Μεζεδοπωλεία - Πατήσια, Αθήνα

28/8 Παρασκευή βράδυ 4 άτομα πήγαμε στο ΕΠΙ ΤΟ ΛΑΙΚΩΤΕΡΟΝ για φαγητό, έχοντας κάνει κράτηση.
Στο εστιατόριο αυτό έχω κάνει πάνω από 6-7 επισκέψεις (ουσιαστικά είναι ένα μαγαζί που έχω εντάξει στην κατάσταση των τίμιων εστιατορίων που επισκέπτομαι συχνά) αλλά δοκιμάζοντας κάθε φορά πολλά και διάφορα δεν είχα καταφέρει να συγκρατήσω τα προσφερόμενα πιάτα με τις αντίστοιχες τιμές τους. Αυτή τη φορά πήγα οργανωμένη....

Λοιπόν, ας ξεκινήσω από το χώρο- καθίσαμε στην υπέροχη αυλή η οποία είναι σε δύο επίπεδα, μεγάλος χώρος με αξιοπρεπή απόσταση μεταξύ τους τα τραπέζια, στους τοίχους της αυλής σκαρφαλώνουν καταπράσινα φυτά, ο φωτισμός είναι τόσο ρομαντικός και ζεστός, το περιβάλλον γενικότερα σε κάνει να ξεχνάς πως βρίσκεσαι στο κέντρο της Αθήνας και απολαμβάνεις δροσιά σε τέτοια αυλή.... ενώ είσαι δίπλα στη Γαλατσίου!

Το προσωπικό εξυπηρετεί άμεσα και με χαμόγελο, τα φαγητά φθάνουν στο τραπέζι με σωστή ροή (πρώτα η σαλάτα και τα ορεκτικά μετά τα κυρίως-και όχι με καθυστερήσεις στους χρόνους που βγαίνουν τα φγητά από την κουζίνα).
Σημειώνω ότι στις 15/8/15 το βράδυ -με καύσωνα- που επιλέξαμε ακόμη μία φορά να πάμε στο εν λόγω μαγαζί, είχε σε λειτουργία τους εξωτερικούς ανεμιστήρες και επειδή στο τραπέζι που μας έβαλαν "χτυπούσε" τον ένα από εμάς ο ανεμιστήρας, στο επόμενο τραπέζι που μας έδωσαν "χτυπούσε" τον άλλο ο ανεμιστήρας, ο σερβιτόρος που μας εξυπηρετούσε με υπομονή και χαμόγελο προσπάθησε και μας βρήκε τραπέζι στο οποίο (εμείς οι παράξενοι) και δροσιά είχαμε και δε μας ενοχλούσε ο ανεμιστήρας (αυτό και άλλα πολλά όπως πχ. ότι κάθε φορά που γυρνάς το κεφάλι σου για να αναζητήσεις κάποιον να σε εξυπηρετήσει, είναι αμέσως στη διάθεσή σου, δίνει το 4 στην εξυπηρέτηση).

Στη γεύση, δε θυμάμαι ποτέ να έχω φάει ένα πιάτο που δεν με ικανοποίησε.
Συγκεκριμένα στις 28/8 πήραμε:

1/2 Kgr λευκό κρασί (αρωματικό, ευκολόπιοτο και ελαφρύ-ότι πρέπει για καλοκαίρι), 3-4 καραφάκια με τσίπουρο και 3 μπύρες.
1 εξωτική σαλάτα (με φρέσκα υλικά, πολύ-πολύ καλή! )
1 φέτα τυλιχτή (με μέλι και σουσάμι) απλώς καταπληκτική! -έγινε μάχη πάνω από αυτό το ορεκτικό)
1 πατάτες τηγανητές (ψιλοκομμένες και τηγανισμένες τόσο όσο να δίνουν αυτή τη μαμαδίστικη γεύση χωρίς να αισθάνεσαι τη λαδίλα στο στόμα σου)
1 μελωμένο κοτόπουλο (συνοδεύεται με φουντίτσες μπρόκολου, καροτάκια και φέτες κολοκυθάκια- συνδιασμός απίστευτος μαζί με το μέλωμα... )
1 κεμπάπ πολίτικο -πολύ καλό

Στο τέλος κέρασμα γλυκό (δεν είμαι σίγουρη... κάτι σε εκμέκ με κρέμα από πάνω) το οποίο ήταν πεντανόστιμο -τόσο νόστιμο που ο 4ος της παρέας που δεν τρώει γλυκά το τσάκισε, με αποτέλεσμα να μην προλάβω να φάω και το δικό του, όπως κάνω συνήθως.....

Για όλα τα παραπάνω πληρώσαμε Euro 65,00, ποσο που ευχαρίστως διαθέτεις για όλα αυτά που σου προσφέρει αυτό το εστιατόριο.