Μοντέρνες ταβέρνες - Χαλάνδρι, Αθήνα

Το επιλέξαμε για χαλαρό μεσημεριανό φαγητό με φίλους, βάσει των κριτικών του ask4food. Παρ΄ότι διέκρινα καλές προθέσεις, δεν εντυπωσιάστηκα με κάτι- το ίδιο και οι υπόλοιποι της παρέας. Είναι εμφανές, κατ’ αρχάς, ότι κάνουν καλή προσπάθεια, ως νέο εστιατόριο της περιοχής, ως προς την υποδοχή και τη γενικότερη συμεριφορά, κάτι που είναι σίγουρα εκτιμητέο. Μας υποδέχθηκαν φιλικότατα. Παρ’ όλα αυτά υπήρξε αρκετή αμηχανία και καθυστέρηση ως προς το πού να μας τοποθετήσουν, αν και είχαμε κάνει κράτηση 2 μέρες πριν.

Ο εσωτερικός χώρος δεν λέει τίποτα και ευτυχώς η κράτησή μας ήταν για τον κήπο, που θεωρητικά είναι και το ατού του μαγαζιού («Μυστικός κήπος» γαρ). Όμορφο περιβάλλον το οποίο όμως σίγουρα θα μπορούσαν να το είχαν εκμεταλλευτεί καλύτερα ως προς τη διακόσμηση. Το πιο σημαντικό, εφόσον πάλι τονίζουν τον κήπο/ αυλή τους, είναι και το θέμα της σκίασης, το οποίο χρήζει περισσότερης φροντίδας, αν αποφασίσετε να το επισκεφθείτε μεσημέρι.

Μου έκανε εντύπωση ότι ήταν γεμάτο, παρ’ ότι πρόκειται για νέα άφιξη. Και ας πάμε στο ψητό: Ο κατάλογος αρκετά συνοπτικός, περιλαμβάνει κυρίως μεζεδοειδή, και κάποια επιπλέον πιάτα ημέρας, που τη συγκεκριμένη μέρα ήταν κρεατικά αλλά και ψαρικά. Αρχικά μας έφεραν ξεροψημμένες φετούλες ψωμιού με πελτέ ντομάτας και ένα άλλο βουτυροειδές ντιπ. Παραγγείλαμε τα εξής:
- Ντάκος: Καλό το γεγονός ότι είχε ξινομυζήθρα και όχι φέτα. Αρνητικό το ότι η ντομάτα ήταν κομμένη όπως στη χωριάτικη.
- Σουτζουκάκια τυλιχτά με μελιτζάνα: Συμπαθητικά αλλά οι φέτες της μελιτζάνας ήταν αρκετά παχιές και λίγο άψητες.

- Πατάτες τηγανητές με σκόρδο και μαϊντανό: Νόστιμες και τραγανές, θυμίζουν αρκετά τις patatas bravas.
- Κατσικίσιο τυρί με μαρμελάδα: Το μενού έλεγε μαστέλο Χίου, αλλά εκείνη τη μέρα είχαν αντ’ αυτού κατσικίκσιο τυρί. Η μαρμελάδα νόστιμη και ενδιαφέρων ο συνδυασμός (δεν μπορώ να θυμηθώ το φρούτο, ούτε και αναγνώρισα ακριβώς τι ήταν- μάλλον κάτι σαν κίτρο).
- «Βλαχομπριζόλα»: Ουσιαστικά επρόκειτο για μια μεγάλου μεγέθους χοιρινή μπριζόλα, αρκετή για 2 τουλάχιστον άτομα, ξεκοκκαλισμένη αλλά συνοδευόμενη από το κόκκαλο για τους λάτρεις του είδους. Καλοψημμένη, αλλά όχι κάτι φοβερό, με μάλλον υπερβολική δόση κρεμμυδιού στο πλάι.

Είχαμε παραγγείλει επιπλέον και το μοσχαρίσιο συκώτι, το οποίο για κάποιο λόγο ποτέ δεν ήρθε, αλλά και δεν χρεώθηκε. Τα παραπάνω ήταν πάντως χορταστικά για 4 άτομα. Στο τέλος έφεραν κέρασμα ατομικά τιραμισού σε σφηνοπότηρα, τα οποία ήταν μια χαρά. Για αυτά, συν 1 αναψυκτικό, ένα ούζο κι ένα τσίπουρο πληρώσαμε 60 ευρώ. Τέλος, η μουσική θα μπορούσε να είναι σε λίγο χαμηλότερη ένταση. Δεν είμαι σίγουρη αν θα επιδίωκα να ξαναπάω. Υπάρχουν καλά στοιχεία, αλλά σίγουρα και πολλά περιθώρια βελτίωσης.