Μεζεδοπωλεία - Εξάρχεια, Αθήνα
Αυγ

Άμα λάχει λοιπόν!
Ένα πανέμορφο μεζεδοπωλείο στο κέντρο της Αθήνας, πολύ κοντά στο λόφο του Στρέφη.
Μου είχαν πεί διάφοροι φίλοι, πως αξίζει, μια και δυο και τρείς επισκέψεις το εν λόγω μαγαζί και με το που μου δώθηκε η ευκαιρία πήγα κι εγώ σαν καλό κορίτσι.

Η επίσκεψη μας πραγματοποιήθηκε τέλη Ιουλίου, ένα βράδυ Δευτέρας! Ήμασταν 4 άτομα και φτάσαμε στο μαγαζί γύρω στις 21.30! Δεν υπήρχε ούτε ένα άδειο τραπέζι!!!!! Περιμέναμε περίπου δέκα λεπτά όρθιοι, μέχρι που μετέφεραν ένα τραπέζι κοντά στο πόστο των σερβιτόρων που υπήρχε αρκετός ελεύθερος χώρος! Να ναι καλά οι άνθρωποι γιατί με τόσο κόσμο ακόμα θα περιμέναμε για να αδειάσει τραπέζι! Απο ότι μου είπε μία φίλη το Άμα λάχει παλιότερα ήταν σχολείο εξού και η πολύ μεγάλη και ευάρη αυλή του! Υπήρχαν πολλά, πάρα πολλα τραπέζια, γεμάτα κόσμο που έτρωγε, έπινε και απολάμβανε την υπέροχη ατμόσφαιρα!

Στα του service τώρα! Μέτρησα 5 άντρες σερβιτόρους, 1 κοπέλα και αραιά και που αναλάμβανε χρέη σερβιτόρου ή barman ένα παλικάρι γύρω στα 30 που κάτι μου λεει πως θα ήταν ένας εκ των ιδιοκτητών! Τα δύο αγόρια που εξυπηρέτησαν εμάς ήταν άψογα! Πολύ ευγενικά, μας απάντησαν με μεγάλη προθημεία στις δύο απορίες μας πάνω στο μενού και το βασικότερο, δεν μας καθυστέρησαν στο ελάχιστο ούτε τα ποτά ούτε τα φαγητά!

Δοκιμάσαμε τα εξής:

1. Σαλάτα με ρόκα, πατζάρι, ψητό χαλούμι, φουντούκι και σως πετιμέζι με θυμάρι!
Πολύ φρέσκια και νοστιμη! Αν είχε λίγο παραπάνω πατζάρι θα ήταν κορυφαία!

2. Τηγανιά μανιταριών! Πεντανόστιμο πιάτο, με τα μανιτάρια ζωντανά, να κρατάνε όσο ακριβώς πρέπει! Σχετικώς λεμονάτη γεύση, σπέσιαλ!!

3. Μυζηθροπιτάκια με ανθόμελο και σουσάμι! Για τους λάτρεις των γλυκό-αλμυρών γεύσεων είναι ότι πρέπει!! Να σειωθεί πως τα μυζηθροπιτάκια ήταν χειροποίητα.

4. Χορτοκεφτέδες με γλυκό τραχανά. Μες τον κεφτέ ξεχώριζες εκτός των χόρτων και τη φέτα! Δεν με ενθουσίασε σαν πίατο. Νίωθω ότι κάτι του έλειπε.

5. Ξυδάτο λουκάνικο! Εγώ προσωπικά ξετρελάθηκα! Όταν βρίσκω αυτό το προ'ι'όν σε καταλόγους μεζεδοπωλείων πάντα το επιλέγω μιας και αγαπώ τις πιο όξινες γεύσεις! Αρκετά μεγάλη μερίδα!

6. Χοιρινή τηγανιά με δεντρολίβανο και λεμόνι, μυρωδάτη και λαχταριστό! Στα συν του πιάτου, ήταν πως το κρεατάκι δεν είχε ίχνος λίπους!!

7. Κουσκουσάκι Θεσσαλονίκης με άγρια μανιτάρια, κοτόπουλο και καπνιστό χοιρινό! Θεσπέσιο!!! Όταν το παραγγείλαμε θεωρούσαμε πως θα είναι κρύο αλλά τελικά ήταν ζεστό (βλέπε κουσκουσότο). Τα υλικά έδεναν υπέροχα μεταξύ τους, ήταν άριστα μελωμένο, επειδή δεν αρκεστήκαμε στη μία μερίδα με το που γυαλίσαμε το πιάτο πήραμε και δεύτερη!

Ήπιαμε ένα λίτρο λευκό κρασί, δροσερό και ελαφρύ!!

Συνολικά πληρώσαμε 65€! Δηλαδή
16€ και κάτι ψηλά το άτομο! Ικανοποιητικό ποσό για τα αρκετά φαγητά που καταναλώσαμε!!

Η βραδιά ήταν υπέροχη, φύγαμε χορτάτοι και καλοτα'ι'σμένοι προφανέστατα! Η μαστιχούλα που μας κέρασαν πριν φύγουμε ήταν ότι έπρεπε. Όλα ήταν ιδανικά και όπως ακριβώς αρμόζει σε ένα μαγαζί που βρίσκεται σε ένα τόσο όμορφο μέρος και εξυπηρετεί τόσα πολλά άτομα καθημερινά!
Συγχαρητήρια και καλή συνέχεια παιδιά!!!!