Ψαροταβέρνες - Νέα Ιωνία, Αθήνα

Καλησπέρα και καλό φθινόπωρο σε όλους. Μετά από μια δίμηνη αποχή λόγω φορτωμένου προγράμματος και εν συνεχεία λόγω διακοπών, όπως επιβάλλει ο Σεπτέμβρης ως μήνας επανένταξης στην καθημερινότητα και στα καθιερωμένα γενικότερα, κι έχοντας αρκετά εστιατόρια να περιμένουν στην “κάβα” για κριτική, δίνω προτεραιότητα στον Καραβίδα να ανοίξει για μένα αυτή την σεζόν στο αγαπημένο site.

Καθώς το καλοκαιράκι επιβάλλει ουζάκι και καλαμαράκι, αλλά και η νηστεία του δεκαπενταύγουστου γενικότερα θαλασσινά, ήταν μια καλή (δεύτερη) ευκαιρία για μένα, ώστε να το επισκεφθώ και να σχηματίσω ολοκληρωμένη άποψη γι΄αυτήν την ψαροταβέρνα. Η πρώτη φορά ήταν κατά την διάρκεια της σαρακοστής (3 άτομα) και η δεύτερη 1/8/15 επίσης 3 άτομα.

Μιας λοιπόν και βρίσκεται σε κοντινή μου περιοχή και παρά το γεγονός ότι δεν υπάρχει θάλασσα πλησίον, ο Καραβίδας αποτελεί μια πολύ καλή πρόταση για ψαροθαλασσινούς μεζέδες, αφού είναι η δεύτερη ψαροταβέρνα που γνωρίζω στην περιοχή της Ν. Ιωνίας μαζί με τις Βαρκούλες, που όμως είναι σε εντελώς αντίθετη πλευρά μεταξύ τους. Βρίσκεται απέναντι από το άλσος Βείκου και πιο συγκεκριμένα απέναντι από την Ευδάπ.

Ξεκινώ με τον χώρο που ενώ από τις περιγραφές των φίλων που προηγήθηκαν της δικής μου κριτικής (περί νάυλον κτλ), περίμενα ότι θα είναι σχετικά άχαρος και αφιλόξενος, κατά την γνώμη μου είναι ένας αξιοπρεπέστατος χώρος, αρκετά μεγάλος, φωτεινός και καθαρός. Τίποτα περισσότερο αλλά και τίποτα λιγότερο. Η οροφή του είναι ανοιγόμενη, οπότε μπορεί να φιλοξενήσει αρκετό κόσμο και το καλοκαίρι, επιπλέον από την δυναμική που αποκτά από τα τραπέζια περιμετρικά στο πεζοδρόμιο, μιας και έχει μεγάλο γωνιακό πόστο. Παρόλα αυτά εγώ προτιμώ τον εσωτερικό χώρο χειμώνα-καλοκαίρι, από το πεζοδρόμιο και ας μην έχει τόση κίνηση ο δρόμος που περνάει απ' έξω. Οι τουαλέτες ήταν σε άριστη κατάσταση όταν τις επισκέφθηκα, παρότι υπήρχε πολύς κόσμος και στις δύο επισκέψεις.

Το κάπνισμα όταν πήγαμε τον χειμώνα, δεν επιτρεπόταν μέσα κι όταν μια αγενής κυρία από το πίσω τραπέζι, παρέβλεψε τις σχετικές επισημάνσεις που υπήρχαν στον χώρο, της κάναμε παρατήρηση και ευτυχώς συμμορφώθηκε άμεσα.

Η εξυπηρέτηση, άψογη, από ευγενέστατα νέα παιδιά που ομολογώ ότι αν έγραφα κριτική από την πρώτη μου επίσκεψη, θα έχανε έναν βαθμό σίγουρα, μιας και εκ παραδρομής μας είχαν πει στην τότε παραγγελία μας ότι είχε τελειώσει το Συμιακό γαριδάκι, ενώ στην συνέχεια της βραδιάς και αφού είχαμε σχεδόν τελειώσει το δείπνο μας, πέρασαν κάμποσες πιατέλες από μπροστά μας...! Εντάξει λάθη γίνονται (αν και για το φαγητό χαλάω φιλίες…χαχα) και είναι άξιο λόγου ότι το παλικάρι που είχε κάνει τότε το λάθος, στην δεύτερη επίσκεψή μας αφού είχαν περάσει 5 ολόκληροι μήνες, θυμόταν όχι μόνο το περιστατικό με το γαριδάκι αλλά και τα πιάτα ακριβώς που είχαμε παραγγείλει τότε! Άπαιχτος πραγματικά.

Επίσης προσπάθησε και τότε αλλά και στην πρόσφατη επίσκεψή μας παρότι ήμασταν 3 άτομα, να προσαρμόσει την παραγγελία μας σε ένα οικονομικό μενού που έχει το κατάστημα το οποίο αντιστοιχεί σε 28€ για δύο άτομα, έτσι ώστε να μας έρθει οικονομικότερα. Γενικότερα όλα τα παιδιά που εξυπηρετούν είναι σβέλτα και ευγενικά!

Στο μενού τώρα δεν θα βρει κανείς πρωτοτυπίες ή δημιουργικές προτάσεις. Τα κλασικά πιάτα που μπορεί κανείς να συναντήσει σε μια ψαροταβέρνα, όμως καλοεκτελεσμένα και φρέσκα σε νορμάλ μερίδες στην πλειοψηφία τους, όχι όμως όλα.

Παραγγείλαμε στην τελευταία μας επίσκεψη τον Αύγουστο, με ελάχιστες διαφορές από την πρώτη φορά τα παρακάτω:

- Φάβα, απλά συμπαθητική χωρίς καμία ιδιαιτερότητα, σχετικά μικρή μερίδα χωρίς να καταλαβαίνω τον λόγο, στα 5,40€ επίσης χωρίς να καταλαβαίνω τον λόγο όσο κι αν αναλογιστώ το 23%

- Πατάτες τηγανιτές, τραγανές και μεγάλες στα 3€ επίσης θα μπορούσε η μερίδα να ήταν λίγο μεγαλύτερη.

- Σουπιές κρασάτες, πολύ νόστιμο πιάτο στα 7,50€ αν και θα προτιμούσα αυτές με το σπανάκι που είχαμε δοκιμάσει την σαρακοστή οι οποίες ήταν θεσπέσιες στην γεύση αλλά απογοητευτική η μερίδα τότε για τα 5€ που τις είχαν χρεώσει.

- Γαριδάκι Συμιακό φρεσκότατο, αέρινο στο τηγάνισμα…εξαιρετικό στα 7€

- Γυαλιστερές, έξι μεγάλες, ψωμωμένες πεντανόστιμες, που τις τσάκισα όλες εγώ, μιας και δεν τις τρώει κανείς άλλος στην παρέα (τώρα να σας πω ότι στεναχωρήθηκα…ψέματα θα’ναι) 10,88€

- Καλαμάρι ψητό νόστιμο με την αναμενόμενη σκληράδα του λόγω σχάρας που μαζί με τα παρακάτω που θα περιγράψω μπήκε στο μενού των 28€

- Σαλάτα αλμύρα, χωρίς φιοριτούρες που άλλωστε δεν χρειάζεται για όσους την προτιμούν... άψογη.

- Γαριδομακαρονάδα (2 ατόμων) που τρώγεται άνετα από τρεις ειδικά όταν έχουν προηγηθεί τα παραπάνω. Άριστο βράσιμο του ζυμαρικού, αξιοπρεπής γεύση, χωρίς να είναι από τις ωραιότερες που έχω γευτεί.

Στην πρώτη μας επίσκεψη είχαμε δοκιμάσει και τα μύδια αχνιστά, που ήταν κι αυτά ωραία σε γεύση. Νομίζω ότι τα πήραμε και στην τελευταία μας επίσκεψη, διαφορετικά μου διαφεύγει ένα ορεκτικό ακόμα που συμπεριλαμβάνονταν στο μενού των 28€ καθώς γι’ αυτό δεν υπάρχει ανάλυση στην απόδειξη.

Ήπιαμε ένα ούζο Πλωμάρι στα 7€, νερό σε κανάτα και μας κέρασαν για γλυκό κανταϊφάκια νηστίσιμα που αποτέλεσαν ένα ωραιότατο κλείσιμο ακόμα και για εμάς που νηστεύαμε (οι υπόλοιποι απολάμβαναν ποικιλία γλυκών απ’ ότι είδαμε).

Πληρώσαμε 69,88€ ήτοι 23,30€/άτομο και χορτάσαμε μέχρι σκασμού, ποσό που θεωρώ ότι ανταποκρίθηκε άριστα σε αυτά που πήραμε. Παρόλα αυτά θεωρώ ότι οι μερίδες σε κάποια πιάτα, κυρίως στα ορεκτικά έπρεπε να είναι λίγο μεγαλύτερες, δεδομένου ότι η πρώτη ύλη δεν έχει τόσο μεγάλο κόστος, ή έστω να χαμηλώσουν λίγο τις τιμές - πράγμα που θεωρώ πιο απίθανο μετά και το 23%

Συμπερασματικά ο Καραβίδας αποτελεί μια σίγουρη επιλογή για όσους βρίσκονται ή κινούνται στην ευρύτερη περιοχή της Ν. Ιωνίας μιας και οι επιλογές για θαλασσινά σε αυτήν δεν είναι πολλές. Και αυτό φαίνεται από την πληρότητα που παρουσιάζει τουλάχιστον τα Σ/Κ που δεν υπάρχει περίπτωση να βρει κανείς τραπέζι χωρίς κράτηση. Επίσης φαίνεται ότι πρόκειται για επιχείρηση που την ενδιαφέρει να βελτιώνεται, αν κρίνω από κάποιες παρατηρήσεις σε παλαιότερες κριτικές από φίλους του site, που έχουν διορθωθεί.

Προτείνεται ανεπιφύλακτα.

2015-09-04 23:47:45

Κατ'αρχάς ευχαριστούμε πάρα πολύ για τον χρόνο που αφιερώσατε για την κριτική σας και για τα καλά σας λόγια. Θα ήθελα να σας κάνω γνωστό πως είμαστε μια οικογενειακή επιχείρηση που εδώ και 15 σχεδόν χρόνια προσπαθούμε για το καλύτερο. Όλες οι κριτικές είναι αποδεκτές και μας βοηθούν να γινόμαστε καλύτεροι. Σκοπός μας είναι να μένει ευχαριστημένος(στο μέτρο του δυνατού)από όλες τις απόψεις ο πελάτης μας και σε καμία περίπτωση να μην τον βλέπουμε απλά σαν κέρδος. Οι επισημάνσεις σας επομένως σίγουρα θα μας φανούν χρήσιμες και σας ευχαριστούμε πολύ.
Όσον αφορά τώρα τα όσα αναφέρατε στην κριτική σας θα ήθελα να σας διευκρινίσω πως το περιστατικό που συνέβη κατά την πρώτη σας επίσκεψη ήταν ένα στιγμιαίο λάθος του σερβιτόρου που σας πήρε την παραγγελία, οπότε σας ζητάμε ειλικρινά συγγνώμη.
Μας κάνει ιδιαίτερα χαρούμενους το γεγονός ότι περάσατε καλά στον χώρο μας και σας περιμένουμε να μας ξαναεπισκεφτείτε.
Καλό φθινόπωρο σας ευχόμαστε...!!!

2015-09-05 01:31:19

Καλησπέρα σας,
Το γεγονός ότι προσπαθείτε να βελτιώνετε τις υπηρεσίες που προσφέρετε στους πελάτες σας, γίνεται αντιληπτό τόσο από την στάση όλων όσων στελεχώνουν το εστιατόριό σας κατά την διάρκεια των επισκέψεών μας σε αυτό, όσο και από το γεγονός οτι αφιερώνετε χρόνο στο να απαντάτε με σεβασμό σε ολες τις κριτικές (θετικές και αρνητικές).

Η αστοχία του σερβιτόρου, όπως αναφέρω συμπερασματικά και εγώ στην κριτική μου αλλά και όπως μαρτυρά η βαθμολογία μου στην κατηγορία "εξυπηρέτηση" είναι προφανές ότι συνέβη εκ παραδρομής, όπως έχει συμβεί σε όλους μας κάποια στιγμή στον εργασιακό μας χώρο, γι'αυτό και τελικώς δεν λήφθηκε υπόψη. Άλλωστε η συγνώμη εκφράστηκε εμπράκτως πρωτίστως από τον ίδιο και η συμπεριφορά του απέναντί μας κατά τα λοιπά ήταν άψογη σε όλες τις επισκέψεις μας.

Σας ευχαριστώ κι εγώ για τον χρόνο σας. Θα τα ξαναπούμε σύντομα. Καλό σας βράδυ.

2016-11-30 00:26:25
Η κριτική τροποποιήθηκε από τον/την PONTIKI.