιτόροι υπήρχαν δύο. Μία κοπέλα και ένα αγόρι, πολύ εξυπηρετικοί και μονίμως χαμογελαστοί. Το αγόρι μάλιστα μας πρότεινε το πιάτο ημέρας και πολύ καλά έκανε, μιας και ήταν εξαιρετικό!

Πήραμε συνολικά πέντε πίατα και ειλικρινά μας ενθουσίασαν.

~ Χωριάτικη σαλάτα με παξιμαδάκια μέσα! Ήταν μία τέλεια σύνδεση της χωριάτικης με του ντάκου. Η μερίδα ήταν πολύ μεγάλη, φάγαμε πολύ και πάλι έμεινε αρκετή στο πιάτο.

~ Κολοκυθοκεφτέδες! Πάθαμε πλάκα, λες και τρως κολοκυθοκεφτέδες της γιαγιάς! Ζουμεροί, με μυρωδικά και τυράκι μέσα. 5 τεμάχια στο σύνολο!

~ Παστουρμαδόπιτα!!!!!! Η καλύτερη που έχω φάει ποτέ σε μαγαζί και το εννοώ! Εξαιρετικό φύλλο χωρίς ίχνος λαδιού, μπόλικο παστουρμά και μια κόκκινη σαλτσούλα ποίημα!

~ Πανσετάκια με ρακόμελο και μαύρι σουσάμι. Πολύ γευστικό και ιδιαίτερο πιάτο! Σερβιριζόταν με χειροποιήτα πατατάκια. Πολύ μεγάλη μερίδα: 6 πανσετάκια.

~ Μπιφτέκια κοτόπουλο με σως φέτας. Ήταν το πιάτο ημέρας που μας πρότεινε ο σερβοτόρος και μας ξετρέλανε! Πολύ ζουμερό και αρωματικό το μπιφτέκι και η σως φέτας το απογείωνε!

Για ποτό επιλέξαμε ρακή χύμα! Πολύ καλή.

Για ολα τα παραπάνω πληρώσαμε 36€ με νόμιμη απόδειξη, ποσό που άξιζε το φαγητό στο 100%!

Μας ικανοποίησε αφάνταστα η επισκεψή μας στο γυμνάσιο, τόσο που από χειμώνα είναι δεδομένο πως θα γίνει στέκι.
(Να αναφέρω πως κατά τη διάρκεια της βραδιάς προσέθεσαν άλλα 3-4 τραπέζια που γέμισαν με μιας)

29 Αυγ 2015

eytuhia@food