Τσιπουράδικα - Ουζερί - Αγ.Δημήτριος, Αθήνα
Αυγ

Για όσους ασχολούνται με τα αθλητικά, το καλοκαίρι που δεν υπάρχει τόσο μεγάλη δράση όπως τον χειμώνα, οι αθλητικές εφημερίδες αναλώνονται κυρίως με τις μεταγραφικές "μπόμπες" στο ποδόσφαιρο, τις όντως πολύ καλές μεταγραφές στο μπάσκετ όπου είμαστε στο κορυφαίο επίπεδο, και τις "μεταγραφές" στο βόλευ που... ας μην το συζητήσουμε... Υπάρχουν πολλές ιστορίες στο άθλημα...

Επίσης ασχολούνται και με τις καλοκαιρινές προετοιμασίες των ομάδων όπου το μεγάλο αστέρι και μεταγραφή της ομάδος πέταξε 4-5 "παστέλια" στις "μπυραρίες" και τις "πιτσαρίες" για να ξεμουδιάσουν και την επόμενη μέρα βγαίνουν οι εφημερίδες και γράφουν σε στυλ τιτανοτεράστιου Αλέφαντου

"ΘΑ ΠΕΣΟΥΝ ΤΑ ΤΣΙΜΕΝΤΑ"....

Και αρχίζω να μπαίνω και στο θέμα σιγά-σιγά... Τέλος καλοκαιριού, τέλος χαλάρωσης και αρχή προετοιμασίας σιγά-σιγά... Η χειρότερη περίοδος κατά την άποψη μου καθώς για 2 τουλάχιστον βδομάδες θα "σέρνομαι" στο τρέξιμο και οι υπόλοιποι συμπαίκτες θα μου "ρίχνουν" γύρους. Όμως πιάστηκα αδιάβαστος...
Με τι παπούτσια ρε μεγάλε θα κάνεις προετοιμασία ?

Ομολογώ το είχα αμελήσει και ψάχνοντας στο διαδίκτυο βρήκα ένα κατάστημα στην Άνω Γλυφάδα όπου θα έκανα την αγορά μου. Όλα καλά ως εδώ. Μετά σκέφτομαι ότι ήταν ευκαιρία να δοκιμάσω και κάποιο νέο μαγαζί. Η πρώτη επιλογή ήταν ένα μαγαζί στην Αργυρούπολη αλλά ήταν κλειστό, η δεύτερη επιλογή ήταν πρόταση ενός φίλου και λεγόταν Λαδοφάναρο, κλειστό κι αυτό. Και να λοιπόν η ευκαιρία για το Τσιπουράδικο by RIF, υπήρχε και μια έκπτωση μέσω εκπτωτικού site στο 20%, οπότε κάναμε την επίσκεψη μας.

Επίσκεψη Τρίτη 25/8/2015 και ώρα 20.45

Για το πως θα πάτε, αδυνατώ να σας πω γιατί έβαλα gps και ανεβοκατέβηκα κάποια στενάκια. Θα πω μόνο πως απέναντι βρίσκεται ένα σουπερμάρκετ Σκλαβενίτης. Η τοποθεσία αρκετά ήσυχη, το μαγαζί βρίσκεται σε μια μικρή πλατειούλα, δίπλα από μια γωνιακή καφετέρια, ένα φαρμακείο και ένα πρακτορείο ΟΠΑΠ.

Εμείς καθίσαμε έξω, ο μέσα χώρος είναι σχεδόν άδειος από τραπέζια. Ο κόσμος δεν ήταν πολύς, η βραδιά ήταν χαλαρή και ήρεμη. Ούτε ο εσωτερικός χώρος μου φάνηκε κάτι το ιδιαίτερο (θυμάμαι το ενυδρείο με τα ψαράκια μόνο) αλλά το αναγνωρίζω πως οι κοπέλες που το άνοιξαν επένδυσαν στο φαγητό τους και τη διάθεση τους και όχι στη διακόσμηση. Η διακόσμηση μπορεί να κοστίσει αλλά τη διάθεση και το μεράκι μπορείς να τα προσφέρεις μέσα από την καρδιά σου.

Η εξυπηρέτηση ήταν άμεση και ευγενική από την κοπέλα, απάντησε σε όποιες απορίες είχαμε και γενικά δεν προβληματιστήκαμε καθώς υπήρχαν άλλες 2 παρέες μόλις εκείνη τη στιγμή. Πιστεύω ότι τον χειμώνα ο μέσα χώρος θα κάνει πιο άμεση την επαφή με τον κόσμο, ειδικά αν ισχύει όπως διάβασα από τον fratello ότι έχουν και live βραδιές μουσικής. Με λίγο ποτάκι και καλή παρέα όλα γίνονται πιο εύκολα.

Ο κατάλογος περιέχει ψαρικά και κρεατικά όπως επίσης και διάφορους μεζέδες, χωρίς να σε κουράζει. Η τιμολόγηση τους είναι αξιοπρεπέστατη, όπως αρμόζει σε ένα μαγαζί που "πρέπει" να αγαπηθεί από τη γειτονιά. Eνδεικτικά θα πω πως το σαγανάκι με κατεψυγμένες γαρίδες κοστίζει 7 ευρώ, όταν αλλού το βλέπω να πιάνει 12άρια και κοκκινίζω από τα νεύρα μου. Και τα κρεατικά στα 7 ευρώ πάνω-κάτω, βλέπε γιαουρτλού.

Η παραγγελία μας:

- Στην αρχή έρχεται ωραίο φρυγανισμένο ψωμάκι με λάδι και κανάτα με κρύο νερό.

- Από τον δίσκο με κρύα ορεκτικά (όλα στα 3 ευρώ) διαλέξαμε:

1) χταπόδι ξυδάτο. Οπτικά ευπαρουσίαστο με κόκκους πιπεριού από πάνω. Γευστικά σκληρό. Δεν μας ικανοποίησε.

2) καβουροσαλάτα. Για μοιρασιά είναι μια χαρά με νορμάλ ποσότητα μαγιονέζας, εντάξει δεν περιμένω και φρέσκο καβούρι σε τέτοια τιμή. Για τη μέση είναι οκ.

- Πατάτες τηγανιτές στα 2.5 ευρώ. Πεντανόστιμες, σε πολύ μακριά κομμάτια και ρίγανη με αλάτι. Αν ξαναπάω στο μαγαζί επιβάλλεται να τις πάρω.

- Φέτα με μέλι στα 4 ευρώ. Νοστιμότατη και αυτή με όσο πρέπει μελοσούσαμο και πολύ ωραία κρούστα, τραγανή αλλά ψωμωμένη.

- Μικρή ποικιλία θαλασσινών στα 10 ευρώ. Περιείχε καλαμαράκια, μικρές γαριδούλες, γαύρο και αθερίνα. Αν και μικρή είναι αρκετά ικανοποιητική ποσοτικά, λίγο λαδάκι παραπάνω είχε αλλά ήταν καλοτηγανισμένη και ελαφριά. Εγώ προσωπικά ούτε καν καθάρισα το γαριδάκι.

- Ένα ποτηράκι ούζο με σπράιτ.
- 500άρα βαρελίσια μπύρα Άλφα στα 3 ευρώ.

- Κέρασμα λίγο καρπουζάκι και ένα μικρό κομμάτι μπακλαβά, τίποτα ιδιαίτερο αλλά εκτιμητέα κίνηση πάντα.

Συνολικά χρεωθήκαμε 26 ευρώ,20.8 με την έκπτωση.

Συμπερασματικά θα πω πως για την περιοχή είναι μια καλή λύση, σίγουρα όμως θα υπάρχει κάτι αντίστοιχο στην περιοχή σας. Σε επόμενη επίσκεψη θα δοκίμαζα τα κρεατικά του και τον ντάκο με τσίπουρο, και θέλω να πιστεύω πως "πειραματίζονται" και με νέα πιάτα ώστε να διατηρήσουν το ενδιαφέρον των πελατών αλλά και το δικό τους. Θα το πρότεινα να το επισκεφθείτε με καλή παρέα (τουλάχιστον 4 ατόμων) για να δοκιμάσετε αρκετά πιάτα.

Τώρα αν μου ζητούσατε να το βαθμολογήσω με αθλητικούς όρους, θα έλεγα πως με βάση την επίσκεψη μου θα ήταν στη μέση της βαθμολογίας χωρίς να κινδυνεύσει με υποβιβασμό.

Σίγουρα δεν κλαις τα λεφτα σου! Πάνω από όλα όμως μου αρέσουν αυτές οι προσπάθειες που έχουν θέληση και μεράκι και όχι γερό πορτοφολάκι.

Υ. Γ Πεντακάθαρες τουαλέτες με ατομικές πετσετούλες δίπλα από τον νιπτήρα!