Cafe - Restaurants - Σύνταγμα - Κέντρο, Αθήνα

Ένα από τα πιο συμπαθητικά καταστήματα εστίασης στο κέντρο της Αθήνας είναι, κατά τη γνώμη μου, ο "Μελίαρτος", στη διασταύρωση Ερμού και Αιόλου. Έχω καθίσει αρκετές φορές, κυρίως πρωινά και επίσης αρκετές φορές έχω αγοράσει κάτι στο χέρι.

Γενικά, το αρνητικό σημείο του "Μελίαρτου" είναι ο χώρος. Ενώ είναι καλόγουστα διακοσμημένος και αρκετά λειτουργικός, το γεγονός ότι δεν υπάρχει πολύς διαθέσιμος χώρος για καθήμενους πελάτες και ότι το κατάστημα εκτείνεται σε σχήμα Π δυσκολεύει την ανάπτυξη των τραπεζιών, υπάρχουν μόνο 7-8, τα περισσότερα με 2-3 καρέκλες και δύο μεγάλα σταντ με 5-6 καρέκλες το καθένα. Θα έλεγα ότι το μαγαζί είναι στημένο στη λογική του να αγοράσει κάτι ο πελάτης και να φύγει ή έστω στη λογική του "γρήγορου φαγητού". Παρά ταύτα τόσο η πάνω πλευρά του που στεγάζει το χώρο προετοιμασίας του καφέ και τα ψυγεία με τα γλυκά και τα παγωτά, όσο και η κάτω με τις προθήκες για τις πίτες και τα σάντουιτς, αλλά και τη συμπαθέστατη και σε κοινή θέα μικρή κουζίνα είναι πολύ λειτουργικά δομημένες, ώστε οι πελάτες με μια ματιά να έχουν αίσθηση του τι μπορούν να αγοράσουν.

Στα θετικά χαρακτηριστικά καταγράφεται η άριστη και γρήγορη εξυπηρέτηση. Όλοι οι εργαζόμενοι καταφέρνουν, ακόμα και σε ώρες αιχμής, να τα βγάζουν πέρα και να εξυπηρετούν τους πελάτες με χαμόγελο και προθυμία να δώσουν απαντήσεις στις απορίες που πολλές φορές εκφράζουν κυρίως τουρίστες και περαστικοί.

Ένα άλλο πολύ σημαντικό θετικό στοιχείο του "Μελίαρτου" είναι η ποικιλία των προσφερόμενων εδεσμάτων: Διαφόρων ειδών πρωινά, με έμφαση στην ελληνική παράδοση, πολλών ειδών σάντουιτς και πίτες εμπνευσμένες από την ελληνική κουζίνα, μικρά γεύματα (όπως π. χ. μακαρονάδες και κοτόπουλο), αρκετά γλυκά (πολύ νόστιμα τα κέικ, οι κρέμες και το ρυζόγαλο), ενώ φυσικά μπορεί κάποιος να πιει πολλών ειδών καφέδες και τσάι.

Στην πρόσφατη επίσκεψή μας, νωρίς το πρωί Σαββάτου, μαζί με μια φίλη συνοδεύσαμε τον πρωινό μας καφέ με τα εξής:
- Αυγόφετες με κασέρι, γαλοπούλα, ντομάτα και αγγούρι. Πρόκειται για την ελληνική εκδοχή του γαλλικού croque monsieur, δυο φέτες ψωμί ψημένες με κρόκο αυγού και με τα υλικά που προαναφέρθηκαν. Εξαιρετικός συνδυασμός, πολύ νόστιμο το τυρί, φρέσκα τα λαχανικά, πραγματικά χορταστική πρόταση για πρωινό.
- Τάρτα ντάκος. Μια πρωτότυπη και άκρως γευστική τάρτα με ζύμη ντάκου και γέμιση γιαούρτι, φέτα, ανθότυρο, ροδέλες ελιάς και σάλτσα ντομάτας. Πολύ καλός ο γευστικός συνδυασμός, κι αυτή μια πρόταση για πλήρες πρωινό. Ας μου επιτραπεί να αναφέρω, από προηγούμενη επίσκεψή μου άλλη μια παραδοσιακή τάρτα, τη λαδένια Κιμώλου με φέτα, ανθότυρο και λαχανικά, και αυτή εξαιρετική. Επίσης, πολύ καλή επιλογή και το πεϊνιρλί με ζύμη βύνης, τυρί, λουκάνικο και λαχανικά.
- Μια φέτα κέικ ανάμικτο, φρεσκότατο και με πολύ πλούσια γεύση. Να σημειώσω εδώ, από παλιότερη επίσκεψη την πολύ εύγευστη κρέμα με βανίλια και το αξιοπρεπέστατο ρυζόγαλο.

Σε ό, τι αφορά στο value for money, οι τιμές είναι γενικά καλές, παρότι αυξήθηκαν λίγο μετά την πρόσφατη αύξηση του ΦΠΑ στην εστίαση. Υπολογίζω ότι με 5-6 ευρώ το άτομο μπορεί κάποιος να πάρει ένα καλό πρωινό στον "Μελίαρτο". Ωστόσο, να αναφέρω ότι βρίσκω κάπως ακριβές τις πίτες, που σερβίρονται με το κιλό, σε μικρά κομμάτια, και η τιμή τους είναι 12-14 ευρώ το κιλό, δηλαδή κοντά στα 2,5-3 ευρώ η μερίδα, που δεν το λες και λίγο...

Συνοψίζοντας: Θεωρώ ο "Μελίαρτος" είναι μια πολύ καλή επιλογή για όποιον βρεθεί στο κέντρο της Αθήνας και θελήσει να πάρει ένα γρήγορο πρωινό ή ένα μεσημεριανό σνακ. Πολύ καλά προϊόντα, άριστη εξυπηρέτηση, καλές τιμές. Αν βρεθείτε εκεί κοντά, αξίζει να το επισκεφτείτε!