Bar Restaurants - Ψυρρή - Μοναστηράκι, Αθήνα

Επέλεξα τις 360 ΜΟΙΡΕΣ ψάχνοντας ένα ωραίο μέρος για να τραπεζώσω την οικογένεια για τα γενέθλια μου. Η επιλογή μου αυτή ήταν συνδεδεμένη με κάποιο ρίσκο, μια και για πρώτη φορά βρέθηκα να διαβάζω κριτικές από τις οποίες ούτε μία (! ) δεν προερχόταν από έμπιστο μέλος του ask4food. Τελικά όμως (σχεδόν) όλα πήγαν καλά και σπεύδω να σας μεταφέρω τις εντυπώσεις μου.

Οι 360 ΜΟΙΡΕΣ βρίσκονται στην πλατεία Μοναστηρακίου, δίπλα από το σταθμό του ηλεκτρικού, στην αρχή του δρόμου που φιλοξενεί το γνωστό σε όλους γιουσουρούμ. Αν θέλετε να παιδευτείτε, πάρτε το αυτοκίνητο. Θα κάνετε άπειρες άσκοπες βόλτες, θα εκλιπαρείτε τα πάρκινγκ να σας δεχτούν και θα κινδυνεύσετε να φτάσετε με χάλια διάθεση. Η περιοχή, ειδικά το βράδυ, είναι τόσο ζωντανή, που αξίζει τον κόπο να την προσεγγίσετε βολτάροντας χαλαρά.
Κοιτώντας το απ’ έξω, το κτήριο δεν θα σας γεμίσει το μάτι, κατασκευή της δεκαετίας του 60, ποιος ξέρει ως τι έχει χρησιμοποιηθεί. Τώρα λειτουργούν, νομίζω, μόνο ο τρίτος όροφος και η ταράτσα.

Αν δεν σας βαστούν τα πόδια σας, υπάρχει ασανσέρ που θα σας ανεβάσει στον τρίτο, ο οποίος είναι περίκλειστος με τζαμαρία και προσφέρεται μόνο για ποτό. Μια ξύλινη σκάλα οδηγεί από εκεί σ’ έναν από τους πιο εντυπωσιακούς εξώστες του κέντρου της πόλης.

Από το σούρουπο και μετά θα εντυπωσιαστείτε, πρώτη δουλειά όλων άλλωστε, ντόπιων τε και αλλοδαπών, είναι να βγάλουν μπόλικες φωτογραφίες. Επειδή δεν είναι τόσο ψηλά όσο το CENTRAL ή το A FOR ATHENS, το βλέμμα αναρριχάται από την Πλάκα στον ιερό βράχο και γαντζώνεται στη φωτισμένη Ακρόπολη, μια κυριολεκτικά μαγευτική εικόνα.

Στην ταράτσα υπάρχουν τα λεγόμενα «καλά» τραπέζια (βαριά, σκούρα ξύλινα με αντίστοιχα καθίσματα), που είναι ρεζερβέ για όσους θέλουν να δειπνήσουν, αλλά και αρκετά τραπέζια ελαφρύτερης κατασκευής για πότες. Κυριακή βράδυ που επισκέφθηκα τις 360 ΜΟΙΡΕΣ τα πάντα ήταν κατειλημμένα, για φαγητό χρειάζεται οπωσδήποτε κράτηση. Κυρίαρχη ηλικία 20 με 30, χαμηλός φωτισμός, για να διαβάσεις τον κατάλογο θέλεις το φακό του κινητού σου.

Το σέρβις παίρνει ανενδοίαστα 4. Τόσο ο μετρ που χειρίζεται τις κρατήσεις, όταν τηλεφώνησα μέρες πριν, μου υποσχέθηκε το καλύτερο και ανετότερο τραπέζι, και κράτησε το λόγο του, όσο και η δεσποινίς που πήρε τις πολλαπλές παραγγελίες μας ήταν χαμογελαστή και αλάνθαστη, αλλά και οι απλοί σερβιτόροι ήταν, παρά την πολυκοσμία, πανταχού παρόντες.

Δεδομένου ότι οι 360 ΜΟΙΡΕΣ είναι κυρίως ποτάδικο, είναι σαφές ότι προσφέρει πολλά και διάφορα, αρκετά πρωτότυπα κοκτέιλ (9 με 11 ευρώ). Εμείς επιλέξαμε να συνοδεύσουμε το γεύμα μας ο καθένας με το δικό του κοκτέιλ, και όλοι μείναμε ευχαριστημένοι. Το δεύτερο ποτό ήρθε ολόιδιο με το πρώτο στο ίδιο ποτήρι και με την ίδια ακριβώς φροντίδα στην παρουσίαση, μπράβο στον ή στους μπάρμαν.
Η κουζίνα με τα πάνω και τα κάτω της.

Ο σταθερός κατάλογος περιέχει σνακ, σαλάτες, ορεκτικά, κύρια και γλυκά, ενώ υπάρχει και ένας αρκετά μεγάλος κατάλογος με πιάτα ημέρας. Οι τρεις σαλάτες που βάλαμε στη μέση (ελληνική 360 με ντακάκια, παντζαροσαλάτα με κατίκι, πράσινη με παστράμι Δράμας) ήταν η μία καλύτερη από την άλλη και ελκυστικές στην εμφάνιση, θα μπορούσε κάποιος που δεν πεινά πολύ να αρκεστεί σε μια σαλάτα. Τα κύρια πιάτα ελαφρώς απογοητευτικά, ειδικά τα στριφτά ζυμαρικά με φρέσκο (;) σολομό ή κοτόπουλο (πιάτα ημέρας). Όμως και το κριθαρότο με κουνέλι που πήρα εγώ δεν ξεπερνούσε το επίπεδο ενός sui generis γιουβετσιού.

Πιο ευχαριστημένος απ’ όλους αυτός που παρήγγειλε τη μπριζόλα, κι αυτό από μόνο του κάτι λέει. Ευτυχώς μετά το κύριο είχαμε χώρο και διάθεση να μοιραστούμε από ένα επιδόρπιο, και το πορτοκάλι σουφλέ μας αποζημίωσε πλήρως. Δεν είχε τύχει να ξαναδοκιμάσω, το βρήκα πραγματικά πρωτότυπο και τόσο γλυκό όσο χρειαζόταν για το κλείσιμο ενός δείπνου.

Νερό εμφιαλωμένο, ψωμί ήρθε, αφού ερωτηθήκαμε, ζεστό μαζί με κάποιο ντιπ και ένα σφηνάκι κρύα ντοματόσουπα τύπου γκασπάτσο. Ο λογαριασμός (κάθε πράγμα που ερχόταν στο τραπέζι συνοδευόταν από την αντίστοιχη απόδειξη) έφθασε τα 40 ευρώ το άτομο, όχι λίγα, αν συνυπολογίσουμε την ανεπάρκεια των κύριων πιάτων.

Ως συνολική εμπειρία όμως θετική προς απόλυτα θετική. Προτείνω τις 360 ΜΟΙΡΕΣ ανεπιφύλακτα είτε για ένα ελαφρύ δείπνο με σαλάτα και επιδόρπιο είτε για ένα ωραίο ποτό. Η Ακρόπολη φάτσα, ας πούμε, δωρεάν.