30 Αυγ 2015

Παμε να το παιξουμε ψαγμενοι σε αυτην την κριτικη καθοτι γενημμα θρεμα Αιγαλεωτης..: P

Πισω στο 2011 οταν επινα με την παρεα μου ρακομελακια στην πολυσυχναστη πλεον Αγιας Λαυρας, υπηρχαν 2 ρακαδικα το "για ρακακι παρατριχα καφενες" με προσανατολισμο στις οικονομικες τιμες και ενα πολυ μικρο καταλογο για μεζεδακια. Αντιθετως η ρακαδημια η οποια ειναι ενα πλεον με τις ρακοθεωριες απο οτι εχω καταλαβει, σαφως με προσανατολισμο στην κουζινα και οχι μονο στο αλκοολ. Εισαγωγη τελος, σημερα οπως γνωριζετε εχει εξελιχθει σε στεκι της μοδος, πασαρελλα, νυφοπαζαρο κλπ δεν ειναι του στυλ μου αυτα ειδικα δε η πολυ φασαρια...

Παραυτα οι ρακοθεωριες με ικανοποιουν γευστικα. Το 44% στην γευση το θεωρω παρεξηγημενο και προφανως οφειλεται στον χαμο που γινεται τα βραδια σε ολα τα μαγαζια της Λαυρας οποτε τα επιπεδα εξυπηρετησης και γευσεις φθηνουν.

Μεσημεροαπογευμα ΣαββατοΚυριακου η κατασταση ειναι πιο ησυχη, η εξυπηρετηση καλυτερη και το κλιμα πιο ανθρωπινο για να φας οπως πρεπει, αυτες τις ωρες προτιμω.

Παμε στο ψητο!!!

Σαλατα με σπανακι, μια βινεγκρε μελιου, ξιγαλο (ελαφρυ τυρι τυπου φετας με υφη κρεμας), μπεικον (ωραια καβουρδισμενο), ροδι ωραια σαλατα 3/4

Απακι χοιρινο περασμενο απο τηγανι χωρις λαδια γεναια μεριδα νοστιμο 3/4

Τηγανητες πατατες με κεφαλοτυρι φρεσκιες μεγαλη ποσοτητα και σωστη εκτελεση του πιο απλου πιατου που συνηθως "εκτελειται" κυριολεκτικα 3/4

Μπουγιουρντι με παστουρμα 6,70€ υπερτιμολογημενο κατ εμε μικρη ποσοτητα ελαχιστος παστουρμας, εδω βαζω 1,5/4

Κοντοσουβλι με οφτη πατατα, ψημμενο σε σιδερενιο σουβλι με χοντρα κομματια χοιρινου, ψηνεται εκεινη την ωρα και να ξερετε πως αργει πρεπει να εκανε κανα 35' και μια συμπαθητικη σως τωρα θα σας κουφανω 2,8/4

Το αγαπημενο μου Πανσετακια με σοσ βινεκρετ το προτεινω. Απο την σχαρα μπαινουν σε τηγανι οπου δενεται η σως, τις προηγουμενες φορες ηταν πιο ζουμερη και πιο νοστιμη. 3/4

Η σερβιτορα ηταν ευγενενικη και το σορτσακι της κοντο.

Ειναι μια απο τις επιλογες μου θα προτεινα στους φιλους απο δω να πανε αλλα μεγαλη προσοχη στη ωρα που θα διαλεξετε οχι με την μαζα στα συγκεκριμενα στεκια

30 Αυγ 2015

JohnGo