Μοντέρνα κουζίνα - Γαλάτσι - Λαμπρινή, Αθήνα

Άρτι αφιχθείσα από Ικαρία, κινούμενη ακόμα στους ρυθμούς του νησιού, αποφάσισα να αρχίσω να μπαίνω στο Αθηναϊκό-Σεπτεμβριανό-τα κεφάλια μέσα κλίμα και θεωρώ ότι δεν υπάρχει καλύτερος τρόπος από το να γράψω την κριτική μου, που την χρώσταγα άλλωστε, για την επίσκεψη μας στις Λεύκες, η οποία έλαβε χώρα στις 14/7 και συνέπεσε με τα γενέθλια της μικρής μας.

Οι Λεύκες, λοιπόν, είναι ένα μαγαζί στο οποίο ήμουν σίγουρη ότι θα φάω εξαιρετικά. Οι τόσες κριτικές από χρήστες που εμπιστεύομαι και ειδικότερα του αγαπημένου PONTIKIOU, δεν άφηναν καμιά αμφιβολία για αυτό. Παρόλα αυτά κάτι με κρατούσε. Δόξα τω Θεώ, όμως, το αγαπημένο παρεάκι, που απαρτίζεται από ανθρώπους των οποίων τη γνώμη τιμώ, καθότι ρέκτες της γαστρονομίας, έκλεισε τραπέζι και έτσι βρεθήκαμε, μεγάλη παρέα, ένα ζεστό βράδυ του Ιουλίου.

Παρόλο που το εστιατόριο βρίσκεται πάνω στη Λ. Γαλατσίου και, εξωτερικά, τίποτα δε σε προειδεάζει για αυτό που θα συναντήσεις, μόλις διαβείς την πόρτα του, μπαίνεις σε ένα μαγικό, κουκλίστικο χώρο. Μια αυλή τόσο όμορφα διαμορφωμένη με φυτά, γωνίτσες, καταπληκτικό φωτισμό, στιβαρά ξύλινα έπιπλα, που πραγματικά νομίζεις ότι είσαι μόνος σου. Ακόμα κι αν το φαγητό δεν ήταν τόσο καλό, θα άξιζε να το επισκεφθεί κανείς μόνο και μόνο για τον χώρο του. Στα προσεχή σχέδια μου περιλαμβάνεται, οπωσδήποτε, επίσκεψη στις Λεύκες, τα Χριστούγεννα, που μαθαίνω ότι είναι ονειρικά.

Ειδική αναφορά, ας μου επιτραπεί να κάνω στα σκεύη που σερβίρονται τα εδέσματα. Πραγματικά μοναδικά. Το καθένα μια ξεχωριστή πινελιά, η μικρογραφία του πάγκου του χασάπη, ας πούμε, στο κοντοσούβλι, το ξύλινο κολιέ πάνω στο οποίο ακούμπησαν τα καυτά καπελάκια, όλα μα όλα ήταν τόσο χαριτωμένα και παιχνιδιάρικα, που άξιζαν φωτογράφησης.

Η εξυπηρέτηση υπήρξε επίσης αντάξια του μαγαζιού και του χώρου. Οι περιποιητές μας ήταν άψογα ενημερωμένοι για τα υλικά και τον τρόπο παρασκευής του κάθε πιάτου, ταχύτατοι και ευγενέστατοι. Ίσως λίγο αποστασιοποιημένοι αλλά πάλι μπορεί να είναι και η ιδέα μου.

Και ας έρθουμε τώρα στο βασικό κεφάλαιο ενός εστιατορίου που είναι, φυσικά, το φαγητό. Θα μου επιτρέψετε να παρεκκλίνω της προσφιλούς τακτικής μου αναφέροντας ένα ένα όλα τα πιάτα που πήραμε. Σαν μεγάλη παρέα είχαμε το πλεονέκτημα να δοκιμάσουμε σχεδόν όλον τον κατάλογο, ο οποίος αλλάζει συχνά, από ότι κατάλαβα.

Οφείλω να πω πως ότι κι αν δοκίμασα εκείνο το βράδυ, μου άρεσε. Σίγουρα κάποια πιο πολύ και άλλα λιγότερο, πάντως αστοχία στο μαγείρεμα ή στα υλικά, για μένα δεν υπήρξε.

- Ευφάνταστες σαλάτες, δροσερές και πλούσιες. Αξέχαστη αυτή της ημέρας με έναν απίστευτό συνδυασμό υλικών από φασολάκια μέχρι νεκταρίνια που μπορεί να ξενίζει αλλά το αποτέλεσμα ήταν απλά εξαιρετικό.

- Ορεκτικά που ήταν το ένα καλύτερο από το άλλο με τα καπελάκια να ξεχωρίζουν, όπου καπελάκια είναι χειροποίητα ραβιόλια γεμιστά με τρίμμα πατάτας, peperoncini και λάδι τρούφας. Πιάτο γήινης νοστιμιάς και απίστευτης ελαφράδας, γιουβαρλάκια γαλοπούλας, όπως δεν τα έχετε ξαναφάει, σούφρα του πασά, γλυκοκαυτερό, sui generis, πιάτο, ντολμαδάκια που θα στεκόντουσαν επάξια σε σουσάδικο, κοντοσούβλι, τόσο παραδοσιακό και συνάμα τόσο διαφορετικό..... και.... και... και....!

- Κύρια πιάτα, όχι ατελείωτα, αλλά σίγουρα θα βρείτε αυτό που θα σας κινήσει το ενδιαφέρον. Εξαιρετική πρώτη ύλη στο κρέας, σταυλίσια τεράστια και ζουμερή, ευφάνταστες, αέρινες γαρνιτούρες, συνδυασμοί, όπως το κοτόπουλο Παρνασσού, που ενώ φαίνονται too much, αποδεικνύονται ανέλπιστα ισορροπημένοι και ελαφρείς.

- Γλυκά! Από τις σπάνιες περιπτώσεις που στέκονται ισάξια δίπλα στα φαγητά. Μου έχει τύχει σε καλά εστιατόρια το γλυκό να είναι απλώς αποδεκτό ή και αδιάφορο. Εδώ ολοκληρώνει με ένα θεαματικό κρεσέντο τη γευστική πανδαισία που έχει προηγηθεί. Δοκιμάστε όποιο σας κάνει κλικ και είμαι σίγουρη ότι θα το απολαύσετε.

Τώρα όσον αφορά το ακανθώδες ζήτημα του vmf σίγουρα δεν είναι φθηνό μαγαζί αλλά όχι και απαγορευτικό! Κρατήστε στα υπόψη σας ότι οι μερίδες είναι γενναιόδωρες οπότε μπορείτε να μοιραστείτε το κυρίως και το γλυκό. Νομίζω ότι ένα ζευγάρι θα είναι πλήρες με 50-55 ευρώ, έχοντας δοκιμάσει πιάτα που ενώ πατούν σε οικείες συνταγές, έχουν ένα twist, μια τσαχπινιά, αυτό το κάτι, που σε κάνει να δεις τη γαστρονομική μας παράδοση με άλλο μάτι.

Τελειώνοντας θα ήθελα να ευχηθώ στη μικρή μου να είναι όλη της η ζωή σαν τη βραδιά των γενεθλίων της. Σε ήρεμο και πανέμορφο περιβάλλον, περιστοιχισμένη από ενδιαφέροντες ανθρώπους, με νόστιμα αλλά όχι συνηθισμένα φαγητά, γλυκό επίλογο και να φέγγει απαλά όπως το κεράκι που είχε πάνω το γλυκό της!