Ελληνική κουζίνα - Ακρόπολη, Αθήνα
Αυγ

Αυτή είναι η πρώτη μου κριτική για εστιατόριο και ελπίζω να συνεισφέρω και εγω σιγά σιγά στην δημιουργία της όσο το δυνατόν καλύτερης αποψης για διάφορα εστιατόρια στην Αθήνα(μιας και έχω επισκεφθεί πάρα πολλά).
Τελευταία με έχει πιάσει μανία να επισκεφθώ τις ταράτσες με θέα Ακρόπολη οπότε το συγκεκριμένο εστιατόριο ήταν στις πρώτες μου μου επιλογές με βάση τις κριτικές που διάβασα από το site σας. Για να μη σας κουράσω άλλο.

Η θέα είναι καταπληκτική ίσως η καλύτερη που έχω δει ως τώρα - αρκεί να σας βάλουν σε σωστό τραπέζι γιατί από κάποια σημεία με δυσκολία φαίνεται ο Παρθενώνας. Εμείς πήγαμε 2 άτομα χωρίς κράτηση και πήγαν να μας βάλουν σε τραπέζι χωρίς ουσιαστική θέα του Παρθενώνα γιατί οπως είπαν είχαν άλλες κρατήσεις(το οποίο είναι απολύτως δεκτό αν είναι αλήθεια! ). Αφού τους είπαμε ότι θέλαμε τραπέζι με θεα μας έβαλαν σε ένα άλλο που είχε λίγο καλύτερη θέα αλλά όχι πολύ καλή. Το κακό είναι βέβαια οτι εκ του αποτελέσματος φάνηκε ότι δεν υπήρχαν κρατήσεις σε όλα τα τραπέζια με την καλη θέα αλλά στα μισά από αυτά. Τα άλλα τα κρατούσαν ίσως για παρέες που θα ερχόντουσαν με περισσότερα άτομα. (τα οποία ποτέ δεν ήρθαν και τα τραπέζια έμεινα άδεια όλο το βράδυ). Οπότε συνιστώ πριν πάτε να εξασφαλίσετε την καλή θέα αλλιώς δεν έχει νόημα.

Ορεκτικά πήραμε φέτα ψητή(αρκετά καλή) ένα σαγανάκι με μελιτζάνα και φέτα σε πήλινο (το καλύτερο πιάτο που φάγαμε) και πατάτες τηγανιτές φρέσκες(καλές) συν τζατζίκι(καλό) Για κυρίως πιάτο κυρίως πήραμε το mix grill. Δεν μπορώ να πω ότι εντυπωσιάστηκα γιατί μου φάνηκαν τα κρέατα αρκετά σκληρά. Η ποσότητα ήταν καλή αλλά δεν το συνιστώ σαν πιάτο. Γι αυτό βάζω και τα 2 αστέρια. Ίσως θα ήταν καλύτερα να δοκιμάσω από τα φαγητα του φούρνου που έχει. Θα το κάνω την επόμενη φορά. Επίσης πήραμε ένα μπουκάλι κρασί. Το σύνολο πήγε 60€
Στα υπόψιν το μαγαζί δεν κερνάει φρούτο ή γλυκό, Αν θες σου φέρνουν καταλογο με γλυκά να διαλέξεις.

Το Service ήταν καλό και εξυπηρετικό. Το μόνο πρόβλημα που διακρίνω είναι ότι σε ρωτάνε σε τακτά χρονικά διαστήματα αν τελείωσες με το φαγητό ώστε να μαζέψουν τα πιάτα. Εγω πήγα σε μια αρκετά χαλαρή μέρα όπου δεν είχαν λόγο να βιάζονται αλλά μας ρώτησαν 3-4 φορές. Φαντάζομαι ότι σε πιο φορτωμένη μέρα θα είναι πιο έντονο το κομμάτι των ερωτήσεων.

Το συνιστώ το μαγαζί κυρίως για την θέα(αλλά να την εξασφαλίσετε πριν πάτε)