Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Αμπελόκηποι, Αθήνα
Αυγ

Επισκεψη τις τελευταιες μερες του Ιουλιου, μετα τις πολυ καλες κριτικες που διαβασα στο ask4food. Και πραγματι αξιζε!

Ο χωρος ειναι ησυχος, σε ενα στενακι της Ριανκουρ, τουλαχιστον Κυριακη μεσημερι που πηγαμε εμεις. Καθησαμε εξω και ηταν αρκετα δροσερα. Δυστυχως ετσι δεν μπορεσα να επιβεβαιωσω αν οντως μεσα ο χωρος ειναι ακαπνος, αλλα θα ξαναπαω...

Η εξυπηρετηση ηταν γρηγορη - δεν ειχε και πολυ κοσμο εκεινη την ωρα - και παμε στα πιατα...
Το κοτσι στο φουρνο που πηρα εγινε αγαπημενο μου πιατο! Μαλακο, με πορτοκαλι και πατατες και φυσικα με την πετσα για εξτρα χοληστερινη! Ισως το καλυτερο που εχω δοκιμασει.

Επισης οι κεφτεδες που πηραμε για τη μικρη σιγουρα δεν ειναι ορεκτικο οπως φαινεται στον καταλογο. Ειναι ενα μεγαλο πιατο και περισσεψαν και για το σπιτι.
Το μπιφτεκι της συζυγου ηταν νοστιμο αλλα ενταξει, μπιφτεκι ειναι δεν περιμενα και πολλα. Δυο κομματια αρκετα μεγαλα παντως, και απο αυτο πηραμε σπιτι.
Γενικα οι μεριδες ειναι μεγαλες.

Εντυπωση μας εκανε στη χωριατικη που ειχε σχεδον μισο κιλο φετα επανω! Αλλου ψαχνεις το τυρι κατω απο το πιατο...
Τρια πιατα, σαλατα και ωραιοι κολοκυθοκεφτεδες με δυο μπυρες 48 ευρω. Μολις γυρισω Αθηνα ξερω που θα ξαναφαω!

Μια μικρη προσθηκη μετα απο επισκεψη στις 10/4 - η πρωτη φορα που καθησαμε μεσα. Το φαγητο παραμενει το ιδιο καλο, οπως και η εξυπηρετηση γι αυτο και ειναι καπως δυσκολο να κλεισεις τραπεζι τουλαχιστον τις Κυριακες που εχω προσπαθησει εγω.
Το μονο που θελω να αναφερω -μιας και για πολλους κριτικους ειναι θεμα ταμπου- ειναι οτι το καπνισμα μεσα επιτρεπεται μονο στο παταρι με τα λιγα τραπεζια. Ο κατω (μεγαλυτερος) χωρος μενει ακαπνος αλλα βεβαια ο καπνος απο το παταρι δεν ειναι καλα εκπαιδευμενος να παραμενει εκει αλλα κατηφοριζει και προς τα κατω. Στην περιπτωση μας στις 10/4, στον κατω χωρο πρεπει να ειμασταν καμια 30αρια ατομα και στο παταρι ΕΞΙ εκ των οποιων καπνιζε ΕΝΑΣ.

Η καπνα δεν ηταν εντονη αλλα οσμη υπηρχε. ΟΚ, δεν θα γκρινιαξω γι αυτο ουτε θα αλλαξω βαθμολογια. Το αναφερω γιατι σε κουβεντα μου προς ενα απο τα παιδια του μαγαζιου φευγοντας, δηλαδη ολα καλα και σημερα αλλα αν δεν καπνιζαν καθολου μεσα θα ηταν καλυτερα, απαντησε οτι αν τους το απαγορεψει θα γκρινιαξουν και θα τους χασει.
Εκατσα και σκεφτηκα λοιπον, ο Νικηφορος ειναι γεματος μεσα απο μη καπνιστες. Ακομα και στο χωρο των καπνιστων στο παταρι καπνιζε μονο ενας! Ποσο εχει να χασει τελικα ενα μαγαζι που γεμιζει απο κοσμο αν καθαρισει εντελως την ατμοσφαιρα του μεσα; Εξαλλου εχει χωρο και εξω! Μηπως πρεπει να το τολμησει;