Ψαροταβέρνες - Πειραϊκή - Χατζηκυριάκειο, Αθήνα

Το αγκυροβόλι του Σωτήρη το επισκεφτήκαμε μετά από τις κρητικές που διαβάσαμε εδώ, και πραγματικά μας δημιούργησε ανάμικτα συναισθήματα.

Πρώτα απ όλα το μαγαζί φαίνεται πολύ καθαρό και περιποιημένο.
Οι δύο κοπέλες που μας εξυπηρέτησαν πολύ ευγενικές και καλές, δυστυχώς όμως δεν μπορώ να πω το ίδιο για την συνολική εικόνα της εξυπηρέτησης του μαγαζιού.
Πράγμα που θα το αναλύσω παρακάτω.

Όταν πήγαμε το μαγαζί δεν είχε πολύ κόσμο, αφού η πρώτη φουρνιά των απογευματινών είχε φάει και είχε φύγει.
Παραγγείλαμε μια σαλάτα, μια μερίδα γαύρο, μια μερίδα καλαμαράκι, μια πατάτες και ένα πιάτο μελιτζάνα με θαλασσινά το οποίο ήταν σαν μουσακάς με θαλασσινά.
Όλα καθαρά και πολύ νόστιμα.

Συγκεκριμένα:

Η σαλάτα με φέτα καλή και αρκετή, η ντοματούλα φρέσκια 4,50 αν θυμάμαι καλά.

Το καλαμαράκι ήταν πραγματικά δύο καλαμαράκια σε ένα μικρό πιατάκι, με τιμή 6,50, όμως πολύ νόστιμο.

Η πατάτα η τηγανιτή πολύ νόστιμη και αυτή και μέτριου προς μικρού μεγέθους.

Ο γαύρος στα 4,5 ευρώ ήταν αρκετός σαν ποσότητα και το μόνο πιάτο που θα έλεγα ότι άξιζε από ποσότητα.

Το πιάτο μελιτζάνα με διάφορα θαλασσινά ήταν ένα μικρό πιατάκι με μελιτζάνα κάτω με λίγα θαλασσινά από πάνω, μανιτάρια, και τυράκι στην κορυφή, καλό αλλά όχι για 9 ευρώ.

Το μεγάλο πρόβλημα όμως ήταν η εξυπηρέτηση.

Το μαγαζί πρώτα απ όλα δουλεύει με θαμώνες απ ότι κατάλαβα στην συνέχεια.

Μετά από εμάς ήρθαν τρείς παρέες με θαμώνες, αφού τους ήξεραν όλους όπως φάνηκε απο τις χαιρετούρες κλπ.
Η μία παρέα έφαγε αμέσως, αλλά φάνηκε ότι τους περίμεναν τους ανθρώπους, διότι δεν παρήγγειλαν κάν, οπότε και λογικο, οι άλλες δύο όμως ήρθαν και παρήγγειλαν μετά από εμάς.

Όταν έκατσαν στο τραπέζι εμείς είχαμε ήδη παραγγείλει εδώ και αρκετή ώρα, η μια παρέα δε εκ των δύο, αυτή των 6 ατόμων μέχρι να κάτσει, εμάς μας είχαν φέρει τα αναψυκτικά, τη σαλάτα και τις τηγανιτές πατάτες.
Η απογοήτευση ήταν μεγάλη όταν παρήγγειλαν, έφαγαν παρεμφερή πράγματα με εμάς, και πολλά παραπάνω βέβαια, και εμάς δεν μας είχαν φέρει την υπόλοιπη παραγγελία.

Το γαύρο δε, που τον σνόμπαραν φαίνεται, τον έφεραν όταν έψαχνα τον σερβιτόρο να μου φέρει το λογαριασμό και αφότου είχαν πληρώσει και φύγει ήδη οι δύο απο τις τρείς παρέες που ήρθαν μετά απο εμάς.
Με λίγα λόγια με κάνανε να αισθανθώ άσχημα.
Ελπίζω πραγματικά να τους πέτυχα σε κακή στιγμή και να μην υπάρχει γενικά η αντιμετώπιση αυτή, πάντως εγώ θα προτιμήσω άλλες επιλογές.